Karta kredytowa, odpowiednio używana jest najkorzystniejszym narzędziem, jakie może zaoferować nam bank. Problemy pojawiają się, kiedy zaczynamy z niej korzystać nieodpowiedzialnie.

Karta kredytowa to rozwiązanie, w którym bank pozwala nam na comiesięczne zadłużanie się, bez konieczności płacenia odsetek. Brzmi jak rozwiązanie idealne, ale jest oczywiście mały haczyk w tej umowie, a raczej furtka, która zabezpiecza bank przed osobami, które nie spłacałyby swoich zobowiązań.

Określoną, wyznaczona przez bank kwotę, możemy pożyczyć na kilkadziesiąt dni

Jeśli w terminie spłacimy nasze zadłużenie, to otrzymamy kolejny kredyt na określony okres. Kiedy natomiast nie spłacimy kredytu, to bank nakaże nam płacić wysokie odsetki. Dlatego, choć karta kredytowa jest narzędziem niezwykle wygodnym, to musi być używana z rozsądkiem. W innym przypadku możemy wpaść w spirale długów, gdzie niespłacane zobowiązania będzie nam w błyskawicznym trybie narastać.

Dokonując wyboru karty kredytowej powinniśmy przede wszystkim sprawdzić, jakie są opłaty za jej korzystanie

Wiele banków nie nalicza współcześnie żadnych opłat, ale kiedy te opłaty są, to decydując się na kartę, powinniśmy policzyć sobie czy jesteśmy w stanie przez miesiąc osiągnąć ustalony przez bank poziom wydatków. Banki bowiem mogą zapisać w umowie, że nie będą wymagać od nas opłaty za kartę, jeżeli na przykład zapłacimy za jej pośrednictwem, minimum tysiąc złotych w każdym miesiącu. Warto też sprawdzić, jakie jest oprocentowanie karty kredytowej. Musimy bowiem mieć świadomość, że każdemu z nas może przytrafić się moment, kiedy nie będziemy w stanie spłacić naszego zadłużenia. Warto, aby oprocentowanie było wtedy jak najniższe. Powinniśmy też sprawdzić, czy podpisując umowę, nie zobowiązujemy się do zapłacenia dodatkowych kosztów, na przykład związanych z ubezpieczeniem, które jest często dodawane do karty kredytowej. Część tych opłat jest dobrowolnych i tylko od naszej czujności zależy, czy będziemy zmuszeni je zapłacić. Ostatecznie warto zwrócić uwagę, jakie są zasady przeliczania płatności dokonanych w walutach obcych.

Polecane  Karty kredytowe – coraz bardziej popularne