Cashback – jak to działa?

Cashback to rozwiązanie coraz chętniej i coraz częściej wykorzystywane przez klientów polskich banków. Doskonale sprawdza się w sytuacji, gdy potrzebna jest gotówka, a w pobliżu nie ma bankomatu. Czym jest cashback, jakie są jego zalety i gdzie można dokonać tego typu operacji?

Cashback – co to takiego?

Cashback to jedna z zalet korzystania z kart płatniczych, które obecnie stanowią bardzo popularny i wygodny środek płatniczy. Kartą zapłacić można nie tylko za zakupy internetowe, ale też w sklepie stacjonarnym. Kupujesz żywność, odzież, inne produkty lub towary do domu, przykładasz kartę do terminala i w kilka sekund dokonujesz płatności. Są jednak sytuacje, gdy potrzebna jest gotówka. Wypłata z bankomatu to bardzo prosta sprawa, która także nie wymaga dużo czasu. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy w pobliżu nie ma bankomatu.
W takich sytuacjach z pomocą przychodzi cashback. Jest to usługa bankowa, która umożliwia właścicielowi karty płatniczej wypłatę gotówki w miejscach innych niż bankomat podczas dokonywania płatności. Cashback można wykonać w większości sieciowych sklepów spożywczych oraz na stacjach benzynowych.

Cashback – jak to działa?

Aby wykonać cashback, wystarczy udać się do placówki, która umożliwia wypłatę gotówki. O takim zamiarze należy poinformować kasjera. Pieniądze można wypłacić jedynie przy okazji płatności kartą – w przypadku płatności gotówkowych nie ma takiej możliwości. Kolejnym warunkiem jest zakup produktu lub usługi za dowolną kwotę – może to być nawet batonik czy paczka gumy do żucia. Nie ma granicy, która określałaby minimalną lub maksymalną wartość zakupów. Kolejny krok to wskazanie pożądanej kwoty wypłaty i wpisanie jej na terminalu, a następnie potwierdzenie transakcji kodem PIN. Wypłata powinna zakończyć się wydaniem przez kasjera wydruku z terminala i, oczywiście, gotówki. A jaką kwotę można wypłacić? Jednorazowo może to być od 0,01 do 300 zł dla kart Visa i nawet do 500 zł dla kart Mastercard i Maestro. Aby móc wykonać cashback, można użyć m.in. karty debetowej, kredytowej czy karty w postaci naklejki zbliżeniowej. Warto zatem porównać zalety karty kredytowej i debetowej, a także możliwości, jakie dają te środki płatnicze i wybrać ten, który najlepiej pasuje do indywidualnych preferencji.

Polecane  Karta kredytowa czy karta płatnicza – którą wybrać?

Cashback – ważne informacje

Cashback to usługa, której wykonanie umożliwia zdecydowana większość polskich banków. Warto mieć na uwadze możliwość naliczenia przez bank prowizji za taką transakcję. Zwykle będzie to opłata w wysokości 1, 2 lub 3 zł lub określony procent od wypłacanej kwoty. Sam punkt, w którym dokonujesz cashbacku, nie pobiera jednak żadnych opłat. Kolejną ważną kwestią jest brak możliwości wypłaty w niektórych sytuacjach, nawet jeśli punkt usługowo-handlowy świadczy takie usługi. Gotówki nie uzyskamy np. wtedy, gdy punkt nie ma w danej chwili wystarczająco dużo gotówki w kasie.

Pojęcie „cashback” często jest używane zamiennie z „moneyback”, co nie jest jednak poprawne. O ile cashback to wypłata gotówki przy pomocy karty płatniczej w punktach usługowych, moneyback to zwrot części pieniędzy za wykonaną transakcję na konto klienta. Wiele banków oferuje taką usługę, by przyciągnąć klientów. W ten sposób za zakupy w określonych sklepach lub sklepach internetowych przy wykonaniu płatności kartą klient odzyskuje dany procent kwoty, którą zapłacił. Moneyback i cashback to zatem dwie zupełnie różne usługi, których nie należy ze sobą mylić.

Źródła:
1. https://www.totalmoney.pl/artykuly/1060,konta-osobiste,co-to-jest-cashback,1,1
2. https://www.bankier.pl/smart/cashback-co-to-jest-na-czym-polega-usluga-cashback
3. https://www.najlepszekonto.pl/cashback-i-moneyback#:~:text=Cashbackiem%20nazywano%20zar%C3%B3wno%20us%C5%82ug%C4%99%20bankow%C4%85,za%20transakcje%20bezgot%C3%B3wkowe%20dokonane%20kart%C4%85.