Na czym polega preautoryzacja karty płatniczej?

Czy wiesz, jakiego typu operacją jest preautoryzacja karty? Kiedy do niej dochodzi i dlaczego w ogóle występuje? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, co musisz wiedzieć o preautoryzacji karty płatniczej!

Preautoryzacja karty płatniczej – czy wiesz, co to jest?

Preautoryzacja karty płatniczej to bardzo częsty proces, z którym spotykają się użytkownicy tego systemu płatności. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy, że takie coś faktycznie ma miejsce. Oczywiście nie jest to nic niekorzystnego bądź nielegalnego, więc nie musisz się obawiać, że przy preautoryzacji będzie konieczne np. zastrzeżenie karty. Preautoryzacja to po prostu proces, który polega na czasowej blokadzie środków na Twoim rachunku. W pewnym sensie można to uznać za swoistą kaucję, preautoryzacja może również posłużyć do dokonania płatności w późniejszym terminie. Dokonanie preautoryzacji możliwe jest zarówno na karcie kredytowej, jak i na karcie debetowej. Choć środki zostają zablokowane i nie możesz z nich korzystać, to jednak faktycznie nie znikają jeszcze z Twojego rachunki. Ich rzeczywiste pobranie nastąpi dopiero, gdy zakończy się wynik weryfikacji. Jeśli natomiast zameldujesz się w hotelu lub odbierzesz wypożyczany samochód i dokonasz opłaty na miejscu, zablokowane środki zostaną zwrócone na Twoje konto.

Preautoryzacja środków na karcie najczęściej występuje przy okazji płatności za usługi rezerwowane z wyprzedzeniem. W praktyce są to zatem np. wspomniane wcześniej hotele i inne noclegi czy wypożyczenie samochodu z wypożyczalni. Preautoryzacja może służyć też w innych celach. Jeśli np. oddasz samochód do wypożyczalni z określonym uszkodzeniem, do pokrycia jego naprawy wypożyczalnia może wykorzystać właśnie uprzednio zablokowane środki. Podobnie wygląda to zresztą w sytuacji, gdy zrezygnujesz z usługi, która została zakupiona w ofercie bezzwrotnej. A jak długo środki mogą być zablokowane na Twoim rachunku? Tu w grę wchodzi wiele czynników, zwykle jednak okres ten wynosi od 7 do 14 dni.

Polecane  Zastrzeżenie karty – jak to zrobić? Kiedy warto?

Preautoryzacja karty w hotelu lub wypożyczalni

Aby jeszcze dokładniej wyjaśnić, na czym polega preautoryzacja w konkretnych sytuacjach, najłatwiej posłużyć się przykładem hotelu czy wypożyczalni aut – czyli po prostu planowaniem wakacji. Na portalu podajesz swoje dane osobowe oraz dane karty płatniczej, następnie zaś określona kwota zostaje zablokowana. Dla hotelu czy wypożyczalni to forma gwarancji, że zapłatę otrzyma nawet w przypadku, gdyby rezerwacja faktycznie nie została zrealizowana, np. z powodu tego, że nie pojawisz się w danym miejscu. Ponadto to zabezpieczenie na fakt odwołania rezerwacji po przekroczeniu terminu do tego uprawniającego. Warto jednak raz jeszcze podkreślić, że preautoryzacja sama w sobie nie jest jednoznaczną finalizacją transakcji. Wspomniany pobyt w hotelu możesz np. rozliczyć zupełnie inną kartą po przyjeździe, po tym natomiast preautozacja zostanie cofnięta, a określona kwota – odblokowana.

Preautoryzacja karty – zawsze za zgodą właściciela

Preautoryzacja karty zawsze musi odbyć się za zgodą właściciela karty – choć w praktyce nie zawsze musisz mieć świadomość, że już wyraziłeś na to zgodę. Dlaczego? Po prostu często zdarza nam się nie czytać regulaminów danych usług czy portali. Nie powoduje to jednak, że preautoryzacja karty staje się czymś złym lub niebezpiecznym. Zgodę na preautoryzację wydajesz stacjonarnie, przez telefon lub za pomocą sieci – do tego celu wystarczy, że podasz informacje dotyczące karty płatniczej, wpisując je np. w danych do płatności. Jednocześnie przypominamy, aby nigdy nie podawać danych karty osobom trzecim, gdyż grozi to utratą środków lub swoich danych.

