Karta kredytowa – jak działa?

Karta kredytowa to wygodny i popularny produkt finansowy pozwalający na dokonywanie płatności za usługi oraz produkty. Główną zaletą tego rozwiązania jest możliwość korzystania ze środków nawet wtedy, gdy na koncie znajduje się mniejsza kwota niż wymagana do zapłaty. Rozsądnie wykorzystywana może być narzędziem przydatnym w codziennym życiu i służyć np. budowaniu zdolności kredytowej. W niektórych przypadkach konieczne jest jednak zastrzeżenie karty. Kiedy warto tego dokonać i jak się za to zabrać?

Karta kredytowa – jak działa?

Karta kredytowa to, krótko mówiąc, limit kredytowy przyznany klientowi przez bank. Taką usługę ma w swojej ofercie zdecydowana większość banków w Polsce. Z przyznaniem takiego limitu wiąże się wydanie karty kredytowej, która wyglądem nie różni się od zwykłej karty płatniczej. Różnica jest jednak dość spora, jeśli chodzi o dostęp do środków pieniężnych. W przypadku karty debetowej podczas płacenia środki pobierane są z rachunku osobistego. Jeśli więc dana osoba nie posiada karty kredytowej, saldo na rachunku osobistym może okazać się zbyt niskie, aby dokonać danego zakupu. Dla posiadaczy karty kredytowej jest to możliwe, bowiem podczas płatności przy jej pomocy korzysta się ze środków przyznanych przez bank w ramach limitu kredytowego. Oznacza to, że w praktyce osoba korzystająca z limitu nie jest właścicielem środków, z których korzysta. Dokonując płatności kartą kredytową, zaciąga się kredyt, który należy spłacić w danym okresie rozliczeniowym. Dlaczego warto płacić kartą kredytową? Przede wszystkim dlatego, że można wówczas dokonać zakupu nawet w sytuacji posiadania niewystarczających środków na koncie. Wiele osób traktuje kartę kredytową jako koło ratunkowe w przypadku sytuacji losowych związanych z nagłymi wypadkami, np. chorobą zwierzęcia, leczeniem stomatologicznym, awarią samochodu itp. Wykonywanie płatności kartą kredytową oraz regularne spłacanie tego zobowiązania to dobre narzędzie do budowania zdolności kredytowej, która jest wymagana podczas ubiegania się o kredyt o dużej wartości, np. kredyt na mieszkanie.

Polecane  Na czym polega preautoryzacja karty płatniczej?

Zastrzeżenie karty kredytowej krok po kroku – w jakiej sytuacji warto to zrobić?

Intensywne korzystanie z karty kredytowej może doprowadzić do utraty tego przedmiotu lub, co gorsza, kradzieży. W takiej sytuacji konieczne może okazać się zastrzeżenie karty. Co to oznacza? Zastrzeżenie karty kredytowej to nic innego jak nieodwracalna blokada możliwości wykonywania transakcji przy jej pomocy. Nieodwracalna, bowiem nawet jeśli właścicielowi ostatecznie uda się odnaleźć kartę, jej przywrócenie do użytkowania będzie niemożliwe i konieczne będzie wyrobienie nowej karty. Zastrzeżenie karty sprawi, że żadna osoba postronna – np. złodziej lub znalazca – nie będzie mogła wykonać kartą żadnych płatności w sklepie, internecie ani wypłacić pieniędzy z automatu. Jak zatem zastrzec kartę? Jest na to kilka sposobów. Najprostszym i najszybszym z nich jest zastrzeżenie przez telefon. Niektóre banki prowadzą specjalną infolinię poświęconą klientom chcącym zgłosić podobny problem. Pracownik banku powinien zadać klientowi kilka pytań o dane w celu weryfikacji tożsamości. Ma to przeciwdziałać ewentualnemu zastrzeżeniu karty przez osoby trzecie. Kartę zastrzec można również w stacjonarnej placówce banku. Zastrzeżenie karty powinno zająć maksymalnie kilka minut. Mając podejrzenia, że doszło do kradzieży karty kredytowej lub zdobycia informacji potrzebnych do wykonywania płatności internetowych przy jej pomocy, warto zadziałać od razu i zastrzec kartę jak najszybciej, aby nie doszło do sytuacji, w której konieczne jest spłacenie zobowiązań, które stworzyła inna osoba.

Źródła:

 1. https://www.totalmoney.pl/artykuly/zastrzezenie-karty-kredytowej-jak-zablokowac-karte-kredytowaanie
 2. https://www.bankier.pl/smart/zastrzezenie-karty-i-blokada-karty-czym-sie-roznia-i-jak-to-zrobic
 3. https://www.totalmoney.pl/artykuly/9316,karty-kredytowe,co-to-jest-karta-kredytowa-i-
  do-czego-sluzy,1,1#:~:text=Karta%20kredytowa%20to%20rodzaj%20karty%20p%C5
  %82atniczej.,j%C4%85%20w%20dowolnej%20innej%20instytucji

Najczęściej zadawane pytania:

 1. Co się dzieje po zastrzeżeniu karty?

Po zastrzeżeniu karty, bank natychmiast blokuje możliwość jej dalszego używania, uniemożliwiając jakiekolwiek transakcje. Następnie klient może zgłosić potrzebę wydania nowej karty, co zazwyczaj wiąże się z dodatkowymi procedurami bezpieczeństwa.

