Kredyt samochodowy czy gotówkowy?

Koszt zakupu samochodu często przekracza nasze bieżące możliwości finansowe, a pożyczenie pieniędzy od rodziny czy znajomych może na dłuższą metę okazać się mocno niekorzystne.

Warto wtedy rozważyć wzięcie kredytu z banku.

Wzięcie kredytu samochodowego ma swoje plusy i minusy

Zdecydowanym plusem jest to, że otrzymamy kredyt dużo niżej oprocentowany niż tradycyjny kredyt gotówkowy. Niestety będziemy musieli w zamian za to spełnić kilka formalności. Przede wszystkim bank będzie wymagać ubezpieczenia samochodu na który postanowiliśmy wziąć kredyt. Mowa tu nie tylko o obowiązkowym OC ale też autocasco. To warunek, który nie podlega negocjacjom, gdyż z zasady właścicielem samochodu przy tego rodzaju kredycie jest tylko i wyłącznie bank i w razie ewentualnego wypadku lub katastrofy zostałby pociągnięty do odpowiedzialności. To bank też otrzyma sumę, którą wypłaci na towarzystwo ubezpieczeniowe. Powinniśmy też zaopatrzyć się w zaświadczenie o zarobkach, które jest wymagane także przy kredycie gotówkowym. To od naszych miesięcznych dochodów zależy w jakiej kwocie bank udzieli nam kredytu. Dodatkowo powinniśmy mieć ze sobą fakturę ostateczną lub pro forma, która udokumentuje zakup samochodu, kserokopie stałego dowodu rejestracyjnego, kartę pojazdu i oczywiście dowód osobisty.

Dokumentacja

W przypadku kredytu gotówkowego bank nie wymaga od nas żadnych dokumentów potwierdzających cel podjęcia kredytu. Bank nie jest bowiem w tym wypadku zainteresowany na co wydamy otrzymane pieniądze. Ponieważ tym samym bank pozbawiony jest zabezpieczenia musimy się liczyć z wyższym oprocentowaniem kredytu. Do podjęcia zobowiązania wystarczą dowód osobisty i zaświadczenie o zarobkach. Zanim weźmiemy kredyt powinniśmy dokładnie i skrupulatnie przejrzeć oferty wszystkich banków. Najczęstszym błędem popełnianym przez większość kredytobiorców jest automatyczne korzystanie z usług banku w którym posiadają konto. Tymczasem inny konkurencyjny bank może nam oferować kredyt na dużo lepszych warunkach, z korzystniejszym oprocentowaniem i niższą ratą.

Polecane  Jaką kartą debetową wybrać? Na co zwracać uwagę?