jak dziala karta kredytowa

Karta kredytowa jest popularnym środkiem płatniczym i coraz więcej osób posiada takie rozwiązanie finansowe. Niektórzy regularnie z niej korzystają, a inni traktują ją jako zabezpieczenie w przypadku konieczności poniesienia nieplanowanych wydatków. Sprawdź, jakie są zasady działania karty kredytowej oraz w jaki sposób z niej korzystać!

Karta kredytowa – środki na czarną godzinę

Tak naprawdę na pierwszy rzut oka karta kredytowa nie różni się od tradycyjnej karty płatniczej wydawanej do konta bankowego. Natomiast zasada jej działania jest już zupełnie inna. Decydując się na kartę kredytową i dokonując nią płatności, korzystamy tak naprawdę ze środków banku, który udzielił nam limitu kredytowego. Limity różnią się w zależności od historii kredytowej oraz comiesięcznych wpływów. Taką kartą możemy płacić dokładnie tak samo jak klasyczną kartą debetową i jest ona obsługiwana przez wszystkie sklepy. Możemy również wypłacać nią środki z bankomatu, jednak musimy liczyć się z dość wysokimi prowizjami. To świetna propozycja zabezpieczenia w razie nagłych wydatków. Taka karta na pewno da nam komfort psychiczny, że nawet w razie skomplikowanych sytuacji nie pozostaniemy bez środków.

Jeśli rozważamy wystąpienie do banku z wnioskiem o wydanie karty i przyznanie limitu, porównajmy najpierw warunki. Każdy z banków może mieć dla nas zupełnie inną propozycję i mogą one różnić się kosztami. Warto wybrać najtańszą możliwą opcję. Obecnie karty kredytowe wydają również instytucje pozabankowe, jednak są one przeznaczone głównie dla osób, które nie mają odpowiedniej zdolności kredytowej, by uzyskać finansowanie w placówce bankowej. Na propozycje takich firm należy zdecydowanie bardziej uważać i dokładnie sprawdzać warunki. Może okazać się, że opłaty związane z obsługą karty będą naprawdę wysokie i nie będzie to dla nas opłacalne rozwiązanie.

Polecane  Jedzenie na wynos ze zwrotem za zakupy

Zgubiona karta kredytowa

Na pewno wiele osób obawia się tego, że wydana przez bank karta kredytowa gdzieś się zawieruszy. Co wtedy? Czy musimy obawiać się, że ktoś dokona nią płatności, a my będziemy musieli później zwrócić kredyt? Nie! Wtedy jedynym słusznym rozwiązaniem jest zastrzeżenie karty kredytowej i możemy tego dokonać, dzwoniąc na infolinię lub zgłaszając się do placówki banku. Ważne jest, aby kartę zastrzec jak najszybciej i mieć pewność, że nikt nie zdążył z niej skorzystać. Od momentu zastrzeżenia odpowiedzialność za ewentualne zniknięcie środków ponosi bank. Pamiętajmy o tym, że zastrzeżenie karty w odróżnieniu od jej zablokowania jest procesem nieodwracalnym. Oznacza to, że w momencie jej znalezienia będzie ona już dla nas bezużyteczna, a bank będzie musiał wydać nam nową.

Karta kredytowa a spłata środków

Przed wydaniem karty kredytowej i przyznaniem przez bank limitu musimy podpisać umowę. Reguluje ona cały proces spłaty środków. Warto zaznaczyć, że karta nie zostanie wydana każdemu. Jest to umowa kredytowa, więc bank musi sprawdzić naszą historię i to, czy nie widniejemy w żadnych bazach dłużników. Ważne są również regularne, comiesięczne wpływy na konto. Jeśli spłata karty kredytowej będzie odbywała się w terminie, nie poniesiemy żadnych dodatkowych opłat, a pożyczka będzie nieoprocentowana. Problem pojawia się w momencie opóźnień w płatnościach, a wszystkie szczegóły są zawarte w konkretnej umowie, którą warto dokładnie przeczytać przed podpisaniem. Co miesiąc powinniśmy spłacać minimum 5% zadłużenia widniejącego na karcie. W innym wypadku może pojawić się dodatkowa opłata za brak spłaty minimalnej, która może nas negatywnie zaskoczyć wysokością.

Polecane  Cashback – czym jest? Na czym polega?

Źródła:

  1. https://www.totalmoney.pl/artykuly/9316,karty-kredytowe,co-to-jest-karta-kredytowa-i-do-czego-sluzy,1,1 
  2. https://www.totalmoney.pl/artykuly/zastrzezenie-karty-kredytowej-jak-zablokowac-karte-kredytowaanie