kobieta przekazuje kartę prepaid

Karta przedpłacona, nazywana również kartą prepaid, jest wykorzystywana nie tylko jako środek płatniczy, ale też bywa używana jako forma dodatkowego bonusu dla pracowników. Z tego ostatniego zastosowania karty przedpłaconej korzysta bardzo wielu przedsiębiorców, traktując ją jako sposób uznania dla zasłużonych pracowników lub po prostu wygodną formę dodatku do wynagrodzenia. To, co odróżnia ją od tradycyjnej karty płatniczej, to fakt, iż można z niej korzystać tylko i wyłącznie wówczas, gdy są przypisane do niej środki. Po ich wykorzystaniu karta przestaje być aktywna, chyba że zostanie na nowo uzupełniona kolejną kwotą. Ze względu na swoje cechy, karta prepaid bywa też pierwszym środkiem płatniczym oferowanym przez rodziców dzieciom. Jak dokładnie działa karta prepaid i co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Karta prepaid – co to takiego?

Karta przedpłacona jest rodzajem karty płatniczej, choć działa na trochę innych zasadach niż karta standardowa przypisana do rachunku bankowego. Korzystanie z niej jest bowiem możliwe tylko wtedy, kiedy są przypisane do niej środki. Można dokonywać za jej pośrednictwem płatności, ale tylko do momentu wykorzystania przypisanej do niej kwoty. Po wykorzystaniu całości znajdujących się na niej środków karta pozostaje nieaktywna. Aby ją aktywować, trzeba ją ponownie zasilić.

Poza funkcją środka płatniczego karta prepaid jest też wykorzystywana jako bon podarunkowy. To zastosowanie karty przedpłaconej jest bardzo popularne zwłaszcza wśród przedsiębiorców, którzy chcą w ten sposób nagrodzić swoich pracowników. Zasada jej działania w tym zakresie jest bardzo prosta. Pracodawca zasila kartę odpowiednią kwotą i wręcza pracownikowi. Ten zaś może w ramach przyznanych środków zapłacić za dowolny produkt lub usługę w wyznaczonym miejscu. To jedyne ograniczenie związane z kartą prepaid traktowaną jako bon podarunkowy. Zazwyczaj miejsce, w którym można z niej skorzystać, jest już wskazane. Czasami zdarza się, że określony jest także rodzaj usługi, z jakiej można skorzystać za pomocą środków znajdujących się na karcie.

Polecane  Jedzenie na wynos ze zwrotem za zakupy

Jak działają karty przedpłacone?

Choć do kart przedpłaconych nie jest przypisany tradycyjny rachunek bankowy, aby móc z niej korzystać, uruchamiany jest tzw. rachunek techniczny. Dzięki niemu za pomocą karty można dokonywać płatności, ale nie można zlecać przelewów. Przy użyciu rachunku technicznego nie można też założyć lokaty ani zaciągnąć kredytu. Rachunek ten przypisany jest do konkretnej karty, a nie użytkownika. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania karta prepaid nie musi być spersonalizowana, a jej wykorzystywanie zapewnia dużą anonimowość transakcji. Do ich dokonania wystarczy bowiem numer PIN.

Właścicielem karty przedpłaconej powinna może być osoba dorosła i to ona powinna dopełnić wszelkich formalności związanych z zamówieniem karty. Po jej nabyciu właściciel może jednak przekazać kartę dowolnej osobie. Aby z niej korzystać, użytkownik musi jedynie znać kod PIN przypisany do karty. Na to rozwiązanie decyduje się bardzo wielu rodziców, zamawiając karty płatnicze przedpłacone dla swoich pociech. Niektóre banki mają w swojej ofercie karty prepaid dla dzieci. Zazwyczaj jednak warunkiem korzystania z karty w takim przypadku jest ukończenie przez dziecko 13 roku życia.

Do najpopularniejszych rodzajów kart przedpłaconych należą:

  • debetowa karta przedpłacona (jest powiązana z kontem bankowym właściciela);
  • przedpłacona karta kredytowa (działa na zasadzie pożyczki online);
  • karta przepłacona walutowa;
  • karta przepłacona prezentowa (można ją wykorzystać we wskazanym sklepie lub punkcie usługowym).

Jak zdobyć kartę przedpłaconą?

Kartę prepaid można zdobyć na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest skorzystanie z oferty konkretnego banku. Wówczas wystarczy udać się do wybranej placówki, wypełnić i złożyć wniosek o wydanie karty przedpłaconej. Korzystając z tego rozwiązania, właściciel karty nie zachowuje jednak anonimowości. Jeśli mu na niej zależy, może skorzystać z instytucji pozabankowych, które wydają karty przedpłacone po zamówieniu ich przez internet. W takim przypadku zakres formalności potrzebnych do wydania karty jest ograniczony do absolutnego minimum. Bardzo często, by otrzymać kartę, nie trzeba nawet podpisywać umowy.

