Pandemia COVID-19 wpłynęła na popularność transakcji bezgotówkowych, które są możliwe dzięki wykorzystaniu kart płatniczych. Nie wiesz, jaką kartę kredytową wybrać? Postaramy się Ci w tym pomóc. 

Karty kredytowe stały się podstawą naszej codzienności, ponieważ usprawniają one procesy związane z płatnościami. Pozwalają także zapobiegać przenoszeniu się bakterii i wirusów na banknotach, co stało się szczególnie istotne podczas wybuchu pandemii COVID-19. Dla wielu oznaczało to rozpoczęcie stałego korzystania z kart kredytowych i postawiło przed pytaniem: Visa czy Mastercard – czy wybór karty ma znaczenie? Co je łączy, a co różni? Dziś sobie na to pytanie odpowiemy.  

Karty kredytowe – czy warto z nich korzystać?

Karta płatnicza umożliwia nie tylko transakcję bezgotówkową. Pozwala także na dokonywanie zakupów online, rezerwację lotów lub hoteli, a także utrzymanie subskrypcji np. na siłowni czy innych tego typu miejscach. Sprawdza się zarówno w kraju, jak i za granicą. Z uwagi na to, jak często wykorzystujemy dziś karty kredytowe, warto wybrać taką, która będzie spełniała nasze oczekiwania. Najpopularniejsze na polskim rynku są obecnie karta Mastercard i karta Visa 

Mastercard i Visa – elementy wspólne

Wiele banków oferuje możliwość wyboru karty kredytowej. Najpopularniejsi gracze na tym rynku proponują wiele tych samych udogodnień. W ich podstawowej ofercie znajduje się oczywiście możliwość realizowania płatności bezgotówkowych, które umożliwiają zapłacenie kartą za zakupy w sklepach stacjonarnych oraz online. Warto pamięć także o opcji przeprowadzania płatności zbliżeniowych, czyli bez konieczności wkładania kart do terminali. W przypadku zakupów poniżej 100 zł nie jest konieczne zatwierdzanie transakcji kodem PIN, co jest sporym udogodnieniem. 

Polecane  Co to jest wpłatomat i czemu warto z niego korzystać?

Mastercard i Visa dbają również o bezpieczeństwo swoich klientów podczas realizowania zakupów internetowych – stosują różne zabezpieczenia, dzięki którym transakcja musi być autoryzowana np. poprzez przysyłany na telefon kod SMS. Obie firmy proponują swoim klientom także korzystanie z płatności mobilnych, czyli płacenie przy użyciu smartfona, smartwatcha czy smartbanda. Kolejno zarówno Visa, jak i Mastercard gwarantują możliwość swobodnego korzystania z bankomatów i wpłatomatów. W ramach użytkowania kart kredytowych obie firmy oferują swoim klientom możliwość korzystania ze specjalnych programów – Visa Oferty oraz Mastercard Bezcenne Chwile.  

Obie firmy gwarantują również obciążenie zwrotne, czyli tak zwany chargeback. W ramach tego programu możliwe jest złożenie reklamacji przez posiadacza karty, jeśli produkt, który zakupił, nie jest zgodny z umową lub pieniądze zostały pobrane z konta w nieprawidłowy sposób. Taki program ma dawać klientowi poczucie bezpieczeństwa, że nie straci swoich pieniędzy.  

Jakie są zalety posiadania karty Visa?

Zarówno karta Mastercard, jak i karty Visa posiadają korzystne przewalutowanie przy popularnych walutach takich jak euro, dolar czy funt. Karta Visa zyskuje w oczach klienta, który posługuje się także mniej znanymi walutami takimi jak węgierski forint czy chorwacka kuna, gdyż Visa przewalutowuje je bezpośrednio na złotówki, a karta Mastercard najpierw na euro. 

Visa oferuje bonusy dla swoich klientów. Posiadacze tej karty mogą korzystać z programu Visa Oferty. Pozwala on uzyskać zwrot części pieniędzy przy płatności za określone produkty takich firm jak: Guess, Deichmann, Helios, Empik, Telepizza, Glovo i wiele innych. Aby wziąć udział w programie, należy zarejestrować swoją kartę przez stronę internetową lub aplikację. 

Polecane  Atrakcyjna oferta kart kredytowych

Jakie są zalety posiadania karty Mastercard?

Firma Mastercard oferuje program Bezcenne Chwile. Pozwala on na zbieranie punktów podczas płatności kartą i wymienianie ich na nagrody. Podobnie jak w przypadku Visa Oferty, kartę kredytową należy zarejestrować na stronie internetowej programu lub w aplikacji. Należy jednak uważać! Nie wszystkie banki oferują możliwość korzystania z tego programu przy wyborze karty Mastercard, więc przed podjęciem decyzji warto dopytać o szczegóły w wybranym oddziale banku. Punkty zebrane w Bezcennych Chwilach można wymieniać na bony do sklepów, wybrane produkty, a także na bilety na wydarzenia kulturalne i sportowe. Punkty można zbierać w takich miejscach jak: Circle K, Empik, Carrefour, RTV Euro AGD, Decathlon, Douglas, Multikino i wielu innych. Innym programem, który oferuje firma Mastercard, jest Priceless Cities, dzięki któremu klienci Mastercard mogą odwiedzać muzea lub brać udział w koncertach. 

Jakie dane znajdują się na karcie kredytowej?

Jak wyglądają karty kredytowe? Karta płatnicza jest kawałkiem plastiku o zaokrąglonych krawędziach o wymiarach zbliżonych do 54 mm x 86 mm i o grubości około 0,8 mm. Do najważniejszych danych, które widnieją na karcie, należy imię i nazwisko jej posiadacza. Kolejno szczególnie istotne informacje dotyczące kraju i banku, który wydał kartę. Ważnym elementem jest też szesnastocyfrowy numer karty kredytowej, a także kod CVC lub kod CVV. Kod CVC to trzycyfrowy kod weryfikacji karty Mastercard, a kod CVV to również trzycyfrowy kod weryfikacyjny kart Visa. Numer karty kredytowej oraz kod CVC/CVV można podać tylko w sytuacjach koniecznych i przy zachowaniu szczególnej ostrożności, ponieważ są to dane, które gdy trafią w niepowołane ręce, mogą prowadzić do wyłudzeń i kradzieży. 

Polecane  Płatność kartą za granicą – na co zwrócić uwagę

Którą kartę kredytową wybrać?

Na to pytanie nie można udzielić jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb posiadacza. Jeśli dużo podróżujesz i płacisz za pomocą karty kredytowej w różnych krajach, a dodatkowo często kupujesz w sklepach współpracujących z Visa Oferty, to prawdopodobnie bliżej Ci do karty Visa. Jeśli jednak najczęściej korzystasz z walut typu euro, funt i dolar, a także kupujesz w sklepach partnerskich Bezcenne Chwile i chciałbyś korzystać z nagród w postaci biletów na koncerty i mecze, to najlepsza dla Ciebie będzie karta Mastercard.