dodatkowe karty kredytowe dla rodziny

Karta kredytowa to sprytny produkt bankowy, który zapewni Tobie i Twojej rodzinie finansowe bezpieczeństwo. W artykule wyjaśnimy, czym jest w praktyce. Podpowiemy także, jak wybrać najlepszą i czy warto sięgnąć po dodatkowe karty dla najbliższych.

Karta kredytowa to jeden z… najbardziej kontrowersyjnych produktów bankowych. Zdaniem przeciwników – jak żaden inny sprzyja nadmiernemu zadłużenia, zdaniem zwolenników — zapewnia pełne bezpieczeństwo, pozwala realizować plany, a dzięki terminowym spłatom znacząco ograniczyć koszty. Gdzie leży prawda?

Czym jest karta kredytowa?

Karta kredytowa jest rodzajem kredytu bankowego. W przeciwieństwie do tradycyjnego kredytu gotówkowego z wypłatą na konto przybiera formę limitu środków. Jego wysokość zależy od zdolności kredytowej wnioskującego. Przed podjęciem decyzji kredytowej, na podstawie informacji zawartych we wniosku i dodatkowych dokumentach, bank drobiazgowo ją weryfikuje. Każda transakcja kartą zmniejsza limit, każda spłata go odbudowuje. Karta kredytowa od ręki? Zdecydowanie tak! Dziś większość banków umożliwia złożenie wniosku i dopełnienie wszystkich formalności online – szybko, wygodnie, bez wychodzenia z domu.

Jak korzystać z karty kredytowej?

Jak działa karta kredytowa? Przy pomocy karty kredytowej zapłacisz za zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych, kupisz bilety lotnicze i zapłacisz za wynajęcie hotelu. Korzystając z „plastiku”, możesz także wypłacać środki z bankomatu. Takie operacje są zazwyczaj opatrzone wysokimi prowizjami. Warto więc korzystać z nich w ograniczonym zakresie.

Polecane  Karta płatnicza dla dziecka – co warto wiedzieć?

Czy warto sięgnąć po kartę kredytową, czyli wady i zalety karty kredytowej

Przeciwnicy karty kredytowej uparcie twierdzą, że korzystanie z plastiku sprzyja nadmiernemu zadłużaniu. Nie ulega jednak wątpliwości, że każdy produkt bankowy użytkowany przez niedojrzałą i nieodpowiedzialną osobę może przynieść jej zdecydowanie więcej szkody niż pożytku. Korzystając z karty w przemyślany i rozsądny sposób:

  • zapewnisz sobie finansowe bezpieczeństwo w każdej sytuacji. Zgromadzone na karcie środki są dla Ciebie dostępne 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, bez konieczności składania dodatkowego wniosku o kredyt i oczekiwania na decyzję;
  • nieprzewidziane wydatki nie będą Ci straszne. Awaria samochodu, kosztowna wizyta lekarska, badanie pupila — mając pod ręką kartę, z powodzeniem opłacisz nieprzewidziane wydatki, zwłaszcza te, które nie mogą czekać;
  • nie zapłacisz odsetek od wykorzystanych środków. Nie wszyscy wiedzą, że kredyt na karcie może być… jednym z najtańszych kredytów na rynku. Pod warunkiem jednak, że spłacisz zadłużenie w trakcie trwania tzw. okresu bezodsetkowego. W zależności od banku trwa on od 46 do 54 dni.

Karta kredytowa dla rodziny — tak czy nie?

 Większość banków umożliwia posiadaczowi karty złożenie wniosku o wydanie dodatkowej karty kredytowej przeznaczonej dla innego użytkownika lub innych użytkowników. W większości konstrukcji wskazanie osoby, dla której ma być wydana karta dodatkowa, jest równoznaczne z udzieleniem jej pełnomocnictwa do korzystania z rachunku karty przy użyciu dodatkowego „plastiku”. Co ważne, dodatkową kartę kredytową może z reguły otrzymać osoba fizyczna posiadającej pełną zdolność do czynności prawnych, czyli niekoniecznie pełnoletnia (zgodnie z polskim prawem zdolności do czynności prawnych nie mają osoby fizyczne, które nie ukończyły 13 lat). Z dodatkowej karty kredytowej może więc korzystać nie tylko małżonek czy życiowy partner, ale także dziecko. Karta dla dziecka może stanowić formę finansowego bonusu lub zastąpić tradycyjnie wypłacane kieszonkowe. Dzięki temu, że karta główna i karty dodatkowe obsługiwane są w ramach tego samego rachunku karty i limitu kredytowego, zachowasz kontrolę nad wydatkami, które ponoszą najmłodsi domownicy.

Polecane  Cashback – czym jest? Na czym polega?

Źródło:
https://www.bankier.pl/smart/karta-kredytowa-co-to-jest-jak-dziala-karta-kredytowa

 

FAQ:

  1. Czy dodatkowe karty kredytowe mogą być wydane dla każdego członka rodziny?

Tak, dodatkowe karty kredytowe mogą być wydane dla każdego członka rodziny, który jest pełnoletni. Niektóre banki mogą mieć jednak dodatkowe wymagania dotyczące wieku lub statusu zależnego.

2. Czy dodatkowe karty kredytowe są obciążone dodatkowymi opłatami?

Warunki zależą od konkretnej instytucji finansowej. Niektóre banki mogą naliczać opłaty za dodatkowe karty, podczas gdy inne mogą oferować je bez dodatkowych kosztów jako część pakietu.

3. Czy limit na dodatkowych kartach kredytowych jest taki sam jak na głównej karcie?
Tak, zazwyczaj limit na dodatkowych kartach kredytowych jest taki sam jak limit na głównej karcie. Jednak w niektórych przypadkach banki mogą umożliwić ustawienie indywidualnych limitów na dodatkowych kartach.

4. Czy mogę śledzić wydatki z dodatkowych kart?

Tak, większość banków oferuje możliwość monitorowania i zarządzania wydatkami z dodatkowych kart za pośrednictwem internetowego i mobilnego dostępu do konta.