5 rzeczy które warto wiedzieć o kartach kredytowych

Polacy należą do narodowości, które bardzo chętnie korzystają z nowoczesnych rozwiązań bankowych. Badania pokazują, że coraz chętniej korzystamy z kart płatniczych, kredytowych oraz płatności mobilnych. Szczególną popularnością cieszą się karty kredytowe, ponieważ pozwalają płacić nawet bez gotówki na koncie. Zobacz, co warto wiedzieć, zanim skorzystasz z możliwości jakie daje karta kredytowa.

1. Zakupy na kredyt

W odróżnieniu od karty płatniczej, karta kredytowa nie korzysta z pieniędzy, które znajdują się na koncie użytkownika, ale z gotówki, która znajduje się na koncie technicznym – albo mówiąc wprost jest kredytem. Zakupy dokonywane za pomocą kart kredytowych są opłacane z pożyczki bankowej, a to oznacza, że będzie trzeba ją spłacić.

2. Oprocentowanie

Ponieważ karta kredytowa umożliwia wydawanie pożyczonych od banku pieniędzy, trzeba liczyć się z koniecznością ponoszenia opłat związanych z obsługą kredytu. W poczet opłat wchodzi oprocentowanie pożyczonych pieniędzy a także obsługa kredytu i prowizje. Wysokość ponoszonych opłat uzależniona jest regulaminu obowiązującego w przypadku danej karty kredytowej.

5 rzeczy które warto wiedzieć o kartach kredytowych

3. Spłata zadłużenia

Spłata zadłużenia na karcie kredytowej jest uzależniona od warunków jakie zapisane są w umowie. Aby karta została uznana za spłaconą, na koncie musi znaleźć się kwota, która wyrównuje zadłużenie wraz z należnymi opłatami.

4. Uzyskanie karty kredytowej

Karty kredytowe można założyć wirtualnie – korzystając z platformy bankowej np. Santander Consumer Banku lub zgłaszając się do siedziby wybranego banku. Aby otrzymać kartę kredytową należy złożyć wniosek i poczekać na jego rozpatrzenie. Procedury uzyskania kart kredytowych przypominają nieco procedury kredytowe. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, klient podpisuje umowę a następnie otrzymuje pocztą kartę.

Polecane  Karta przedpłacona prepaid – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

5. Dodatkowe zalety kart kredytowych

Karty kredytowe dostępne w bankach często mają dodatkowe funkcje. Dlatego zanim wybierzemy konkretną kartę warto dobrze rozejrzeć się i sprawdzić, która oferta będzie dla nas najlepsza. Najważniejszą cechą jest wysokość opłat za korzystanie z karty kredytowej. Ale są takie karty, które dodatkowo oferują np. zwrot części wydatków na paliwo, ubezpieczenie turystyczne albo dają rabaty w wybranych sklepach.

Karty kredytowe to nie tylko wygodna forma dokonywania płatności, ale także możliwość pozyskiwania pieniędzy bez konieczności zaciągania kredytu. Pulę pieniędzy można wykorzystywać zależnie od potrzeb. W przypadku niektórych kart kredytowych banki dodają do nich specjalne bonusy np. rabaty do sklepów czy zwrot części pieniędzy wydanych na określone produkty.