wybór kart kredytowych

Czym różnią się od siebie karty kredytowe i karty debetowe? Którą z nich wybrać, a może w portfelu lub torebce warto mieć obie? Zapraszamy do lektury naszego poradnika.

Co to takiego karty płatnicze?

Karty płatnicze są w dzisiejszych czasach tak powszechne i często używane, że w zasadzie trudno sobie wyobrazić bez nich normalne, codzienne funkcjonowanie. Za kartę płatniczą uważa się kartę, która pozwala na przeprowadzenie transakcji bezgotówkowych w punktach handlowo-usługowych. W tej chwili każda karta płatnicza, oprócz funkcji czysto płatniczych, posiada również funkcję karty bankomatowej. Warto zauważyć, że w dobie powszechnej cyfryzacji i możliwości załatwiania coraz większej ilości spraw wirtualnie, karty płatnicze nie muszą już nawet przyjmować fizycznej formy – coraz częściej można spotkać się z propozycjami płatniczych kart wirtualnych.

Wszystkie karty płatnicze znajdujące się w użytku posiadają te same wymiary, które określiła Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (ISO). Wymiary kart płatniczych to 53,98 milimetra wysokości, 85,6 milimetra szerokości oraz 0,76 milimetra grubości. Na każdej karcie płatniczej muszą się znaleźć takie informacje jak imię i nazwisko właściciela karty, numer karty, logo i nazwa banku, data ważności karty, kod CVV2/CVC2, miejsce na podpis oraz informacje o rodzaju karty. Zdecydowanie najpopularniejsze są karty debetowe i karty kredytowe, lecz warto wspomnieć, że występują również karty obciążeniowe czy karty przedpłacone.

Polecane  Dług na karcie kredytowej — najważniejsze kwestie

Karta debetowa i karta kredytowa

Karta debetowa jest wydawana do każdego rachunku osobistego prowadzonego w danym banku. Za pomocą karty debetowej możesz dokonywać transakcji bezgotówkowych środkami, które zgromadzisz na swoim koncie. Dotyczy to zarówno opłat stacjonarnych za produkty i usługi, jak i transakcji online. Ponadto karta debetowa pozwala na wypłatę środków z bankomatu oraz wpłatę środków za pomocą wpłatomatu. W tym miejscu trzeba raz jeszcze podkreślić, że karta debetowa pozwala na obracanie wyłącznie pieniędzmi, które zostały wpłacone na konto, czyli rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy. Pewnym wyjątkiem jest tu usługa, którą coraz częściej można spotkać w różnych bankach, czyli debet w rachunku.

Karta kredytowa, pomimo wizualnego podobieństwa, dość istotnie różni się od karty debetowej. Przede wszystkim kartę kredytową można uzyskać, jeżeli posiada się stosowną zdolność kredytową. Co więcej, karta kredytowa nie jest powiązana z prowadzonym rachunkiem osobistym, choć często prowadzenie tego rachunku jest niezbędne do jej otrzymania. Środki, które znajdują się na rachunku kredytowym, nie są zgromadzonymi przez ciebie funduszami, a jedynie limitem przyznanym ci przez bank. W praktyce zatem można to porównać do otrzymanego kredytu, z którego wcale nie musisz korzystać. Mało tego – jeśli jednak skorzystasz z niego w odpowiedni sposób, nie będzie konieczne pokrywanie żadnych odsetek.

Aby jednak faktycznie tak było, musisz dowiedzieć się, czym jest okres bezodsetkowy. Otóż zależnie od warunków banku okres bezodsetkowy wynosi od 50 do 60 dni i składa się z okresu rozliczeniowego oraz okresu spłaty zadłużenia. Pierwszy z wymienionych trwa 30 dni i obejmuje okres, w którym możesz korzystać z funduszy w ramach limitu kredytowego. Okres spłaty zadłużenia to natomiast czas, w którym możesz spłacić zaciągnięty kredyt bez naliczania odsetek. Można zatem uznać, że to darmowy kredyt dla użytkownika karty. W tym miejscu nie wliczamy oczywiście kosztów związanych z prowadzeniem karty kredytowej, jej wydaniem czy ewentualnymi prowizjami za wypłaty z bankomatów lub transakcje. Ponadto niektóre banki określają kwotę minimalną, jaką należy spłacić w okresie bezodsetkowym. Zwykle jest to mała część kwoty pozostałego zadłużenia.

Polecane  Jak zablokować kartę kredytową w przypadku kradzieży?

Którą kartę płatniczą wybrać?

Tak naprawdę wszystko zależy od tego, czego potrzebujesz i czego oczekujesz od swojej karty płatniczej. Karta debetowa to sprawdzony i skuteczny sposób na zarządzanie swoimi finansami bez konieczności noszenia ze sobą gotówki. Karta kredytowa natomiast pozwala ci na pożyczanie pieniędzy i korzystanie z nich – często nawet bez żadnych dodatkowych kosztów. Warto też dodać, że karta kredytowa nierzadko wymagana jest do uiszczania niektórych płatności, na przykład zagranicznych noclegów czy wypożyczenia auta. Bardzo ciekawym atutem karty kredytowej jest również to, że umiejętne z niej korzystanie pozwala na wypracowanie dobrej historii kredytowej. To o tyle istotne, że banki często sprawdzają historię kredytową przed udzieleniem zgody na kredyt hipoteczny lub inny kredyt na dużą kwotę.

Osobnym zagadnieniem są natomiast różnego rodzaju promocje i udogodnienia, które mogą wiązać się z korzystaniem zarówno z karty debetowej, jak i kredytowej. Szczegóły zależą oczywiście od banku, najczęściej spotykane są jednak takie propozycje, jak brak opłat za prowadzenie rachunku po spełnieniu minimalnego limitu wpływów na konto lub wszelkiego rodzaju usługi cashback. Ponadto karta kredytowa może być skutecznym sposobem na poradzenie sobie z chwilowymi problemami finansowymi lub niespodziewanymi wydatkami. Nie musisz wtedy wnioskować do banku o kredyt czy zastanawiać się, skąd wziąć daną sumę pieniędzy. Po prostu dokonasz opłaty kartą kredytową, a następnie spłacisz tak zaciągnięty dług przy najbliższej wypłacie, mieszcząc się jednocześnie w okresie bezodsetkowym. Zatem którą kartę wybrać? Obie mają mnóstwo zalet, dlatego klienci banków najczęściej decydują się zarówno na kartę debetową, jak i kartę kredytową.

Polecane  Jak działa ubezpieczenie karty kredytowej?

Źródła:

  1. https://direct.money.pl/artykuly/porady/co-to-jest-karta-platnicza
  2. https://www.bankier.pl/smart/karta-kredytowa-a-debetowa-czym-sie-roznia
  3. https://direct.money.pl/artykuly/porady/czym-rozni-sie-karta-kredytowa-od-debetowej
  4. https://finanse.rankomat.pl/poradniki/karta-kredytowa-czy-debetowa/
  5. https://www.totalmoney.pl/artykuly/208060,karty-kredytowe,karta-debetowa-czy-kredytowa,1,1
  6. https://finanse.rankomat.pl/poradniki/karta-kredytowa-czy-debetowa/