Po co nam karty kredytowe

Według nieoficjalnych danych, na koniec 2017 roku w kieszeniach polskich obywateli było niecałe 38 milionów kart płatniczych i ich ekwiwalentów (np. nalepek na telefon), z czego blisko 6 milionów stanowiły karty kredytowe. Jest to wciąż stosunkowo niewiele, jeśli wziąć pod uwagę, że statystycznie rzecz biorąc, jakąś kartę w swojej kieszeni ma już każdy Polak. W praktyce jest to mniej osób, ponieważ posiadacze kart kredytowych zwykle maja też karty debetowe, a często ma się więcej niż jedną kartę. Widzimy jednak dysproporcję pomiędzy kartami debetowymi i kredytowymi. Jest ogromna. W związku z tym warto zapytać, po co nam właściwie karty kredytowe?

Karta debetowa inaczej

Po co nam karty kredytoweW praktyce jesteśmy już w pełni przyzwyczajeni do kart debetowych. Cały czas jeszcze pozostaje grupa osób, która z nich nie korzysta, ale są to głównie emeryci i osoby, które mają lepsze sposoby, na przykład BLIK. Mniejsza jednak o nich. Karty kredytowe na pewnym stopniu abstrakcji nie różnią się od kart debetowych i można nimi wykonywać bardzo podobne operacje. Najważniejsza z nich to oczywiście możliwość płacenia za różne zakupy oraz wybierania pieniędzy w bankomatach. Karty kredytowe posiadają jednak bardzo ważną przewagę nad kartami debetowymi:

  • Akceptacja transakcji jest natychmiastowa;
  • Transakcja może być wycofana;
  • Stroną transakcji jest bank, a nie my;
  • Nie musimy mieć w chwili wykonania transakcji żadnych pieniędzy na koncie;
  • Realna zapłata za transakcję nastąpi z wyraźnym opóźnieniem.
Polecane  Kredyt czy karta kredytowa

Nie da się ukryć, że są to ważne różnice.

 

Koszty karty kredytowej

W większości przypadków koszty karty kredytowej są dokładnie takie same, jak w przypadku kart debetowych. Wydanie karty jest niemal zawsze darmowe. Korzystanie z niej także. Raz do roku bank sprawdza, czy wykonane za pomocą karty transakcje osiągnęły określony pułap. Jeśli tak się stało, bank będzie zadowolony z zarobionych w ten sposób prowizji od sprzedawców. Jeśli nie, naliczy nam opłatę za posiadanie karty zgodnie z cennikiem. Bardzo podobnie wygląda to w kwestii kart debetowych.