Wakacje to dobry czas na zainteresowanie się, czy karta kredytowa nie rozwiązałaby przynajmniej kilku naszych problemów. Jest przecież nieoceniona, gdy chce się jechać na wakacje i płacić za lot albo hotel. Można też na nią liczyć, gdy trafi się do lokalu, w którym obowiązuje lokalna waluta, a najbliższy kantor znajduje się w sąsiedniej miejscowości. Wiele osób, mając świadomość jej zalet, nie chce jednak zdecydować się na skorzystanie z karty. Być może czas więc rozprawić się z jej domniemanymi wadami?
Czy karta kredytowa jest tylko dla bogatych?
Gdy spytamy znajomych o to, dlaczego ciągle nie mają karty kredytowej, ciągle możemy usłyszeć, że nie wynika to wcale z niechęci do takiego rozwiązania. Wiele osób przypomina w takim momencie, że karta kredytowa znajduje się poza ich zasięgiem przede wszystkim dlatego, że nie mogą się pochwalić zarobkami utrzymującymi się na odpowiednio wysokim poziomie. Tymczasem taka obawa nie ma uzasadnienia. Owszem, gdy karty kredytowe pojawiały się na polskim rynku, banki uzależniały ich wydanie od imponującego wynagrodzenia wpływającego na nasze konta. Dziś jednak nie jest już one ograniczeniem, a karty są dostępne także dla tych klientów, których zarobki można określić w najlepszym wypadku jako przeciętne.
Czy karta kredytowa jest droga?
To pytanie jest nieco bardziej złożone. Kluczowe znaczenie podczas odpowiadania na nie ma przy tym sposób jej wykorzystania. Jeśli uważamy ją po prostu za rezerwowy środek płatniczy pamiętając o tym, że okres bezodsetkowy trwa tylko przez pewien czas, nie mamy powodu do obaw. Jeśli jednak wychodzimy z założenia, że dzięki niej możemy realizować marzenia i to nie tylko te niewielkie, ale i takie, które mogą przyprawiać o zawroty głowy, musimy liczyć się z tym, że będzie to rozwiązanie generujące pewne koszty. Na szczęście, można się z nimi uporać, a odpowiednie nastawienie do karty sprawi, że ryzyko popadnięcia przez nią w spiralę długów zostanie ograniczone do minimum. Pewna doza zdrowego rozsądku jest przecież niezbędna przy korzystaniu z każdego produktu bankowego.