Karta kredytowa – czym jest i jak właściwie działa?

Coraz więcej osób używa kart płatniczych – to wygodny sposób płacenia, ponieważ nie musimy ciągle nosić ze sobą gotówki. Jednak istnieją różne rodzaje kart płatniczych, a zwykła karta która jest przypisana do naszego konta bankowego nie jest tym samym co karta kredytowa.

Warto to mieć na uwadze, ponieważ wiele osób myli obydwa pojęcia i upomina się w banku o udostępnienie karty kredytowej nie wiedząc z czym się to dokładnie wiąże. Nie każdy może otrzymać podobną kartę, choć rzeczywiście warto! Jest to z jednej strony symbolem solidności, a z drugiej możliwością dysponowania dodatkową gotówką jeśli akurat istnieje taka potrzeba. Kogo interesuje temat, niech wczyta się w dalszą część artykułu!

Karta kredytowa – czym dokładnie jest?

Karta kredytowa to karta płatnicza, której wydanie wiąże się z przyznaniem danej osobie specjalnego limitu kredytowego w danej wysokości. Oznacza to, że klient jakiegoś banku może ewentualnie zaciągnąć w nim kredyt do określonej kwoty bez konieczności każdorazowego przychodzenia do oddziału, albo innego kontaktowania się z pracownikami banku. Dana osoba zwykle nie musi nawet posiadać rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w tym samym banku, ponieważ do niego przypisana jest zwykła karta płatnicza – najczęściej debetowa. Debet nie jest jednak tym samym co taki kredyt.

Karty kredytowe – zasady ich działania

Jak już wspomniano, dana osoba otrzymuje od banku przyznany limit kredytowy – oznacza to, że w każdym miesiącu może zaciągnąć kredyt w podanej wysokości. Co jednak ważne, może go spłacać systematycznie, albo też spłacić w całości do końca okresu rozliczeniowego i wówczas nie zostaną naliczone żadne dodatkowe opłaty. To tak zwany okres bezodsetkowy. W wielu bankach taki okres nie obejmuje jednak wypłat w bankomatach, a jedynie wszystkie transakcje bezgotówkowe. Kto jednakże ma zwykłą kartę do bankomatu, może z niej korzystać, a tę kredytową traktować tylko jako metodę płatniczą bezgotówkową. Oczywiście, każdy bank posiada nieco inne zasady zarówno przyznawania, jak i obsługi karty kredytowej – warto więc zapoznać się z nimi dokładnie przed podjęciem decyzji.

Polecane  Płatność kartą za granicą – na co zwrócić uwagę