Czy płacenie kartą jest bezpieczne? Sprawdź

Przez długi czas karta kredytowa była powszechnie kojarzona z bogatymi ludźmi i profesjonalnymi biznesmenami. Warto zatem nieco odczarować ten obraz – dziś otrzymanie takiej karty nie jest szczególnie trudne, choć faktycznie nie jest to dostępne dla każdego. Skoro większość z nas może dostać takie narzędzie, dobrze jest dowiedzieć się, czym w ogóle ono jest i do czego służy. Można bowiem zauważyć, że bardzo wielu ludzi nie ma pojęcia o tym, jak działają karty kredytowe. Niestety, korzystanie z nich bez dobrego rozumienia ich natury może doprowadzić do bardzo poważnych problemów finansowych.

Na samym początku powiedzmy jasno – karta kredytowa to nie karta debetowa, którą otrzymuje się automatycznie po założenia konta w banku. Kartą debetową możemy wypłacać pieniądze z bankomatu lub płacić w sklepie; są do tego wykorzystywane środki, które znajdują się na naszym rachunku. Karta kredytowa również służy do takich czynności, ale każda operacja wykonana za jej pomocą oznacza zaciągnięcie kredytu w banku.

Zakończenie okresu rozliczeniowego

Po upływie określonego czasu bank przyśle nam rozliczenie, w ramach którego będziemy musieli spłacić całe zaciągnięte zobowiązania. Jest to niewątpliwie bardzo wygodne rozwiązanie. Posiadając taką kartę, nigdy nie musimy martwić się tym, czy na naszym koncie znajdują się środki wystarczające do zapłacenia za zakupy. Równocześnie bardzo łatwo można tu stracić zdrowy rozsądek. Zapominamy, że wydawane w ten sposób pieniądze nie należą do nas i będziemy musieli je spłacić. W ten sposób możemy zacząć zachowywać się na zakupach bardzo lekkomyślnie i w efekcie wpaść w poważne problemy finansowe.

Polecane  Karty kredytowe, czyli korzystny kredyt

Możliwości jakie daje karta

Karta kredytowa daje wielkie możliwości każdemu, kto umie z niej korzystać. Warto pamiętać, że jeśli spłacimy zobowiązania w określonym terminie, bank nie naliczy nam żadnych odsetek. W praktyce oznacza to, że możemy zaciągnąć na dany okres kredyt bez żadnego oprocentowania – rzecz niespotykana przy innych kredytach. Jest to zatem jednocześnie bardzo cenny i bardzo niebezpieczny instrument finansowy. W zależności od tego, w jaki sposób wykorzystujemy taką kartę, może ona bardzo pomóc naszemu budżetowi lub wpędzić w nas poważne problemy.