Płatność kartą za granicą

Płacenie kartą jest tak łatwe, że sporo osób zrezygnowało już z noszenia przy sobie gotówki. Dzięki karcie możemy zapłacić za zakupy w sklepach internetowych i stacjonarnych, opłacić różne usługi czy wypłacić pieniądze z bankomatu. Choć korzystanie z tego środka płatniczego jest bardzo korzystne, wciąż trzeba uważać, płacąc za granicą. Wypłata pieniędzy z bankomatu w innym kraju może być bardzo kosztowna, tak samo jak zapłata w zagranicznym sklepie internetowym, gdzie musimy ponieść koszty przewalutowania. Co warto wiedzieć o płatnościach kartą za granicą?

Płatność kartą złotową – czyli jaką?

Do każdego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego prowadzonego w Polsce wydawana jest karta debetowa. Można też w banku złożyć wniosek o kartę kredytową, na której możemy korzystać z limitu kredytowego ustanowionego przez bank. Jednak w obu wypadkach wybierając powszechne opcje, otrzymamy kartę złotową, której podstawową walutą jest PLN.

Korzystanie z niej na terenie Polski czy też w polskich sklepach internetowych jest bajecznie proste i nie wiąże się z żadnymi opłatami transakcyjnymi. Jednak kiedy chcemy taką kartą zapłacić za granicą lub dokonać opłaty za zakupy w sklepie zagranicznym, który pobiera płatność np. w euro, to już musimy się liczyć z dodatkowymi kosztami. Tak samo, gdy chcemy wypłacić gotówkę z bankomatu w innym kraju, poniesiemy dodatkowe koszty, które zostaną pobrane z rachunku.

Polecane  Dlaczego warto płacić kartą kredytową? 5 powodów

Karta walutowa – opcja nie tylko dla podróżników

Oprócz karty złotowej, która jest podstawową kartą, można też korzystać z kart walutowych. Aby otrzymać kartę, którą łatwo będziemy płacić w walucie obcej, konieczne będzie założenie konta walutowego. Takie karty przystosowane są do płatności w walucie obcej, a sam rachunek również może być prowadzony w innej walucie niż PLN.

Bardzo popularne są konta walutowe w euro, funtach czy dolarach amerykańskich. Do nich wydawane są karty płatnicze, na których środki również mamy po prostu w wybranej walucie. Możemy je bez problemu wymienić przez internetowy kantor, aby otrzymać na koncie środki w walucie lokalnej, w której chcemy zapłacić.

Jest to świetna opcja zwłaszcza dla osób, które pracują za granicą, dużo podróżują lub często dokonują zakupów internetowych w zagranicznych sklepach. Płacąc kartą walutową, od razu płacimy w obcej walucie, a zatem nie trzeba się martwić o koszt przewalutowania.

Debetowa, kredytowa i prepaid – jakie są różnice?

Oprócz tego, że wyróżniamy karty złotowe i walutowe, mamy też inny podział w zależności od tego m.in. do jakiego rachunku zostały wydane. Podstawowa karta płatnicza wydawana do rachunku bankowego to karta debetowa. Możemy nią płacić w Polsce, za granicą i przez internet. Jest to najczęściej wydawana karta przez banki na całym świecie.

Karta kredytowa to, jak nazwa wskazuje, produkt kredytowy. Przyrównać ją można do posiadania kredytu, który ulokowany jest na rachunku bankowym, a dostęp do pieniędzy mamy jedynie za pomocą wspomnianej karty. I taką kartą można płacić za granicą. Jednak tutaj koszy zwykle są jeszcze wyższe niż w przypadku zwyczajnej karty debetowej w PLN.

Polecane  Czy warto tak naprawdę mieć kartę kredytową?

Z kolei karta prepaid to karta przedpłacona. Bardzo rzadko jest wydawana, jednak jej zaletą jest to, że aby nią płacić, trzeba najpierw wpłacić na nią środki. A zatem możemy wykorzystać tylko tyle, ile na nią wpłacimy. Możliwe jest płacenie nią również w innych krajach.

Ile kosztuje płatność kartą za granicą?

Płacąc zwykłą kartą, wydaną do polskiego rachunku bankowego, można być zaskoczonym wysokością pobranej z konta kwoty. Po prostu korzystając z karty w walucie innej niż lokalna, należy zapłacić koszty dodatkowe. Jest to koszt prowizji za usługę, jak i koszt przewalutowania. Do tego dochodzi też kurs waluty. Ten podawany przez bank nie musi być taki sam, jak ten, który zobaczymy w lokalnym kantorze. Warto też pamiętać, że niektóre banki mają ustaloną minimalną prowizję niezależnie od wysokości dokonanej płatności.

Innym haczykiem są też same bankomaty. Jeśli chcemy wypłacić gotówkę, warto zwrócić uwagę, z jakiego urządzenia korzystamy. Niektóre sieci urządzeń niestety są mniej korzystne niż inne, ponieważ korzystanie z nich wiąże się z kolejną opłatą dodatkową.

A co z kartami walutowymi? Wybierając płatność walutą, którą mamy na koncie, omijamy koszt prowizji oraz przewalutowania. Dlatego będzie to o wiele tańsza płatność niż zwyczajną kartą złotową. Jednak i tu dobrze jest pamiętać, z jakich bankomatów można korzystać bezpłatnie lub za niewielką opłatą. Nawet jeśli trzeba będzie ją ponieść i tak w porównaniu do opłat za płatności z kont w PLN będzie ona kilka razy niższa.

Polecane  Jaką kartą debetową wybrać? Na co zwracać uwagę?

Nie wszędzie zapłacimy kartą!

Polska wbrew powszechnej opinii jest krajem, w którym płatności elektroniczne są na wysokim poziomie. Płacenie kartą jest możliwe nawet w najmniejszym lokalnym sklepiku czy u kierowcy autobusu. Jednak nie w każdym kraju jest tak samo! Nawet w krajach, o których myślimy, że są rozwinięte ekonomiczne i chętnie przyjmują zagranicznych turystów, może się zdarzyć, że w jakimś punkcie karta nie zostanie zaakceptowana.

Dlatego warto pamiętać, wybierając się za granicę, że karty płatnicze nie muszą być tak szeroko przyjmowane, jak ma to miejsce w Polsce. Oznacza to, że warto mieć przy sobie kartę do płatności, ale i na wszelki wypadek dobrze jest mieć gotówkę – albo liczyć się z tym, że zajdzie potrzeba wypłacenia gotówki w lokalnym bankomacie.

Visa, MasterCard czy coś innego?

W Polsce najczęściej wydawane są karty Visa lub MasterCard i można powiedzieć, że są one szeroko akceptowane w świecie jako środek płatniczy. Warto jednakże zwrócić uwagę, że w każdym kraju, a nawet mieście inne karty mogą być bardziej popularne.

Obecnie punkty, które przyjmują płatności kartą, nie powinny robić problemu, jakiej  firmy karty używamy. Wciąż jednak dobrze jest mieć na uwadze, że są miejsca, w których przyjmowane są tylko płatności kartami MasterCard, a odrzucane są American Express. Dlatego wchodząc do sklepu czy restauracji, koniecznie trzeba zwrócić uwagę, czy i jaką kartą będzie można dokonać płatności.

Źródła:

  • https://www.santander.pl/klient-indywidualny/konta/jak-placic-za-granica-cm
  • https://www.najlepszekonto.pl/jak-korzystnie-placic-za-granica
  • https://www.totalmoney.pl/artykuly/jak-placic-karta-za-granica-sprawdz-jak-korzystnie-korzystac-z-karty-za-granica