Jak karta kredytowa wpływa na zdolność kredytową

Nieprzewidziane wydatki potrafią przyprawić o ból głowy – zwłaszcza wtedy, gdy na koncie brak potrzebnej kwoty. W takiej sytuacji z pomocą może przyjść karta kredytowa. To jeden ze środków płatniczych, który zdobył ogromną popularność na całym świecie. Choć niektórzy nie mogą wyobrazić sobie bez niej życia, inni traktują ją z dozą nieufności. By móc rozsądnie z nich korzystać, warto dowiedzieć się, jak działają karty kredytowe. Zadajmy sobie zatem pytanie: karta kredytowa a BIK – czy korzystanie z karty wpływa na zdolność kredytową?

Karta kredytowa – kto może ją mieć?

Karta kredytowa wyglądem niczym nie odróżnia się od tradycyjnej i zwyczajnej karty debetowej, którą banki wydają jako narzędzie płatnicze do zwykłego konta bankowego. Karta debetowa służy wówczas do dokonywania płatności środkami zgromadzonymi na koncie właściciela i będącymi jego własnością. Zasada działania karty kredytowej jest jednak zupełnie inna. Po pierwsze, nie każdy może wyrobić kartę kredytową – konieczne jest do tego spełnienie kilku istotnych warunków. Aby uzyskać kartę kredytową, osoba musi zazwyczaj mieć stałe źródło dochodu, który pozwala na regularne spłacanie zadłużenia. Ponadto większość banków i instytucji finansowych wymaga od wnioskodawcy posiadania dobrego wyniku w historii kredytowej. W zależności od kraju i banku, minimalny wiek wymagany do ubiegania się o kartę kredytową wynosi zwykle od 18 do 21 lat. Jednakże niektóre osoby, takie jak studenci lub osoby z niskim dochodem, mogą mieć trudności w uzyskaniu karty kredytowej ze względu na brak historii kredytowej lub niewystarczający dochód.

Polecane  Czemu warto płacić kartą? Poznaj zalety karty kredytowej

Karta kredytowa – czym jest, jak działa?

Jeśli decyzja o wydaniu karty kredytowej jest pozytywna, przyznawany jest limit dostępnych środków. Kwota limitu uzależniona jest przede wszystkim od banku, historii kredytowej danej osoby, a także wysokości dochodów i wpływów na konto, na podstawie których bank decyduje, jakie kwoty będzie w stanie spłacić użytkownik. Jak więc działa karta kredytowa? Decydując się na korzystanie z niej, korzystamy ze środków banku, a nie własnych – to najważniejsza różnica w stosunku do karty debetowej. Możliwe jest dowolne korzystanie ze środków w ramach kwoty limitu bez konieczności zdobycia każdorazowego pozwolenia na transakcję. Karta kredytowa może być wykorzystana do dokonywania płatności w sklepach stacjonarnych, a także internetowych oraz do wypłacenia gotówki z bankomatu. W tym przypadku należy jednak mieć się na baczności, bowiem może to wiązać się z koniecznością zapłaty dość wysokiej prowizji. Możliwość użytkowania karty kredytowej pozwala skorzystać z dodatkowych środków w razie nagłego wypadku, np. nieprzewidzianej awarii samochodu, choroby czy innej sytuacji, w której potrzebne są dodatkowe pieniądze. Z pewnością pozwala zapewnić to większy komfort psychiczny. Warto wiedzieć także, że w razie potrzeby możliwe jest złożenie wniosku o zwiększenie limitu na karcie kredytowej.

Karta kredytowa a BIK – czy karta wpływa na zdolność kredytową?

