Karta kredytowa – poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania

Jak mieć pod ręką dodatkowe środki finansowe bez konieczności zaciągania kredytu gotówkowego? Odpowiedzią jest karta kredytowa – wyjątkowo interesujący produkt, który ciągle jeszcze budzi spore wątpliwości. Na szczęście, dzięki rosnącej elastyczności samych banków, ich rozwiewanie jest coraz łatwiejsze.

Czy z posiadaniem karty wiążą się dodatkowe koszty?

Obawa przed dodatkowymi opłatami to największy z lęków, z jakich zwierzają się osoby zainteresowane możliwościami, jakie stwarzają karty kredytowe. Co ciekawe, trudno nie tylko jednoznacznie potwierdzić, ale i zaprzeczyć ich istnieniu. Wiele banków daje nam możliwość korzystania z karty za darmo, niemal nigdy nie można z niej jednak skorzystać, jeśli nie spełni się określonych warunków. Przeważnie karta jest darmowa wtedy, gdy za jej pośrednictwem wykona się określoną liczbę transakcji. Zwykle ewentualna opłata jest opłatą roczną, bywa więc tak, że osoby korzystające z karty zapominają o tym ograniczeniu. Dopiero w momencie pobrania opłaty za użytkowanie przypominają sobie, że była o niej mowa w umowie. Podobnie wygląda kwestia opłat za korzystanie ze środków na karcie. Znakiem rozpoznawczym jest okres bezodsetkowy. Nie trwa on jednak w nieskończoność i jeśli go przekroczymy, płacone przez nas odsetki mogą być znacznie wyższe niż te, które wiążą się z zaciągnięciem kredytu gotówkowego.

Czy karty kredytowe są bezpieczne?

Pytanie o bezpieczeństwo kart kredytowych również nie należy do najłatwiejszych. Co do zasady, jest ono naprawdę duże, musimy jednak pamiętać o tym, że w dużej mierze zależy ono od nas. Banki robią wiele, aby osoby niepowołane do tego, nie mogły dostać się do naszych pieniędzy. Musimy jednak pamiętać o tym, że nawet najlepsze zabezpieczenia nie zdają się na wiele, jeśli ich użytkownik postępuje nieodpowiedzialnie. Jeśli więc planujemy korzystać z naszej pierwszej karty tego typu, przed jej użyciem zapoznajmy się z wytycznymi dotyczącymi płacenia w sieci. Dowiedzmy się, kiedy mieć zaufanie do strony www, a kiedy już sam jej wygląd powinien nas skłonić do rezygnacji z transakcji.

Polecane  Jak prawidłowo korzystać z kart kredytowych