 1. Ile kosztuje zastrzeżenie karty?

Zastrzeżenie karty jest usługą zazwyczaj bezpłatną i dostępną dla wszystkich klientów banku. Jednak koszt wydania nowej karty po jej zastrzeżeniu może być różny i zależy od indywidualnej taryfy każdego banku.

 1. Jak zablokować dostęp do karty?
Polecane  Limit kredytowy na karcie kredytowej – na czym polega?

Zablokowanie dostępu do karty jest możliwe na kilka sposobów. Najczęściej jest to realizowane poprzez kontakt telefoniczny z infolinią banku, ale wiele banków oferuje również możliwość zastrzeżenia karty przez internet, za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub aplikacji mobilnej. W przypadku zgubienia lub kradzieży karty, powinniśmy jak najszybciej powiadomić o tym bank, aby uniknąć ewentualnych nieautoryzowanych transakcji.

 1. Czy można samemu zablokować kartę?

Tak, w większości przypadków można samodzielnie zablokować kartę. Wiele banków oferuje taką możliwość za pośrednictwem internetowego systemu bankowości lub aplikacji mobilnej. Zwykle w zakładce dotyczącej kart płatniczych jest opcja „Zablokuj kartę” lub „Zastrzeż kartę”. Po jej wybraniu karta zostaje natychmiast zablokowana i nie można z niej korzystać do transakcji. W przypadku, kiedy nie mamy dostępu do internetu, zawsze można skontaktować się z infolinią banku i poprosić o zablokowanie karty.

 1. Czym się rożni zablokowanie od zastrzeżenia karty?

Zablokowanie i zastrzeżenie karty to różne czynności, które mogą być wykonane w różnych sytuacjach.

Zastrzeżenie karty to czynność, którą wykonujemy, gdy karta zostanie skradziona lub zgubiona. Zastrzeganie oznacza, że karta staje się całkowicie nieaktywna i nie można z niej skorzystać do żadnych transakcji. Po zastrzeżeniu karty, bank wysyła nam nową kartę z nowym numerem.

Zablokowanie karty to czasowe ograniczenie możliwości korzystania z karty, które może być wykonane na nasze życzenie. Może to być użyte, na przykład, gdy podejrzewamy, że ktoś inny mógł zdobyć dostęp do naszych danych karty, ale nie mamy na to pewności. Zablokowanie karty jest czasowe i można je odwołać, kiedy tylko zdecydujemy, że chcemy znowu zacząć korzystać z karty. Po odblokowaniu, numer karty pozostaje ten sam.

 1. Czy zablokowanie karty wystarczy?

Zablokowanie karty to skuteczny sposób na zapobieganie niewłaściwemu użyciu, jeśli podejrzewasz, że ktoś mógł uzyskać dostęp do twoich danych karty. Jednak w przypadku, gdy karta została skradziona lub zgubiona, najlepszym rozwiązaniem jest zastrzeżenie karty.

Polecane  Kod CVC: gdzie się znajduje, czym jest i dlaczego jest ważny dla bezpieczeństwa płatności?

Zastrzeżenie karty oznacza, że staje się ona całkowicie nieaktywna, a bank wyda nową kartę z nowym numerem. Dzięki temu, nawet jeśli ktoś znajdzie twoją zgubioną kartę lub spróbuje użyć skradzionej, nie będzie mógł tego zrobić.

W każdym przypadku, kiedy podejrzewasz, że twoja karta mogła dostać się w niewłaściwe ręce, powinieneś jak najszybciej skontaktować się z bankiem i podjąć odpowiednie kroki – czy to zablokowanie, czy zastrzeżenie karty.

 1. Czy po zastrzeżeniu karty można robić przelewy?

Tak, po zastrzeżeniu karty można nadal robić przelewy. Zastrzeżenie karty nie wpływa na dostęp do konta bankowego i możliwość wykonywania przelewów. Można to zrobić za pośrednictwem bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej banku.

Jednakże, nie będzie można dokonywać transakcji kartą, takich jak płatności bezgotówkowe czy wypłaty z bankomatu, aż do momentu otrzymania i aktywowania nowej karty.

 1. Ile trwa zastrzeżenie karty?

Zastrzeżenie karty następuje natychmiast po zgłoszeniu takiej potrzeby do banku. Proces ten jest realizowany automatycznie i natychmiastowo, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo klienta.

Czas otrzymania nowej karty może jednak różnić się w zależności od banku i może trwać od kilku dni do nawet dwóch tygodni. W przypadku pilnej potrzeby, niektóre banki oferują możliwość wydania tymczasowej karty w placówce banku.

 1. Jak zastrzec kartę przez internet?

Proces zastrzegania karty przez internet może się nieznacznie różnić w zależności od banku, ale generalnie obejmuje następujące kroki:

1. Zaloguj się do swojego konta internetowego lub mobilnego.

2. Przejdź do sekcji dotyczącej kart płatniczych.

3. Wybierz kartę, którą chcesz zastrzec.

4. Zazwyczaj jest tam opcja „Zastrzeż kartę” lub „Zablokuj kartę”. Kliknij ją.

5. Potwierdź swoją decyzję. Może to wymagać wprowadzenia dodatkowego kodu bezpieczeństwa wysłanego na Twój telefon lub e-mail.

6. Po potwierdzeniu, Twoja karta zostanie natychmiast zastrzeżona.

Pamiętaj, że jeśli nie możesz znaleźć tej opcji lub masz problem z zastrzeżeniem karty, zawsze możesz skontaktować się z obsługą klienta swojego banku.