Jak prawidłowo korzystać z kart kredytowych

Karty kredytowe to jedno z najbardziej przyjaznych narzędzi finansowych, jakie może zaoferować nam bank. Jeśli korzystamy z nich rozsądnie i z umiarem to oznaczają dla nas tylko i wyłącznie plusy. Jeżeli jednak wykażemy się brakiem umiaru i nieodpowiedzialnością to oznaczają długi i kłopoty.

Karta kredytowa to swoista krótkoterminowa pożyczka od banku, która w odróżnieniu od innych kredytów czy pożyczek nie jest oprocentowana.

Karta debetowa

O ile kartę debetową może posiadać każdy z nas kto otworzy rachunek w danym banku to karta kredytowa udzielana jest tylko osobom, którym bank uwierzy, że są w stanie na bieżąco regulować swoje zobowiązania. Jeżeli tak się stanie bank otwiera dla nas specjalną linie kredytową w ramach której przyznaję nam najczęściej pięćdziesięciodniowy limit nieoprocentowanych wydatków. Może to być tysiąc złotych, a może być to sto tysięcy złotych. Wszystko zależy od naszych zdolności finansowych i zaufania jakim obdarzy nas bank. W ramach tego kredytu co miesiąc posiadamy środki, którymi możemy płacić za zakupy. W sytuacjach kiedy nie posiadamy aktualnie środków finansowych jest to rozwiązanie wręcz idealnie. Pod jednym warunkiem, że w określonym przez bank okresie czasowym zwrócimy pełną kwotę na kartę kredytową.

Po tym czasie kredyt odnawia się i znowu bez żadnych konsekwencji możemy pożyczać pieniądze

Jak widać jest to instrument dla osób odpowiedzialnych, które są w stanie obliczyć sobie ile pieniędzy z karty kredytowej mogą wydać w danym okresie rozrachunkowym bez konsekwencji. Są w stanie obliczyć swoje przychody i dokładnie określić ilość wydanych środków. Bowiem jeżeli nie zdążymy zwrócić pieniędzy na czas, czeka nas niezwykle przykra niespodzianka. Bank nalicza nam wtedy odsetki, które będą dużo wyższe niż w przypadku zwyczajnych kredytów gotówkowych, które pobralibyśmy w banku na dowolny cel. Kolejnym błędem bardzo często popełnianym przez posiadaczy kart kredytowych jest wykorzystywanie ich do wypłacania środków z bankomatu. To jest oczywiście możliwe ale prowizja przy takiej wypłacie może wynosić trzy do czterech procent. Dodatkowo przy wypłacie z bankomatu za pomocą karty kredytowej nie obowiązuje okres bezodstekowy. Oznacza to, że od dnia w którym wypłaciliśmy pieniądze bank nalicza nam odsetki.

Polecane  Limit kredytowy na karcie kredytowej – na czym polega?