Bezpieczeństwo finansowe jest ważne dla każdego. Dlatego instytucje finansowe wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i tworzą nowe rozwiązania kredytowe, z których może skorzystać coraz więcej osób. W ostatnim czasie dużo mówi się o karcie ratalnej. Czym ona właściwie jest i jakie są jej założenia? Kto może skorzystać z tej usługi?
Karta ratalna – zasady działania
Karta ratalna to innowacyjne rozwiązanie pozwalające na comiesięczną spłatę takiej kwoty, jaką sami sobie ustalimy. Jest to oczywiście rodzaj karty kredytowej, której kwota spłaty nie jest zależna od limitu. Sami możemy zdecydować się na konkretną sumę, którą ustalimy z bankiem przy podpisywaniu umowy. Poza tą drobną różnicą karta ratalna ma wszystkie cechy klasycznej karty kredytowej, którą zna chyba każdy.
Jeśli chcemy zdecydować się na podpisanie umowy na kartę ratalną, bank musi zbadać naszą zdolność kredytową oraz wyznaczyć nam maksymalny limit, a także dzień, w którym określona kwota musi być comiesięcznie zwracana. Różnica między klasyczną kredytówką a kartą ratalną polega na tym, że możemy zdecydować się jedynie na comiesięczne spłacanie określonej kwoty lub całości zobowiązania, które zaciągnęliśmy. Wobec tego możemy regulować swoje płatności w zależności od płynności finansowej w danym miesiącu. Ta comiesięcznie spłacana kwota działa na podobnej zasadzie jak rata kredytu – kredytobiorca spłaca część kapitałową oraz odsetkową.
Karta na kryzysowe sytuacje
Galopująca inflacja sprawia, że wiele osób czuje zagrożenie i obawia się o swoją płynność finansową. Dla tych osób karta ratalna może być świetnym rozwiązaniem na czarną godzinę. Mając ją w pogotowiu, na pewno poczujemy się zdecydowanie pewniej, więc warto rozważyć taką opcję. Koszty z pewnością będą niższe niż w przypadku zaciągnięcia klasycznej pożyczki. Jeśli nie pojawi się taka potrzeba, możemy z niej wcale nie korzystać. Awaryjne sytuacje mogą pojawić się w każdej sytuacji i nigdy nie jesteśmy w stanie ich przewidzieć, więc tania karta ratalna może być jedną z lepszych propozycji na kryzysowy moment – np. gdy zepsuje nam się auto lub nasze oszczędności stopnieją.
Na jaką kartę się zdecydować?
W związku z tym, że karta ratalna jest innowacyjnym rozwiązaniem, obecne propozycje mogą okazać się naprawdę atrakcyjne, ponieważ instytucje finansowe chcą zdobyć klientów. Zanim jednak podpiszemy umowę na takie rozwiązanie kredytowe, warto oszacować wysokość raty, jaką będziemy w stanie comiesięcznie płacić. W przypadku karty ratalnej to my ustalamy koszt. Stale rośnie ilość banków oferujących nam rozwiązanie w postaci karty ratalnej, więc nie podejmujmy pochopnej decyzji, która ostatecznie może nas wiele kosztować.
Karta ratalna – zalety
Wiele osób ma sporo pytań przed podpisaniem umowy o kartę ratalną. Najczęściej pytają oni, gdzie będą mogli dokonywać nią płatności. Okazuje się, że można nią płacić wszędzie i wszędzie jest honorowana. Więc problemem nie będą zarówno płatności w sklepach stacjonarnych, jak i e-sklepach. W dodatku wygodne może okazać się również dokonywanie opłat za kartę. Możemy ustawić sobie płatność ze swojego głównego konta i w ten sposób zapomnieć o comiesięcznym sprawdzaniu wysokości opłaty. Niezaprzeczalną zaletą jest również brak odsetek w przypadku terminowej spłaty. To dobra propozycja w momencie, gdy musimy pilnie zrobić zakupy, jednak czekamy na wynagrodzenie. Atut to również ustawienie terminu płatności dostosowanego do daty wpływu wynagrodzenia na konto. Więc jeśli szukamy karty na gorszy czas, która da nam pewność stabilności finansowej, to warto zastanowić się właśnie nad kartą ratalną ze stałą kwotą spłaty.
Źródła:
https://finanse.rankomat.pl/promocje/karta-ratalna-innowacyjny-produkt-na-rynku-od-santander-consumer-banku/
https://ebiznes.org.pl/karta-ratalna-a-standardowa-karta-kredytowa-poznaj-roznice/