Płatności cykliczne kartą

W każdym miesiącu można ponosić stałe opłaty, które związane są z kosztami życia. Czasami ich ilość może być przytłaczająca, a o żadnej z opłat nie można zapomnieć, ponieważ od niezapłaconych na czas rachunków będą narastały odsetki, a nawet mogą zostać nałożone kary umowne. Posiadając konto w banku, można znacznie łatwiej pilnować wszelki opłat stałych. Wprowadzając płatności cykliczne kartą do swojego życia, można je na wiele sposobów uprościć. Jednak aby ocenić, czy to najlepsza dla nas opcja, warto zapoznać się z jej szczegółowym działaniem. W jaki sposób działają płatności cykliczne za pomocą karty?

Płatności cykliczne – opłata ponoszona co miesiąc

Opłata cykliczna naliczana jest za konkretny okres. Zwykle jest to miesiąc, ale może być również kwartał lub rok. Dokonywanie płatności w różnych odstępach nazywamy płatnościami cyklicznymi. Możemy do nich zaliczyć choćby opłaty za media, czynsz za mieszkanie, a także różnego rodzaju raty kredytowe. Co ciekawe, do opłat cyklicznych zalicza się subskrypcje wykupowane dla programów komputerowych, aplikacji mobilnych czy innych usług.

Banki umożliwiają opłacanie ich w sposób zautomatyzowany. Raz wykupujemy subskrypcję i za kolejny miesiąc opłata jest pobierana automatycznie. A co z rachunkami za media? Jeśli mają one stałą wysokość, również i te można opłacić automatycznie, korzystając z polecenia zapłaty ustawionego w rachunku bankowym jako przelew wychodzący.

Polecane  5 najwygodniejszych sposobów płatności za zakupy w sieci

A co z płatnością cykliczną kartą? Podczas zakupu wielu subskrypcji można zapłacić po prostu kartą, zamiast tradycyjnym przelewem. Także dokonać zapłaty za rachunki np. telefoniczne można kartą. Płatności cykliczne za pośrednictwem kart poniekąd zastąpiły polecenie zapłaty. Choć środki w obu wypadkach pobierane są z bankowego konta, płatność przebiega w inny sposób.

Jak korzystać z płatności cyklicznych kartą?

Przede wszystkim warto pamiętać, że płatność kartą nie jest możliwa w każdym wypadku. Wciąż wiele instytucji przyjmuje przelewy internetowe lub wpłaty gotówkowe. Z tego powodu może się okazać, że korzystanie z płatności cyklicznych za pośrednictwem karty może nie być możliwe.

A jak korzystać z tego sposobu płatności, gdy mamy taką możliwość? Przede wszystkim trzeba podać dane karty jako dane do płatności. W tym jej numer, pełne imię i nazwisko właściciela, datę ważności i numer CVV. Następnie zwykle klikamy akceptację i zgodę na pobieranie płatności cyklicznie. Zostaną one pobrane automatycznie w wyznaczony dzień. Pierwsza płatność tego typu zwykle pobierana jest od razu.

By płatności kartą przebiegły bezpiecznie bardzo istotne jest, aby podawać dane karty tylko zaufanym instytucjom czy firmom. Dane na karcie są danymi identyfikujący nie tylko rachunek bankowy, z którego zostaną pobrane środki, ale i płatnika. Dlatego nie wolno ich podawać na stronach, które nie są zabezpieczone szyfrowaniem danych, ponieważ istnieje ryzyko, że zostaną przechwycone przez jednostki, którym nie chcielibyśmy ich przekazać. Dlatego wskazane jest ograniczone zaufanie do instytucji, którym podajemy takie dane i włączamy u nich automatyczną płatność cykliczną.

Polecane  Jaką kartą debetową wybrać? Na co zwracać uwagę?

3 rzeczy, o których trzeba pamiętać, włączając płatność cykliczną

Jednorazowe ustawienie płatności cyklicznej jest bardzo wygodne i sprawi, że wszystkie opłaty będziemy mieli zapłacone na czas. Jednakże wybierając tę formę płatności, trzeba pamiętać o kilku elementach, które sprawią, że płacenie będzie komfortowe, ale i skuteczne.

Po pierwsze we wskazanym dniu, w którym będzie pobrana opłata cykliczna, na koncie muszą być dostępne wystarczające środki. Dlatego też warto ustawić termin pobrania opłaty np. na dzień po wpływie pensji na konto, aby mieć pewność, że płatność nie zostanie odrzucona. Jeśli płatność musi być zrealizowana w narzuconym z góry terminie, dobrze jest po prostu zadbać o to, aby na koncie zawsze mieć wystarczającą kwotę.

Po drugie dane karty, którą podajemy do płatności, muszą być prawidłowe, a sama karta musi mieć długą datę ważności. Po upłynięciu terminu ważności karty opłaty nie będą pobierane. Zwykle operator płatności informuje nas o tym, że karta została odrzucona lub że należy zmienić dane karty. Jednak może się okazać, że usługodawca nie będzie mógł pobrać płatności, a przez to upłynie termin wpłaty i usługi zostaną zablokowane.

Po trzecie część opłat może być pobierana w walucie obcej, co oznacza dodatkowe koszty przewalutowania lub po prostu zmienną stawkę płatności przez wzgląd na wahania kursów walut. Gdy korzystamy z zagranicznych serwisów czy aplikacji mobilnych, opłata za nie pobierana jest w walucie obcej. Zatem nie w każdym miesiącu będzie taka sama. Dlatego też warto pamiętać o kosztach przewalutowania, które wpłyną na wysokość poniesionej opłaty.

Polecane  Jak wybrać kartę kredytową

Wyłączenie płatności powinno być proste

Tak samo jak włączenie opłaty cyklicznej kartą, tak i rezygnacja z usługi musi być prosta. Dobrze jest jednak pamiętać, że niekoniecznie wyłączymy ją w banku. Musimy po prostu sprawdzić, których aplikacji używamy albo z jakich usług korzystamy i bezpośrednio u źródła zrezygnować z subskrypcji lub z tej metody płatności. Wycofując zgodę na obciążenie konta, nie zapłacimy już kartą za wybrane elementy. Jednak w wypadku usług, które nadal chcemy opłacać, musimy ustanowić nową formę płatności.

Dobrze jest też sprawdzić, co mówi na ten temat umowa o świadczenie usług. Zdarza się, że opłata cykliczna mimo wyłączenia może być nadal pobierana, ponieważ w umowie jasno był zapisany okres świadczenia usługi oraz pobierania za nią opłat.

W większości wypadków jednak rezygnacja z płatności cyklicznej kartą jest bardzo prosta i gdy ją wyłączymy, w kolejnym okresie rozliczeniowym żadna opłata nie zostanie już pobrana. Natomiast zawsze przed rozpoczęciem korzystania z tego systemu płatności warto sprawdzić również, co się stanie w wypadku, gdy chcemy z niego zrezygnować.

 

Źródła:

  • https://gotowibezgotowkowi.pl/blog/czym-sa-platnosci-cykliczne-i-czy-warto-z-nich-korzystac
  • https://www.dotpay.pl/blog/metody-platnosci/4-rzeczy-o-ktorych-warto-pamietac-wlaczajac-platnosc-cykliczna-karta