Karta kredytowa to bardzo wygodny w obsłudze produkt finansowy, który umożliwia dokonywanie płatności zarówno stacjonarnie, jak i przez internet. Co więcej, płacić nią można nawet wtedy, kiedy saldo na koncie jest mniejsze niż kwota do zapłaty. Karta kredytowa jest bowiem formą kredytu zaciąganego przez klienta, który z niej korzysta. Spłata zobowiązania odbywa się na zasadach zawartych w umowie podpisanej z wybranym bankiem. Jeśli pożyczane w ten sposób środki będą spłacane regularnie, klient może uniknąć naliczania odsetek od pożyczonej kwoty. Jak łatwo zauważyć, karta kredytowa ma wiele zalet. Z jakich jeszcze powodów warto z niej korzystać?
Czym jest karta kredytowa?
Pojęciem karty kredytowej określa się limit kredytowy przyznawany klientowi banku w postaci karty płatniczej. Produkt ten znajduje się w ofercie zdecydowanej większości banków i jest proponowany zarówno nowym, jak i stałym klientom. Z wyglądu karta kredytowa niczym nie różni się od tradycyjnej karty płatniczej. Różnica polega na sposobie podbierania środków. Podczas dokonywania płatności kartą płatniczą środki są pobierane z osobistego rachunku. Natomiast w przypadku płacenia kartą kredytową środki pobierane są z rachunku kredytowego. Innymi słowy, dokonując płatności przy użyciu karty kredytowej, klient zaciąga kredyt, który następnie będzie musiał spłacić. Korzystanie z tego rozwiązania stwarza wiele możliwości, z których można korzystać, nie mając wystarczających środków. W wielu sytuacjach karta kredytowa od ręki okazuje się prawdziwym ratunkiem domowego budżetu. Doskonale sprawdza się w przypadku niespodziewanych wydatków, nagłych awarii, konieczności nieprzewidzianych zakupów i w wielu innych sytuacjach losowych. Jednak aby korzystanie z niej było bezpieczne pod względem finansowym, należy przestrzegać kilku zasad.
Jak spłacać kartę kredytową?
Karta kredytowa jest rodzajem kredytu i jak wszystkie pozostałe jego rodzaje musi być spłacana. Spłata środków wykorzystanych w ramach limitu na karcie kredytowej jest bardzo prosta i nie wymaga dokonywania skomplikowanych operacji. Wystarczy w odpowiednim czasie wykonać przelew z rachunku podstawowego lub oszczędnościowego na rachunek kredytowy przypisany do karty. Aby móc korzystać z niej bez dodatkowych opłat w postaci odsetek naliczanych od pożyczonej sumy, przelewu tego należy dokonać przed końcem okresu rozliczeniowego rozszerzonego o okres spłaty. Jak to działa?
Otóż okres rozliczeniowy to jeden miesiąc. Od pierwszego do ostatniego dnia tego miesiąca klient może dokonywać za pośrednictwem karty płatności. Po jego zakończeniu bank sumuje wydaną kwotę i określa termin jej spłaty. Zazwyczaj waha się on w granicach 20 – 30 dni, w zależności od wybranej oferty. Cały ten czas jest nazywany tzw. okresem bezodsetkowym. Bank nie nalicza odsetek od pożyczonej sumy ani w ciągu okresu rozliczeniowego, ani w okresie spłaty zadłużenia. Jeżeli jednak termin spłaty zostanie wydłużony, wówczas odsetki zaczną być naliczane. Co więcej, dokonując przelewu w ostatnim dniu wyznaczonego terminu, trzeba mieć na uwadze fakt, iż może on zostać zaksięgowany dopiero następnego dnia roboczego, a to oznacza, że bank naliczy odsetki już za jeden dzień zwłoki (1).
