Jak korzystać z karty kredytowej

Karta kredytowa jest bardzo przydatnym narzędziem oferowanym nam przez bank. Odpowiedzialne i rozsądne korzystanie z niej potrafi dać nam wiele korzyści.

Karta kredytowa nie jest niestety dostępna dla każdego. Bank wydaje ją tylko tym osobom co do których ma zaufanie, że są w stanie spłacić ewentualne zadłużenie.

Karty bankowe

O ile kartę debetową otrzyma każda osoba, która zdecyduje się założyć konto w danym banku o tyle w przypadku kredytowej musimy udokumentować swoje dochody. Bank zażąda od nas zaświadczenia o zarobkach, a w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej zestawu zeznań podatkowych. Bank w ramach karty udostępnia nam comiesięczną linie kredytową o zerowym oprocentowaniu z której możemy korzystać pod pewnymi warunkami. W zależności od tego jak naszą wiarygodność oceni bank możemy otrzymać prawo do zadłużenia się na poziomie kilku bądź kilkuset tysięcy złotych. Aby karta była w całości bezpłatna musimy w rozliczeniu miesięcznym dokonać przy jej pomocy zakupów na sumę jaką określi bank w regulaminie. Jeśli tego nie zrobimy zostaniemy obciążeni kosztami obsługi karty kredytowej na poziomie kilkudziesięciu złotych. Dlatego ważne jest aby przed podjęciem decyzji o wnioskowanie karty określić poziom comiesięcznych wydatków i realnie ocenić na ile jesteśmy w stanie sprostać zadaniu.

W przypadku karty tego typu najważniejsza jest terminowość

Niespłacanie zadłużenia na karcie oznacza, że bank nałoży na nas obowiązek spłaty odsetek, a te w przypadku karty kredytowej mogą sięgnąć nawet dziewiętnastu procent. Powinniśmy też zadbać o bezpieczeństwo karty. Przede wszystkim chronić kod PIN i samą kartę. Jeśli ktoś nam ją ukradnie i dokona transakcji na pełną kwotę dostępnego kredytu to mamy właściwie pewność, że będziemy zmuszeni te środki zwrócić z własnej kieszeni. Szczególną ostrożność powinniśmy zachować przy okazji transakcji czynionych w sieci. Zakupy przez Internet to coraz częstszy sposób zamawiana potrzebnych produktów ale ryzyko oszustwa w tym wypadku znacząco rośnie.

Polecane  Karta kredytowa – czym jest i jak właściwie działa?