Polecane  Czym jest money back? Sprawdź, ile możesz zyskać

Karta prepaid i jej możliwości

Korzystanie z karty przedpłaconej niczym nie różni się od korzystania z tradycyjnej karty płatniczej czy też karty kredytowej i jest bardzo proste. Podczas dokonywania transakcji wystarczy tylko zbliżyć ją do terminala, a następnie, jeśli kwota transakcji przekracza określony limit, potwierdzić jej dokonanie, wpisując odpowiedni kod PIN. Kartą prepaid można też płacić w sklepach internetowych, podając numer karty oraz kod CVV/CVC. W zależności od rodzaju posiadanej karty, za jej pośrednictwem można też wypłacać środki z bankomatów. Od jej rodzaju uzależniony jest także sposób uzupełniania limitu transakcyjnego. Doładować kartę można zarówno za pośrednictwem aplikacji bankowej, jak również dokonując przelewu bankowego.

Czy warto?

Korzystanie z kart przedpłaconych sprawdza się w bardzo wielu różnych sytuacjach. To świetny sposób na wręczenie pracownikom premii w atrakcyjnej formie czy też zmotywowanie ich do dalszej pracy. To także bardzo praktyczne rozwiązanie dla rodziców, którzy chcą, aby ich dzieci uczyły się rozsądnego zarządzania środkami. Karta przedpłacona bardzo dobrze sprawdza się też jako forma kieszonkowego podczas wyjazdów i kolonii. Jej przechowywanie jest bezpieczne, a w razie konieczności w każdej chwili można doładować ją dowolną, potrzebną dziecku kwotą. Zaletą kart przedpłaconych jest także zdecydowanie większa anonimowość. W zależności od okoliczności oraz indywidualnych potrzeb posiadanie karty przedpłaconej może okazać się bardzo praktycznym rozwiązaniem, z którego warto skorzystać (1).

Źródło:

  1. Szymański K., „Karta przedpłacona – czym jest karta prepaid, jak działa i gdzie ją kupić?”, (https://www.totalmoney.pl/artykuly/9386,karty-kredytowe,czym-jest-karta-przedplacona-i-gdzie-ja-kupic,1,1), data dostępu: 05.12.2021.
Polecane  Jak zablokować kartę kredytową w przypadku kradzieży?

Najczęściej zadawane pytania:

  1. Czym jest karta przedpłacona?

Karta przedpłacona, zwana też kartą prepaid, to rodzaj karty płatniczej, która nie jest bezpośrednio powiązana z rachunkiem bankowym. Zasada jej działania polega na wcześniejszym doładowaniu określonej kwoty, z której potem można korzystać na podobnej zasadzie jak z tradycyjnej karty debetowej. To oznacza, że możemy płacić nią za zakupy czy wypłacać gotówkę z bankomatu, ale tylko do wysokości wcześniej wpłaconych na kartę środków. Karta przedpłacona to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą mieć pełną kontrolę nad swoimi wydatkami.

  1. Gdzie kupić kartę płatniczą prepaid?

Kartę płatniczą prepaid można kupić zarówno w tradycyjnych placówkach bankowych, jak i za pośrednictwem internetu. Wiele banków oferuje taką możliwość – należy tylko złożyć odpowiedni wniosek i poczekać na przygotowanie karty. Alternatywą są specjalne punkty sprzedaży, takie jak kioski czy sklepy, które oferują karty przedpłacone.

  1. Jak płacić kartą prepaid?

Płacenie kartą prepaid jest bardzo proste i podobne do korzystania z tradycyjnej karty debetowej czy kredytowej. Po prostu wkładasz kartę do terminala płatniczego i wpisujesz swój PIN, lub zbliżasz kartę do terminala w przypadku płatności zbliżeniowych. Możesz nią także płacić online, wprowadzając dane karty na stronie internetowej sprzedawcy. Pamiętaj jednak, że kwota, którą możesz wydać, jest ograniczona do środków wcześniej doładowanych na kartę.

  1. Jak wypłacić pieniądze z prepaid?

Wypłata pieniędzy z karty prepaid jest równie prosta co płacenie nią. Wystarczy włożyć kartę do bankomatu, wprowadzić swój PIN, a następnie wybrać opcję wypłaty gotówki i wpisać żądaną kwotę. Pamiętaj jednak, że możesz wypłacić tylko tyle, ile wcześniej doładowałeś na kartę. Ponadto, niektóre karty prepaid mogą obciążać użytkownika opłatą za wypłatę gotówki z bankomatu.