Korzystanie ze środków dostępnych za pośrednictwem karty kredytowej w żadnym razie nie może być mylone z uzyskaniem dodatkowej gotówki. Dokonywanie płatności tym sposobem jest równoznaczne z zaciągnięciem pożyczki, dlatego należy pamiętać o regularnych spłatach tego zobowiązania. Łatwy i bezproblemowy dostęp do pieniędzy, choć przyjemny, może doprowadzić do poważnych problemów, jeśli kwestia ta zostanie zaniedbana. Zawarta z bankiem lub inną instytucją finansową wydającą kartę kredytową umowa określa zasady i terminy spłaty karty kredytowej. Terminów tych należy bezwzględnie przestrzegać – w przeciwnym razie za każdy dzień opóźnienia naliczone zostaną odsetki. Wiele osób zastanawia się też nad tym, jaka jest zależność między kartą kredytową a BIK – scoringiem określającym zdolność kredytową. Karty kredytowe są produktami bankowymi – tak samo jak kredyt – dlatego każda z nich jest widoczna dla Biura Informacji Kredytowej. W scoringu Biura Informacji Kredytowej znaczenie ma liczba posiadanych kart kredytowych, a także to, w jaki sposób i w jakim stopniu wykorzystywany jest limit kredytowy przyznany na kartę kredytową danej osoby. Jeśli limit jest często wykorzystywany do maksimum lub przekraczany, ocena będzie spadać, bowiem wskazuje to na problem z zarządzaniem finansami. Rozsądnie korzystając z karty kredytowej i spłacając zobowiązanie na czas, można jednak poprawić swój scoring.

Polecane  Płatność kartą za granicą – na co zwrócić uwagę

Utrata karty kredytowej – co robić?

Karta kredytowa, tak samo jak każdy inny niewielki gadżet, może łatwo się zgubić lub, co gorsza, zostać skradziona. W takiej sytuacji nie ma na co czekać – warto pamiętać o tym, żeby nie użyczać innym osobom swoich narzędzi płatniczych, a jeśli znajdą się w rękach osób trzecich i nieupoważnionych do korzystania z nich, należy szybko reagować. Najlepszym rozwiązaniem w takim wypadku jest zastrzeżenie karty kredytowej. Dzięki temu korzystanie z pieniędzy dostępnych przez ten środek płatniczy staje się niemożliwe. Może to pomóc ustrzec się przed dużymi stratami finansowymi. Zastrzec kartę można poprzez rozmowę telefoniczną z konsultantem banku lub podczas osobistej wizyty w placówce. To bardzo łatwe i trwa dosłownie chwilę – konieczne jest jedynie podanie podstawowych danych, które mają na celu weryfikację, czy osobą dokonującą zgłoszenia jest faktyczny właściciel karty. W momencie zastrzeżenia odpowiedzialność za środki pieniężne przechodzi na bank. Brak odpowiedniej reakcji na czas może doprowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak zaciągnięcie nowych zobowiązań przez inne osoby. Niestety w takiej sytuacji odpowiedzialność za te zobowiązania ponosi właściciel karty. Trzeba też pamiętać, że zastrzeżenie karty jest procesem nieodwracalnym – oznacza to, że nawet jeśli karta odnajdzie się lub zostanie zwrócona właścicielowi, niestety nie będzie już nadawać się do użytku i konieczne będzie wyrobienie nowej. Choć sama procedura nie powinna stanowić większego problemu, może zmniejszyć komfort korzystania z usługi.

Polecane  Dlaczego warto zainteresować się kartą kredytową?

 

Źródła:

  1. https://www.totalmoney.pl/artykuly/9316,karty-kredytowe,co-to-jest-karta-kredytowa-i-do-czego-sluzy,1,1
  2. https://www.totalmoney.pl/artykuly/zastrzezenie-karty-kredytowej-jak-zablokowac-karte-kredytowaanie
  3. https://www.bik.pl/poradnik-bik/jak-korzystac-z-karty-kredytowej
  4. https://www.zadluzenia.com/artykul/60,karta-kredytowa-scoring-bik/#:~:text=Karta%20kredytowa%20jest%20produktem%20bankowym,kredytowa%20jest%20widoczna%20w%20BIK.