W pułapce niekończących się możliwości, czyli karty kredytowe w praktyce
Zaciąganie kredytu w tak wygodny i szybki sposób to niewątpliwie duża zaleta korzystania z karty kredytowej. Jej posiadacze powinni jednak pamiętać o tym, że jest ona swoistego rodzaju zobowiązaniem finansowym, które należy spłacać. Dlatego też warto z umiarem korzystać z owych licznych możliwości, jakie stwarza zakup bezgotówkowy, gdyż łatwo popaść w spiralę zadłużenia. Nawarstwiające się każdego miesiąca odsetki wynikające z nieterminowego regulowania zobowiązania bardzo szybko mogą zachwiać sytuacją materialną i doprowadzić do utraty płynności finansowej. Warto więc dołożyć starań, by pożyczać za pośrednictwem karty dokładnie tyle, ile później będzie można bezproblemowo spłacić. Racjonalne użytkowanie karty kredytowej jest bezpieczne i bardzo wygodne. Warto więc korzystać z niego jak najczęściej. A dlaczego?
-
Bezproblemowy dostęp do dodatkowych środków
To bez wątpienia jedna z najważniejszych zalet posiadania karty kredytowej. Dodatkowe środki pozostają do dyspozycji przez cały czas, w wysokości określonej przyznanym limitem. A to oznacza, że w sytuacji, w której liczy się szybki dostęp do ekstra gotówki, nie trzeba tracić czasu na szukanie ofert kredytu lub pożyczki i dopełnianie niezbędnych formalności. Z dodatkowych pieniędzy można korzystać zawsze i wszędzie, kiedy jest to potrzebne.
-
Darmowe pożyczanie
Przestrzeganie zasad zwartych w umowie umożliwiającej wydanie karty gwarantuje darmową pożyczkę bez żadnych dodatkowych kosztów i odsetek naliczanych od pożyczonej kwoty. To niezwykle atrakcyjna propozycja. Warunkiem jest jednak terminowa spłata zadłużenia. W przypadku przekroczenia wyznaczonego terminu spłaty bank będzie naliczał odsetki za każdy kolejny dzień zwłoki. Podczas korzystania z karty warto więc przestrzegać terminów okresów rozliczeniowych. Dzięki temu do spłaty pozostanie wyłącznie pożyczona suma.
-
Bezpieczeństwo zakupów
Do kart kredytowych przypisana jest tzw. usługa chargeback. Polega ona na możliwości zwrotu wydanych środków, jeśli np. zamówiony towar nie dotrze do adresata. Wówczas zamiast składania reklamacji u przedsiębiorcy wystarczy zgłosić zaistniałą sytuację do banku. Po dopełnieniu prostych formalności i pomyślnej weryfikacji zgłoszenia pieniądze wracają na konto kredytowe klienta.
-
Szybkie zakupy
Korzystanie z karty kredytowej oznacza nie tylko bezpieczne, ale i szybkie zakupy. A to dlatego, że dokonując płatności w sklepach internetowych, wystarczy poza swoimi danymi podać numer karty kredytowej i potrzebne środki zostaną z niej pobrane. To zdecydowanie skraca czas zakupów, eliminując konieczność logowania do serwisów bankowych i oczekiwania na uzyskanie kodu potwierdzającego dokonywaną transakcję.
-
Łatwe podróżowanie
Karta kredytowa wciąż pozostaje rodzajem zabezpieczenia wymaganego chociażby przez firmy wynajmujące samochody, a niekiedy również linie lotnicze czy też niektóre hotele i pensjonaty. Dzięki jej posiadaniu podróżowanie staje się proste i wygodne (2).
Źródło:
- „Karta kredytowa – co to jest? Jak działa karta kredytowa?”, (https://www.bankier.pl/smart/karta-kredytowa-co-to-jest-jak-dziala-karta-kredytowa), data dostępu: 28.11.2021.
- Serafin A., „Dlaczego warto płacić kartą kredytową? – 6 powodów”., (https://direct.money.pl/artykuly/porady/dlaczego-warto-placic-karta-kredytowa—6,240,0,2121200), data dostępu: 28.11.2021.