Maszyna do wypłacania pieniędzy z naszego konta to bankomat. Często i chętnie z nich korzystamy, zwłaszcza że można znaleźć je na każdym rogu. Ale co to jest wpłatomat? Dlaczego warto z niego korzystać i jak to zrobić? Podpowiadamy!
Co to jest wpłatomat?
Wpłatomat to nic innego jak urządzenie, za pomocą którego możemy wpłacić pieniądze w gotówce bezpośrednio na swoje konto. Dzieje się to tak jak w przypadku bankomatu. Maszyna przyjmuje kartę bankomatową i za jej pośrednictwem możemy wpłacić pieniądze na swoje konto, bez wizyty w banku i stania w kolejce i bardzo często także bez żadnej prowizji.
Wpłatomaty zazwyczaj mają taką samą budowę jak bankomaty i wyglądają identycznie. Co więcej, bardzo wiele bankomatów to także wpłatomaty, więc nie tylko wydają, lecz także przyjmują gotówkę. Całą operację można przeprowadzić zaledwie w kilka minut. A potem bardzo szybko pieniądze znajdują się już na koncie. Urządzenia znajdują się zazwyczaj przy bankach, w galeriach handlowych lub w pasażach i pawilonach usługowych.
Wpłatomat – czemu warto z niego korzystać?
Wpłatomat to urządzenie, które powstało dla naszej wygody. Nie musimy już chodzić do banku, odstać w kolejce w oczekiwaniu, aż zwolni się okienko, poczekać, aż kasjer przyjmie od nas środki i zaksięguje je na koncie. Teraz to wszystko trwa o wiele szybciej, a sama operacja wpłacenia pieniędzy to parę chwil – tak samo, jak ich wypłacenia. Wpłatomatów jest obecnie bardzo wiele, więc można z nich szybko skorzystać. Są umiejscowione w takiej lokalizacji, by korzystanie z nich było najbardziej poręczne. W każdej chwili, wracając z pracy czy będąc na zakupach, możesz wpłacić gotówkę.
Wpłatomaty pozwalają na odejście od operowania gotówką. Wiele osób nadal otrzymuje zapłatę w formie gotówkowej, często w ten sposób dostajemy także prezenty od najbliższych czy rozliczamy się z przyjaciółmi. A przecież większość naszych wydatków jest płacona przez internet, elektronicznie. Rachunki, kredyty, koszty życia, opłaty za czesne i zajęcia dla dzieci, zakupy, także te spożywcze – wszystko robimy w sieci. O wiele łatwiej jest zapłacić jednym przelewem, niż wybierać płatność za pobraniem, zwłaszcza że wtedy dostawa często bywa droższa.
Oszczędność pieniędzy jest jeszcze jedną zaletą korzystania z wpłatomatu. Wpłaty środków na konto w oddziale banku często są płatne. Prowizje nie są wysokie, jednak zawsze to jest kilka złotych, które ucieka z portfela. Wpłatomaty są bardzo często darmowe dla klientów konkretnych banków! Więc wpłacanie pieniędzy za ich pośrednictwem pozwala oszczędzać nie tylko czas, lecz także pieniądze!
Wpłatomat to większe bezpieczeństwo
Noszenie przy sobie gotówki nie jest najlepszym rozwiązaniem. Zawsze istnieje ryzyko, że pieniądze się zgubią, można je uszkodzić lub zapomnieć, gdzie są. Wpłacając je na konto, masz pewność, że są chronione. Na dodatek środki w formie elektronicznej można przelać na dowolne konto oszczędnościowe czy lokatę lub w jakikolwiek inny sposób je zaoszczędzić tak, by przynosiły zyski. Leżąca w domu gotówka w ogóle nie zarabia.
Korzystanie z wpłatomatu jest w stu procentach bezpieczne. Dzięki temu, że używa się swojej karty do swojego konta, nie ma ryzyka, że pieniądze zostaną przesłane komuś innemu. Wpłatomaty są także zabezpieczone monitoringiem i w razie jakichkolwiek problemów z obsługą urządzenia można zadzwonić na numer kontaktowy podany na jego obudowie. Wszystko dla większego bezpieczeństwa.
Jak korzystać z wpłatomatu?
Korzystanie ze wpłatomatów jest proste i intuicyjne, tak jak z bankomatu. Urządzenia są tak zaprojektowane, by przeprowadzać użytkownika przez cały proces krok po kroku. Potrzebna jest jedynie karta do bankomatu połączona z kontem, na które chce się wpłacić pieniądze, oraz oczywiście gotówka.
Kartę trzeba potwierdzić PIN-em (takim samym jak przy płatnościach) i można przechodzić do działania. Wpłatomaty mają specjalne miejsce, gdzie wkłada się pieniądze. Robi się to po zadeklarowaniu kwoty, którą chce się wpłacić. Następnie maszyna przelicza banknoty. Ich liczbę i wysokość przeliczonej kwoty trzeba zaakceptować. Potem tylko wystarczy zabrać kartę i potwierdzenie – i już, pieniądze powinny znaleźć się na koncie w ciągu najbliższych kilku godzin. W praktyce pojawiają się znacznie wcześniej, nawet po kilku minutach.
Dowodem wpłaty środków jest potwierdzenie, które wpłatomat drukuje. Trzeba je zachować, by mieć dowód, że pieniądze zostały wpłacone. I to tyle. Cała operacja trwa dosłownie dwie minuty i w zasadzie od razu można korzystać ze wpłaconej gotówki.
O czym warto pamiętać, korzystając z wpłatomatu?
Wpłacanie pieniędzy we wpłatomacie jest bardzo proste. Trzeba jednak pamiętać o tym, że większość urządzeń przyjmuje tylko pieniądze w złotówkach. Banknoty nie mogą być podarte, sklejone taśmą, zniszczone, złożone lub mokre. W takich wypadach maszyna może je źle odczytać lub po prostu fizycznie się zablokować.
W zależności od rodzaju urządzenia można wpłacić od 20 do 40 banknotów na raz. Do tego urządzenie przyjmuje tylko banknoty, najczęściej w nominałach od 10 do 500 zł.
Popularność wpłatomatów rośnie
Ponieważ coraz częściej operujemy pieniędzmi w formie elektronicznej, popularność wpłatomatów rośnie. Wiele osób w ogóle nie chce nosić przy sobie gotówki i wpłaca od razu to, co ma. Wpłatomatów jest coraz więcej i z roku na rok stają się coraz bardziej popularne.
W dużych miastach wpłatomaty są bardzo powszechne, są dostępne na pasażach i w galeriach handlowych. W mniejszych miastach zazwyczaj są zlokalizowane przy bankach. Jak wynika z danych NBP, pod koniec II kwartału 2022 roku w Polsce było aż o 600 wpłatomatów więcej niż w roku poprzednim. To bardzo duży wzrost, który udowadnia, że takie usługi stają się coraz bardziej popularne, a Polacy wolą korzystać z kart niż operować gotówką. Wpłatomat stał się popularnym narzędziem i wiele wskazuje na to, że będzie coraz powszechniejszy. Nic dziwnego, to urządzenie, które znacznie oszczędza czas. W końcu cała operacja wpłacenia pieniędzy zajmuje tylko parę chwil.
Źródła
- https://cenabiznesu.pl/-wplatomat-czym-jest-i-jak-z-niego-korzystac
- https://finanse.rankomat.pl/poradniki/wplatomaty-oferta-19-bankow/
- https://www.najlepszekonto.pl/jak-dziala-wplatomat