dodatkowe karty kredytowe dla rodziny

Każdemu mogą być potrzebne dodatkowe środki finansowe. Nie zawsze trzeba jednak brać kredyt gotówkowy w banku, w celu zaspokojenia nagłej potrzeby. Można skorzystać z limitu kredytowego, który jest wygodnym rozwiązaniem zarówno w korzystaniu z dodatkowych pieniędzy, jak i w spłaceniu zobowiązania wobec banku. Jednym z najbardziej znanych limitów kredytowych jest ten w karcie kredytowej. Co trzeba o nim wiedzieć?

Limit kredytowy, czyli dodatkowe środki, które udostępnia bank

Limit kredytowy można określić jak dodatkową sumę pieniędzy, którą udostępnia bank na karcie kredytowej lub w ramach prowadzonego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Najważniejszą różnicą między typowymi produktami kredytowymi jest to, że z limitu można korzystać w sposób elastyczny. Jako klient mamy do niego dostęp przez cały czas i możemy z niego korzystać dowolną ilość razy w ramach konkretnej sumy środków dostępnych w limicie. Nie jest on jednorazową wypłatą całości, którą potem spłacamy w comiesięcznych ratach.

Limit na karcie kredytowej umożliwia korzystanie z dowolnej sumy środków jednorazowo lub wielorazowo. Możemy płacić taką kartą za zakupy w sklepach stacjonarnych, w sklepach internetowych, ale i wypłacić pieniądze w bankomacie, jak z tradycyjnej karty debetowej. Tak samo elastycznie możemy spłacać wykorzystany limit. Można jednorazowo spłacić całą kwotę, którą wykorzystaliśmy, lub dokonać spłaty rozłożonej na raty, w postaci minimalnej wymaganej przez bank wpłaty w danym miesiącu. Korzystanie z limitu na karcie kredytowej, jak i spłacenie należności dla banku jest naprawdę łatwe.

Polecane  Karta kredytowa – odpowiedzi na ważne pytania

Jak działa karta kredytowa?

Karta kredytowa jest limitem kredytowym, który zostaje nam udostępniony w formie karty płatniczej. Nie otrzymujemy gotówki, a otrzymujemy kartę kredytową, na której saldzie widnieje określona umową suma środków do wykorzystania. Sam limit na karcie kredytowej może być w bardzo różnej wysokości. Zależy on między innymi od wysokości limitu, o jaki wnioskujemy, jak i naszej zdolności kredytowej, którą weryfikuje bank.

Do karty kredytowej przypisany jest rachunek bankowy, na którym bank ulokował środki dostępne dla nas w formie limitu kredytowego. Na ten rachunek dokonujemy też spłaty wykorzystanych środków, czy to w formie jednorazowej wpłaty, czy też w formie ratalnej. Dzięki temu można w łatwy sposób zarządzać finansami, ale i możemy korzystać z limitu, jak z normalnego konta bankowego, płacąc kartą z tych środków, jak i dokonując przelewów.

Bardzo ważną zaletą kart kredytowych jest okres bezodsetkowy. Jeśli płacimy kartą kredytową za zakupy, korzystając ze środków w ramach przyznanego limitu, mamy do 54 dni na spłatę wykorzystanego limitu bez naliczania odsetek przez bank. Oznacza to, że spłacając limit do 54 dni, oddajemy do banku tylko wykorzystaną kwotę. A co, jeśli spłacimy limit po 60 dniach? W takim wypadku zostaną nam naliczone ustalone w ramach umowy odsetki.

Limit na karcie kredytowej można więc spłacać w ciągu 54 dni, aby nie płacić odsetek, ale i później. Ponadto można spłacić wykorzystaną sumę jednorazowo lub według harmonogramu ustalonego przez bank. Po prostu bank informuje nas o minimalnej kwocie spłaty, jaką trzeba wpłacić na rachunek karty kredytowej. Zwykle jest to kilka procent wykorzystanej kwoty z przyznanego limitu np. 50 zł. W ten sposób można wygodnie spłacić wykorzystany limit i ewentualne odsetki, jeśli nie zmieściliśmy się z wpłatą w okresie bezodsetkowym.

Polecane  Wygoda korzystania z kart kredytowych

Od czego zależy wysokość limitu kredytowego?

Dobrze jest pamiętać, że limit na karcie kredytowej to produkt kredytowy, udostępniany przez bank osobom, które spełniają konkretne kryteria. Dlatego karta kredytowa nie jest wydawana każdej osobie, która chce ją dostać, jak i sama wysokość limitu kredytowego dla każdego klienta może być inna. Zależy to po prostu od naszej zdolności kredytowej, jak i tego, o jaką kwotę wnioskujemy.

Niektóre osoby chcą mieć kartę kredytową, ponieważ dzięki niej można o wiele prościej zarezerwować noclegi w zagranicznych hotelach czy wynająć auto z wypożyczalni podczas wakacji. Inne osoby potrzebują dodatkowych środków, bo mają zwykle sporo nieprzewidzianych wydatków. Tak samo jedna osoba może mieć potrzebę wnioskowania o limit w postaci 5000 złotych, a inna złoży wniosek o limit w wysokości 10000 złotych.

Wysokość przyznanego limitu określa jednak bank. Może to działać w dwie strony. Dla jednego klienta bank wyznaczy niższy limit niż ten, o który wnioskował, bazując na jego zdolności kredytowej. Z kolei inna osoba może otrzymać wyższy limit, niż myślała, że może dostać. Dlatego też składając wniosek w banku, każda osoba może liczyć na indywidualną ocenę zdolności kredytowej i wysokość limitu, która będzie dopasowana do jej potrzeb, jak i będzie możliwa do spłaty.

Kto może otrzymać kartę kredytową?

Karta kredytowa czy też limit na karcie kredytowej to produkt kredytowy przeznaczony dla osób dorosłych, które mają zdolność kredytową. Oznacza to, że aby złożyć o nią wniosek, trzeba mieć ukończone 18 lat i posiadać ważny dowód osobisty. Co jeszcze ocenia bank?

Polecane  Dodatkowe karty kredytowe dla całej rodziny? Sprawdź, jakie to proste

Ocena zdolności kredytowej to nie tylko sprawdzenie, jakie dochody ma dana osoba. Oprócz weryfikacji przedstawionych dochodów na podstawie zaświadczenia o dochodach lub oświadczenia potwierdzającego uzyskiwane dochody, sprawdzana jest również historia kredytowa. Dzięki temu bank może wyznaczyć, w jakiej wysokości przyznać limit kredytowy, aby był on dla klienta możliwy do spłaty.

Bank obligatoryjnie sprawdza też bazę BIK, w której widnieje informacja o aktywnych i spłaconych na przestrzeni ostatnich 5 lat zobowiązaniach finansowych wobec banków, SKOK-ów i innych instytucji finansowych. W ten sposób może ocenić, czy dana osoba jest wiarygodna i spłaca swoje zobowiązana zgodnie z ustaleniami. Sprawdzanie informacji w bazach jest sprawdzeniem wiarygodności danej osoby. Jeśli historia kredytowa jest pozytywna, bez problemu dostaniemy limit kredytowy czy też inny produkt kredytowy realizowany przez bank.

Źródła:

  • https://www.totalmoney.pl/artykuly/938,konta-osobiste,limit-kredytowy,1,1