Jaka-karta-debetowa-wybrac-Na-co-zwracac-uwage_po kor

Czym różnią się karty kredytowe od kart debetowych? Jaką kartę debetową wybrać? Czym się kierować przy podejmowaniu tej decyzji? Dziś odpowiemy sobie właśnie na te i inne pytania. 

Karta debetowa ma za zadanie ułatwiać klientom korzystanie ze zgromadzonych na koncie osobistym środków. Pozwala na elastyczne zarządzanie finansami. Jej posiadaczem jest już właściwie prawie każdy właściciel rachunku bankowego – na rynku występuje prawie 35 milionów kart debetowych. Korzystanie z karty debetowej wiąże się z wieloma przywilejami, lecz może pociągać za sobą także opłaty – warto o tym wiedzieć. 

Czym jest karta kredytowa?

Karty kredytowe to rodzaj kart płatniczych. Podczas ich używania posiadacz korzysta z limitu kredytowego poznanego przez bank. Karty kredytowe nie muszą być powiązane z kontem bankowym – konto i karty można posiadać w różnych instytucjach. Inaczej jest w przypadku karty debetowej. Posiadacz, wykorzystując kartę, używa własnych środków, a nie z wyznaczanego wcześniej limitu bankowego. Karta debetowa powiązana jest z konkretnym rachunkiem bankowym i nie może działać bez jego istnienia. 

Karta debetowa umożliwia wypłaty z bankomatów oraz płatności kartą w sklepach stacjonarnych i internetowych. Ma za zadanie dawać szybki i łatwy dostęp do środków zgromadzonych na koncie bankowym. Można także za jej pomocą wykonywać płatności zbliżeniowe, a przy kwocie do 100 zł można zrobić to bez konieczności wpisywania kodu PIN. Aby stać się właścicielem karty kredytowej, należy mieć konto osobiste, gdyż karta debetowa jest to karta płatnicza wydawana do konkretnego rachunku bankowego. Aby klient mógł rozpocząć transakcję przy jej udziale, musi otworzyć konto bankowe. 

Polecane  Płatność kartą za granicą – na co zwrócić uwagę

Konto bankowe – czym się kierować przy wyborze?

Jakie jest najlepsze konto? Takie, które jest dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta. Aby wybrać konto bankowe, należy porównać oferty kilku banków. Warto zwrócić uwagę na wysokość opłat podstawowych i rozejrzeć się za takim produktem jak darmowe konto bankowe. Zalety takiego konta to nieposiadanie żadnych opłat związanych z jego prowadzaniem. Kolejno należy pochylić się nad kwestią wysokości płat za przelewy – te również w najlepszym wypadku mogą okazać się darmowe. Podobnie jest z dostępnością bankomatów i kosztami związanymi z pobieraniem z nich środków. Warto także sprawdzić, czy są dostępne programy lojalnościowe i na jakich warunkach. Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze konta bankowego, jest możliwość połączenia karty z rachunkiem walutowym. 

Gdy dokonamy już wyboru i założymy najlepsze dla nas konto bankowe, można przejść do tego, jak aktywować kartę debetową.  

Karta płatnicza – jak ją aktywować?

Otrzymanie karty debetowej następuje zazwyczaj niedługo po otwarciu konta bankowego – najczęściej karta przesyłana jest pocztą. Kolejnymi krokami są nadanie PIN-u oraz aktywacja karty w bankomacie lub podczas pierwszej transakcji przy jej użyciu. Karta, którą otrzymuje klient, jest nieaktywowana. Należy o tym pamiętać, by nie być bohaterem przykrej sytuacji, w której klient nie może zapłacić za transakcję przy kasie, ponieważ zapomniał aktywować kartę. Konieczne kroki przy aktywacji mogą wyglądać nieco różnie w zależności od tego, jaką metodę przyjęła instytucja wydająca kartę.  

Proces ten jest zazwyczaj dwuetapowy. Najpierw należy zalogować się do bankowości elektronicznej i tam aktywować kartę i nadać jej kod PIN, a także zdefiniować limity dostępne na karcie. Te operacje można także przeprowadzić przez infolinię banku. Kolejny etap jest związany z pierwszą płatnością lub wypłatą pieniędzy z bankomatu. Pierwsza transakcja wymaga zatwierdzenia jej numerem PIN oraz włożenia karty bezpośrednio do terminala (płatności zbliżeniowe będą dostępne od kolejnej transakcji). Można także w ramach aktywacji podjąć pieniądze z konta za pośrednictwem bankomatu i tam po raz pierwszy wprowadzić PIN do karty. 

Polecane  Co zrobić w przypadku kradzieży karty kredytowej?

Czy dziecko możne posiadać kartę debetową?

Karta bankowa to produkt, który może posiadać nie tylko dorosły właściciel konta, ale także dziecko. Karta płatnicza dla dziecka kierowana jest zazwyczaj dla dziecka powyżej 13. roku życia – reguluje to polskie prawo, gdyż właśnie wtedy uzyskuje ono ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Można otworzyć konto bankowe młodszemu dziecku, ale będzie ono wtedy połączone z rachunkiem rodzica. Założenie konta bankowego i posiadanie karty debetowej jest możliwością, która pozwala na rozpoczęcie nauki zarządzania finansami.  

Wybór konta bankowego dla dziecka powinna poprzedzać staranna analiza ofert kilku banków. Warto kierować się przy tym podobnymi kwestiami co przy wyborze konta dla dorosłych – uniknięciem opłat i możliwością skorzystania z programów lojalnościowych, a także dostępnością bankomatów i wpłatomatów – ale należy mieć także na uwadze czynniki szczególnie ważne przy dysponowaniu pieniędzmi przez dzieci. W ramach takich regulacji można na przykład ustalać dziecku dzienne limity transakcyjne dotyczące jednej płatności, czyli nadać maksymalną kwotę, jaką dziecko może dysponować bez konieczności zaakceptowania transakcji/wypłaty przez rodzica. Autoryzowanie płatności to kolejny element, który składa się na kontrolę rodzicielką nad finansami dziecka. Przy wyborze oferty warto także zwrócić uwagę na to, aby dziecko mogło korzystać z bankomatów znajdujących się w pobliżu miejsc, w których najczęściej ono przebywa, na przykład szkoły lub domu. 

Jaką kartę debetową wybrać?

Wybór karty debetowej związany jest z wyborem konta bankowego. Warto podczas podejmowania decyzji wziąć pod uwagę opłaty związane z prowadzeniem konta i korzystaniem z karty bankowej. Najlepszą opcją jest skorzystanie z oferty, która umożliwia uniknięcie jak największej ilości kosztów. Warto jednak także wziąć pod uwagę wygodę z korzystania z karty i zdecydować się na ofertę, która pozwoli na korzystanie z wielu bankomatów, a także korzystnych programów specjalnych. 

Polecane  Czy potwierdzenie z karty jest wystarczające do zwrotu towaru?