Czy posiadanie karty kredytowej jest opłacalne?

Pytanie o opłacalność nie do końca pasuje do takiego produktu finansowego, jakim jest karta kredytowa. Opłacalność jest bowiem kategorią inwestycyjną, czyli jest to pytanie o sensowność ponoszenia określonych nakładów. W przypadku karty kredytowej prawdopodobnie nie poniesiemy żadnych nakładów finansowych, ponieważ nie jest to inwestycja, ale czy realnie możemy na niej zyskać bez ponoszenia kosztów? Pytanie o opłacalność staje się tutaj pytaniem laika, któremu bankier oferuje kartę kredytową i ten się zastanawia, czy warto ją brać.

Spis treści

„Za”

Chociaż początkowo może to nie być zbyt oczywiste, lista argumentów za posiadaniem karty kredytowej jest zadziwiająco długa. Przede wszystkim, jest to funkcjonalność zbliżona do karty bankomatowej, z której korzysta zdecydowana większość osób, więc jeśli nawet nie miałoby być innych cech pozytywnych, dostajemy po prostu kolejną kartę, z którą w dodatku nie musimy się przejmować, czy na koncie jest odpowiednia kwota. Możemy się rozliczyć po czasie.

Karty są darmowe od razu lub po spełnieniu prostego warunku, a można na nich realnie zyskać. Załóżmy, że połowa naszych wszystkich opłat jest opóźniona o co najmniej 2 tygodnie. W takim przypadku nasze pieniądze dalej są na koncie i tam sobie spokojnie rosną. Zarobimy w ten sposób.

Kolejna kwestia to możliwość jak najbardziej realnego zarobienia pieniędzy. Większość kart powiązana jest z różnymi zniżkami i programami partnerskimi, nawet typu cash-back, co oznacza wpłacanie nam przez bank określonych sum na konto po wydaniu pieniędzy w określonych miejscach.

Polecane  Oferty kart kredytowych

Jeszcze kolejna sprawa to możliwość żonglowania walutami. Wszystkie operacje walutowe są wykonywane na karcie kredytowej w sposób automatyczny.

„Przeciw”

Poszukiwanie argumentów przeciwko kartom kredytowym jest trudne, ponieważ jeśli weźmiemy pod uwagę, że możemy je mieć za darmo, czy coś darmowego może być dla nas obciążeniem? Pojawiają się argumenty, że posiadacze kart kredytowych częściej dokonują zakupów kompulsywnych, ale nie inaczej jest w przypadku kart debetowych, a bez żadnej karty dzisiaj nie przetrwamy.

Więcej informacji na stronie https://www.santanderconsumer.pl/karty-kredytowe/