Na co uważać korzystając z karty kredytowej

Trudno uwierzyć w to, że jakikolwiek produkt bankowy jest wolny od wad, z pewnością zaś nie ma wątpliwości, co do tego, że posiada je karta kredytowa. Jeśli więc zastanawiamy się nad skorzystaniem z takiego rozwiązania, powinniśmy wiedzieć również o pewnych niedociągnięciach z nim związanych, a także o tym, jak chronić się przed pokusą wykorzystywania karty w sposób nieodpowiedzialny.

Kontrowersje wokół oprocentowania

Karta kredytowa jest często opisywana jako jeden z najbardziej opłacalnych kredytów, jakie możemy zaciągnąć. Nie można jednak zapominać o tym, że okres bezodsetkowy nie trwa wiecznie. Owszem, w czasie jego trwania nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów z tytułu posiadania karty. Gdy jednak okres ten się kończy, karta zaczyna generować je w znaczącym stopniu. Tu duże znaczenia ma charakter naszej indywidualnej umowy z bankiem, musimy jednak liczyć się z tym, że odsetki potrafią wynosić nawet 12 procent w skali roku. Jeśli zatem przydałby się nam zastrzyk gotówki, a jednocześnie zdajemy sobie sprawę z tego, że nie będzie nam wcale łatwo pokryć go z własnej kieszeni w okresie, w którym nie ma mowy o odsetkach, zastanówmy się raczej nad zaciągnięciem klasycznego kredytu gotówkowego.

Niebezpieczne transakcje gotówkowe

Na co uważać korzystając z karty kredytowejProdukty bankowe są atrakcyjne przede wszystkim wówczas, gdy wykorzystujemy je zgodnie z ich przeznaczeniem. Dobrze mieć zatem na uwadze to, że mówiąc o transakcjach gotówkowych mamy do czynienia ze swego rodzaju pułapką. Karta kredytowa z pewnością nie jest przeznaczona do tego, aby wypłacać za jej pośrednictwem gotówkę z bankomatów. Banki zwykle liczą na prowizje od takiej wypłaty, ta zaś nie może być określana mianem symbolicznej, skoro może wynosić nawet cztery procent wybranej przez nas kwoty. Co więcej, niejednokrotnie już jedna wypłata z bankomatu kończy okres bezodsetkowy i zaczyna ten, w którym obowiązuje niekorzystne dla nas oprocentowanie.

Polecane  Limit kredytowy na karcie kredytowej – na czym polega?

Karta kredytowa jest wyjątkowo interesującym produktem bankowym. Jeśli jednak nie chcemy, aby doprowadziła nas do zadłużenia, pamiętajmy o wykorzystywaniu jej zgodnie z jej przeznaczeniem.