Odpowiedzialne używanie kart kredytowych

Karta kredytowa jak każde narzędzie oferowane nam przez banki może okazać się niezwykle użyteczne ale też jeśli jest używana nieodpowiedzialnie przyczynić się do kłopotów.

Czym jest karta kredytowa

Karta kredytowa jest nam udostępniana przez bank wtedy, kiedy ten uzna, że jesteśmy dla niego klientem wiarygodnym i wypłacalnym. O ile w przypadku karty debetowej wydajemy wyłącznie te pieniądze, które znajdują się na rachunku bankowym to za pomocą karty kredytowej możemy się w banku zadłużać i płacić środkami, których de facto nie posiadamy. Bank wydając nam kartę określa do jakiego poziomu możemy się zadłużać. W zależności od dochodów, które musimy udokumentować może być to kwota kilku lub nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Oczywiście zadłużenie trzeba kiedyś spłacić. Bank zazwyczaj wymaga tego od nas w perspektywie kilkudziesięciu dni lub miesiąca.

Korzyści i pułapki karty kredytowej

To co najkorzystniejsze w przypadku karty kredytowej to fakt, że debet który otrzymujemy nie jest oprocentowany. W praktyce oznacza to, że otrzymujemy miesięczną pożyczkę na niezwykle korzystnych warunkach i jeśli spłacimy ją w terminie nie będziemy musieli dopłacać żadnych odsetek czy kosztów operacyjnych. To niezwykle korzystne narzędzie, która pozwoli nam przetrwać okresy gdy z jakiś powodów losowych nie posiadamy po prostu pieniędzy. Gorzej jest jeśli z jakiś powodów nie jesteśmy w stanie spłacić po upływie miesiąca naszego zadłużenia. Wtedy bank nalicza nam bardzo wysokie odsetki, a suma od której to czyni jest z miesiąca na miesiąc coraz wyższa. Jeśli będziemy bez opamiętania korzystać z karty nie dbając o terminy spłaty bardzo szybko wpadniemy w pułapkę kredytową. Musimy też pamiętać, że karta kredytowa nie służy do wypłaty środków z bankomatu. Teoretycznie jest to możliwe, ale bank policzy olbrzymią prowizje od wypłaty oraz nie obowiązuje nas wtedy okres bez odsetkowy. Taką wypłatę będziemy musieli spłacić nawet tego samego dnia lub też zapłacić odsetki, które będą nam naliczane.

Polecane  Czemu warto płacić kartą? Poznaj zalety karty kredytowej