Karty kredytowe – wady i zalety

Kiedyś wszyscy posługiwali się jedynie gotówką. Teraz jednak niemal nikt nie wyobraża sobie życia bez kart bankowych, które pozwalają swobodnie wypłacać pieniądze z bankomatów, gdy tylko ich potrzebujemy oraz płacić przy ich pomocy, gdy bankomatu nie ma akurat w pobliżu, albo nie mamy ochoty i czasu by się do niego udać.

Specjalną grupą kart bankowych są jednak karty kredytowe – których wiele osób się obawia, ale raczej niesłusznie. Oczywiście, jak wszystkie produkty mają one swoje wady i swoje zalety, jednak ogólne zestawienie wychodzi zawsze na plus. Przedstawiamy, co pozytywnego i negatywnego niesie ze sobą posiadanie karty kredytowej!

Kiedy wydajemy pieniądze banku…

Zwykła karta bankowa czy karta debetowa (takie są najczęściej spotykane) to karty dodawane do konta w banku. Dzięki niej można swobodnie płacić za zakupy w sklepach, albo kinach, ale też wybierać pieniądze w bankomatach w Polsce i na świecie. Karta kredytowa jest jednak produktem zupełnie samodzielnym, to znaczy że nie musimy posiadać dodatkowego konta specjalnie dla niej. Co więcej, wydając pieniądze z karty, wydajemy ta naprawdę pieniądze banku – a nie swoje! Wiadomo, że trzeba je będzie w końcu zwrócić, ale mimo wszystko możemy dysponować funduszami, które do nas nie należą i które bank nam pożycza, a których jest o wiele więcej, niż w przypadku możliwości zwykłego debetu.

Polecane  Karta kredytowa – czy warto?

Plusy i minusy

Karty kredytowe mają określony limit, zwykle ustalany wcześniej przez pracownika banku oraz osobę zainteresowaną w trakcie negocjacji. Dzięki karcie kredytowej możemy tak wypłacać pieniądze w bankomacie, jak i posługiwać się kartą przy opłacaniu transakcji bezgotówkowych na terminalach. Zaletą są duże możliwości finansowe, jakie ma taka karta. Wadą jednak konieczność spłaty wszystkich zobowiązań z nawiązką – oczywiście bowiem wszystko jest traktowane jako kredyt. Możemy jednak liczyć na liczne promocje i rabaty, a także na okres bezodsetkowy. I często zdarza się, że uzyskanie karty kredytowej, która pozwoli zrobić wymarzone zakupy, to możliwość zaciągnięcia najkorzystniejszej pożyczki spośród wszystkich dostępnych ofert.