Mądre korzystanie z karty kredytowej

W naszym kraju cały czas zdecydowanie dominują karty debetowe, których jest blisko sześć razy więcej od kart kredytowych. Tym niemniej, karty kredytowe stają się coraz popularniejsze, więc warto jest dowiedzieć się, w jaki sposób korzystać z nich w sposób mądry.

Nie maksymalizuj limitu

Banki lubią powiększać limity zadłużenia na kartach kredytowych. Twierdzą, że jest to działanie „na zapas”, bo za powiększenie limitu nic się nie płaci. Limit obciąża jednak naszą zdolność kredytową i może uniemożliwić uzyskanie kredytu w innym banku.

Nie wypłacaj z nich gotówki

Mądre korzystanie z karty kredytowejKarty kredytowe służą do realizacji płatności. Każda operacja z nich wykonana to uzyskanie kredytu z banku. Ma to znaczenie praktyczne, nie tylko teoretyczne, ponieważ pobranie z karty kredytowej gotówki jest jednoznaczne z wzięciem kredytu gotówkowego. A to zawsze kosztuje. Czasami dość sporo.

Korzystaj z promocji

Bardzo dużo kart kredytowych związanych jest z najróżniejszymi promocjami. Mogą to być tańsze zakupy określonych marek, dostęp do specjalnych produktów lub Cash-back w niektórych sklepach czy przy zakupie określonych produktów. Wszystkie tego typu akcje partnerskie banku mogą przełożyć się na naprawdę spore korzyści, ponieważ można uzyskać nawet kilkanaście procent niższe koszty przy różnych zakupach, a niektórzy partnerzy potrafią obniżać ceny nawet bardziej.

Wybierz odpowiednią dla siebie kartę

Karty kredytowe cechują się zróżnicowanymi poziomami (z angielskiego: tier). Każdy poziom karty to określone, narastające przywileje, promocje i korzyści, ale też zobowiązania. Im lepsza karta, tym droższe jest jej roczne utrzymanie. W przypadku najprostszych kart wystarczy garść operacji w roku, by opłata za jej posiadanie została nam darowana. Lepsze karty mogą mieć wyższe wymagania, które potem trudno jest spełnić i może się kazać, że na koniec roku dostaniemy rachunek nawet na kilkaset złotych.

Polecane  Karta kredytowa – na co się zdecydować

Ogólnie rzecz biorąc, karty kredytowe są bardzo wygodne i za tą wygodę nic nie zapłacimy, jeśli tylko będziemy z nich mądrze korzystać.