Jak korzystać z kart kredytowych

Karty kredytowe to jedno z najkorzystniejszych narzędzi jakie oferują nam współczesne banki. Istotne jednak jest to aby korzystać z nich mądrze i ostrożnie. W innym wypadku mogą stać się źródłem rozlicznych problemów.

Karta kredytowa a karta debetowa

Wiele osób myli karty kredytowe z debetowymi. Kartę debetową w odróżnieniu od tej pierwszej otrzymać może praktycznie każdy posiadacz rachunku bankowego. Używając jej płacimy zawsze tylko tymi pieniędzmi, które realnie znajdują się na naszym rachunku. Karta kredytowa jest nieco bardziej elitarnym narzędziem. Otrzymuję ją ta osoba, której bank wierzy i ufa w jej zdolności finansowe. Te powinny być rzetelnie i dobrze udokumentowane. Ostrożność banku wynika z faktu, że używając karty kredytowej de facto pożyczamy pieniądze od banku. Wraz z kartą otrzymujemy limit kredytowy do którego wysokości możemy się na określony okres czasu zadłużać. Limit ten jest ustalany indywidualnie na podstawie naszych dochodów i może sięgać tysiąca lub tez kilkunastu tysięcy złotych.

Jak odpowiedzialnie się zadłużać

Zadłużenie na karcie kredytowej trzeba oczywiście kiedyś spłacić. Banki oferują nam zazwyczaj kilkudziesięciodniowy okres w którym zadłużenie to nie wiążę się z naliczaniem żadnych odsetek. Otrzymujemy zatem niezwykle korzystny kredyt co miesięczny, który nie kosztuje nas dosłownie nic. W tej sytuacji karta kredytowa jest narzędziem wręcz idealnym, gdyż pozwala nam łatać wszystkie okresy finansowego dołka bez ponoszenia jakichkolwiek opłat czy konsekwencji. Problem zaczyna się, kiedy nie pilnujemy terminu spłaty karty. W takim wypadku korzystna pożyczka zamienia się w niezwykle kosztowny kredyt. Jeśli nie spłacimy go w ciągu miesiąca zadłużenie będzie rosło, a odsetki będą naliczane od kolejnej coraz wyższej kwoty. Dlatego odpowiedzialne korzystanie z karty oznacza w praktyce umiejętność zachowania umiaru w wydatkach i planowaniu ich tak aby nie dopuścić do powstania zadłużenia na koniec okresu rozliczeniowego. Wymaga to od nas odpowiedzialności i planowania wszelkich wydatków pokrywanych za pomocą kart kredytowych.

Polecane  Na co uważać korzystając z karty kredytowej?