Karta kredytowa to wygodny i popularny produkt finansowy pozwalający na dokonywanie płatności za usługi oraz produkty. Główną zaletą tego rozwiązania jest możliwość korzystania ze środków nawet wtedy, gdy na koncie znajduje się mniejsza kwota niż wymagana do zapłaty. Rozsądnie wykorzystywana może być narzędziem przydatnym w codziennym życiu i służyć np. budowaniu zdolności kredytowej. W niektórych przypadkach konieczne jest jednak zastrzeżenie karty. Kiedy warto tego dokonać i jak się za to zabrać?
Karta kredytowa – jak działa?
Karta kredytowa to, krótko mówiąc, limit kredytowy przyznany klientowi przez bank. Taką usługę ma w swojej ofercie zdecydowana większość banków w Polsce. Z przyznaniem takiego limitu wiąże się wydanie karty kredytowej, która wyglądem nie różni się od zwykłej karty płatniczej. Różnica jest jednak dość spora, jeśli chodzi o dostęp do środków pieniężnych. W przypadku karty debetowej podczas płacenia środki pobierane są z rachunku osobistego. Jeśli więc dana osoba nie posiada karty kredytowej, saldo na rachunku osobistym może okazać się zbyt niskie, aby dokonać danego zakupu. Dla posiadaczy karty kredytowej jest to możliwe, bowiem podczas płatności przy jej pomocy korzysta się ze środków przyznanych przez bank w ramach limitu kredytowego. Oznacza to, że w praktyce osoba korzystająca z limitu nie jest właścicielem środków, z których korzysta. Dokonując płatności kartą kredytową, zaciąga się kredyt, który należy spłacić w danym okresie rozliczeniowym. Dlaczego warto płacić kartą kredytową? Przede wszystkim dlatego, że można wówczas dokonać zakupu nawet w sytuacji posiadania niewystarczających środków na koncie. Wiele osób traktuje kartę kredytową jako koło ratunkowe w przypadku sytuacji losowych związanych z nagłymi wypadkami, np. chorobą zwierzęcia, leczeniem stomatologicznym, awarią samochodu itp. Wykonywanie płatności kartą kredytową oraz regularne spłacanie tego zobowiązania to dobre narzędzie do budowania zdolności kredytowej, która jest wymagana podczas ubiegania się o kredyt o dużej wartości, np. kredyt na mieszkanie.
Zastrzeżenie karty kredytowej krok po kroku – w jakiej sytuacji warto to zrobić?
Intensywne korzystanie z karty kredytowej może doprowadzić do utraty tego przedmiotu lub, co gorsza, kradzieży. W takiej sytuacji konieczne może okazać się zastrzeżenie karty. Co to oznacza? Zastrzeżenie karty kredytowej to nic innego jak nieodwracalna blokada możliwości wykonywania transakcji przy jej pomocy. Nieodwracalna, bowiem nawet jeśli właścicielowi ostatecznie uda się odnaleźć kartę, jej przywrócenie do użytkowania będzie niemożliwe i konieczne będzie wyrobienie nowej karty. Zastrzeżenie karty sprawi, że żadna osoba postronna – np. złodziej lub znalazca – nie będzie mogła wykonać kartą żadnych płatności w sklepie, internecie ani wypłacić pieniędzy z automatu. Jak zatem zastrzec kartę? Jest na to kilka sposobów. Najprostszym i najszybszym z nich jest zastrzeżenie przez telefon. Niektóre banki prowadzą specjalną infolinię poświęconą klientom chcącym zgłosić podobny problem. Pracownik banku powinien zadać klientowi kilka pytań o dane w celu weryfikacji tożsamości. Ma to przeciwdziałać ewentualnemu zastrzeżeniu karty przez osoby trzecie. Kartę zastrzec można również w stacjonarnej placówce banku. Zastrzeżenie karty powinno zająć maksymalnie kilka minut. Mając podejrzenia, że doszło do kradzieży karty kredytowej lub zdobycia informacji potrzebnych do wykonywania płatności internetowych przy jej pomocy, warto zadziałać od razu i zastrzec kartę jak najszybciej, aby nie doszło do sytuacji, w której konieczne jest spłacenie zobowiązań, które stworzyła inna osoba.
Źródła:
- https://www.totalmoney.pl/artykuly/zastrzezenie-karty-kredytowej-jak-zablokowac-karte-kredytowaanie
- https://www.bankier.pl/smart/zastrzezenie-karty-i-blokada-karty-czym-sie-roznia-i-jak-to-zrobic
- https://www.totalmoney.pl/artykuly/9316,karty-kredytowe,co-to-jest-karta-kredytowa-i-
do-czego-sluzy,1,1#:~:text=Karta%20kredytowa%20to%20rodzaj%20karty%20p%C5
%82atniczej.,j%C4%85%20w%20dowolnej%20innej%20instytucji