Karta kredytowa czy karta płatnicza – którą wybrać

To czy lepsza jest karta płatnicza czy kredytowa uzależnione jest od potrzeb i preferencji konkretnego klienta. Warto jednak wiedzieć w czym są podobne, a czym różnią się oba rodzaje kart, aby wybrać najlepszy wariant dla siebie.

Wygląd

W przypadku kart bankowych wygląd nie jest najważniejszy, ale z ładnej karty zawsze przyjemniej korzystać. W przypadku większości banków zarówno karty płatnicze jak i kredytowe wyglądają bardzo podobnie. Każda karta wykonana jest z tworzywa sztucznego. Na jej powierzchni wytłoczone są dane właściciela, data ważności karty oraz jej numer. Dodatkowo znajduje się miejsce na podpis użytkownika. W zależności od rodzaju karty jest ona wyposażona w chip elektroniczny lub w chip oraz pasek magnetyczny. Kolor oraz grafika na karcie uzależniona jest od banku, który ją wystawił oraz konkretnych kampanii.

Funkcje

Nie tylko ogólny wygląd, ale również większość funkcji jakie posiadają oba rodzaje kart są podobne. Można nimi dokonywać płatności w sklepach, wypłacać pieniądze z bankomatu oraz płacić w sklepach internetowych.

Pieniądze, które są wykorzystywane podczas używania kart

Pomimo podobieństw w wyglądzie i funkcjonalności karty kredytowe zasadniczo różnią się od kart płatniczych. Ich główną różnicą jest sposób zasilania. Karty płatnicze połączone są z kontem użytkownika i wykorzystują pieniądze, które znajdują się na nim. W przypadku kart kredytowych płatności dokonywane są za pomocą pieniędzy pożyczonych od banku. Karty kredytowe są swoistym odpowiednikiem kredytu, z którego można korzystać na bieżąco, ale należy spłacić w określonym czasie wraz z odsetkami.

Karta kredytowa czy karta płatnicza – którą wybrać

Opłaty

W przypadku kart płatniczych połączonych z rachunkiem klienta zazwyczaj pobierana jest wyłącznie opłata za przedłużenie ważności karty. Jeśli klient jest zainteresowany dodatkowymi usługami może uiścić dodatkową opłatę. Wśród najpopularniejszych płatnych usług jest m.in. możliwość wypłacania gotówki z każdego bankomatu. W przypadku kart kredytowych poza opłatą za przedłużenie karty klient ponosi także koszty kredytu takie jak oprocentowanie czy prowizje bankowe.

Polecane  Po co nam karty kredytowe?

Karty płatnicze są zdecydowanie tańsze aniżeli karty kredytowe. Z drugiej jednak strony karty kredytowe dają dostęp do większych zasobów gotówki, co dla wielu osób jest bardzo wygodne, ponieważ ułatwia dokonywanie zakupów.