Polecane  Czemu warto płacić kartą? Poznaj zalety karty kredytowej

Po podaniu danych o wybranej karcie płatniczej, dana firma może zweryfikować kluczowe i niezbędne informacje do realizacji płatności. W ten sposób sprawdzi, czy na Twoim rachunku bankowym znajdują się środki niezbędne do tego, aby pokryć płatność. Dzięki temu odbiorca zabezpiecza się na wypadek tego, gdybyś nie był lub gdybyś nie była w stanie uiścić wybranej kwoty. To jednak nie wszystko, bowiem drugą rzeczą, która podlega weryfikacji, jest sama w sobie aktywność (status) konta bankowego. Na nieaktywnym rachunku proces preautoryzacji nie przebiegnie pomyślnie, to samo dotyczy oczywiście samej karty płatniczej.

Czym różni się preautoryzacja karty debetowej od preautoryzacji karty kredytowej?

Odpowiedź na to pytanie jest niebywale prosta – otóż oba procesy nie różnią się dokładnie niczym. Nie ma znaczenia, czy preautoryzacji podlega karta debetowa, czy karta kredytowa, których rzeczywiście jesteś właścicielem. Jedyna różnica może sprowadzać się do wysokości zablokowanych środków – na rachunku debetowym możesz posiadać właściwie nieograniczoną ilość środków, podczas gdy na karcie kredytowej blokowana jest tylko jej część przyznana przez bank w ramach limitu.

Co w takim razie musisz wiedzieć o preautoryzacji karty płatniczej?

Zatem podsumowując – preautoryzacja karty płatniczej nie jest ani niczym złym, ani niczym niebezpiecznym. Wręcz przeciwnie, preautoryzacja karty to operacja bezpieczna, szybka i korzystna dla obu stron transakcji. Przecież zarówno nabywcy, jak i sprzedawcy zależy na sprawnym zrealizowaniu danej usługi. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o warunkach preautoryzacji środków na Twoim rachunku, skontaktuj się z wybranym bankiem – tam uzyskasz wszystkie niezbędne informacje. Preautoryzacja karty to całkowicie standardowa procedura, której nie musisz się obawiać i możesz jej w pełni zaufać. Zatem śmiało rezerwuj wakacje, hotele czy auto na wakacje – preautoryzacja karty płatniczej może Ci w tym tylko pomóc!

Polecane  Poznaj trzy zalety karty kredytowej, które ułatwią Ci codzienne życie

Źródła:

  • https://www.zadluzenia.com/preautoryzacja-karty-platniczej/
  • https://www.totalmoney.pl/artykuly/9366,karty-kredytowe,na-czym-polega-preautoryzacja,1,1
  • https://gotowibezgotowkowi.pl/blog/preautoryzacja-karty-co-to-jest-i-na-czym-dokladnie-polega
  • https://www.esky.pl/porady-dla-podroznych/hotele/rezerwacja-hotelu/na-czym-polega-preautoryzacja-karty-kredytowej

Najczęściej zadawane pytania:

  1. Co znaczy preautoryzacja karty?

Preautoryzacja karty to proces zatwierdzania transakcji, w którym dostawca usług lub sprzedawca sprawdza, czy na koncie płatnika są dostępne środki do pokrycia przyszłej transakcji. Podczas preautoryzacji określona kwota jest tymczasowo blokowana na koncie użytkownika, ale jeszcze nie jest pobierana. Jest to często stosowane w hotelach, wypożyczalniach samochodów czy przy rezerwacji lotów, aby zapewnić pokrycie ewentualnych dodatkowych kosztów.

  1. Ile trwa preautoryzacja na karcie?

Czas trwania preautoryzacji na karcie może się różnić w zależności od banku i rodzaju transakcji. Zazwyczaj trwa od kilku minut do kilku dni. Niektóre banki mogą jednak zablokować środki na karcie na okres do 30 dni. Ważne jest, aby sprawdzić te szczegóły w banku lub instytucji finansowej, która wydała kartę.

  1. Ile trwa odblokowanie preautoryzacji?

Czas odblokowania preautoryzacji może się różnić i zależy głównie od banku lub instytucji finansowej, która wydała kartę. Zazwyczaj proces ten trwa od kilku dni do tygodnia. W niektórych przypadkach może to jednak potrwać nawet do 30 dni. Zawsze warto skonsultować tą kwestię z własnym bankiem.

  1. Czy preautoryzacja jest bezpieczna?

Tak, preautoryzacja jest bezpieczna. Jest to standardowy proces stosowany przez wiele firm i instytucji finansowych na całym świecie. Preautoryzacja nie oznacza, że pieniądze są pobierane z konta, tylko tymczasowo zablokowane, co oznacza, że nie można ich wydać do czasu zakończenia transakcji lub anulowania preautoryzacji. Dzięki temu sprzedawcy mogą upewnić się, że płatnik ma wystarczające środki do pokrycia transakcji