Cashback – jak to działa?

Cashback to rozwiązanie coraz chętniej i coraz częściej wykorzystywane przez klientów polskich banków. Doskonale sprawdza się w sytuacji, gdy potrzebna jest gotówka, a w pobliżu nie ma bankomatu. Czym jest cashback, jakie są jego zalety i gdzie można dokonać tego typu operacji?

Cashback – co to takiego?

Cashback to jedna z zalet korzystania z kart płatniczych, które obecnie stanowią bardzo popularny i wygodny środek płatniczy. Kartą zapłacić można nie tylko za zakupy internetowe, ale też w sklepie stacjonarnym. Kupujesz żywność, odzież, inne produkty lub towary do domu, przykładasz kartę do terminala i w kilka sekund dokonujesz płatności. Są jednak sytuacje, gdy potrzebna jest gotówka. Wypłata z bankomatu to bardzo prosta sprawa, która także nie wymaga dużo czasu. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy w pobliżu nie ma bankomatu.
W takich sytuacjach z pomocą przychodzi cashback. Jest to usługa bankowa, która umożliwia właścicielowi karty płatniczej wypłatę gotówki w miejscach innych niż bankomat podczas dokonywania płatności. Cashback można wykonać w większości sieciowych sklepów spożywczych oraz na stacjach benzynowych.

Cashback – jak to działa?

Aby wykonać cashback, wystarczy udać się do placówki, która umożliwia wypłatę gotówki. O takim zamiarze należy poinformować kasjera. Pieniądze można wypłacić jedynie przy okazji płatności kartą – w przypadku płatności gotówkowych nie ma takiej możliwości. Kolejnym warunkiem jest zakup produktu lub usługi za dowolną kwotę – może to być nawet batonik czy paczka gumy do żucia. Nie ma granicy, która określałaby minimalną lub maksymalną wartość zakupów. Kolejny krok to wskazanie pożądanej kwoty wypłaty i wpisanie jej na terminalu, a następnie potwierdzenie transakcji kodem PIN. Wypłata powinna zakończyć się wydaniem przez kasjera wydruku z terminala i, oczywiście, gotówki. A jaką kwotę można wypłacić? Jednorazowo może to być od 0,01 do 300 zł dla kart Visa i nawet do 500 zł dla kart Mastercard i Maestro. Aby móc wykonać cashback, można użyć m.in. karty debetowej, kredytowej czy karty w postaci naklejki zbliżeniowej. Warto zatem porównać zalety karty kredytowej i debetowej, a także możliwości, jakie dają te środki płatnicze i wybrać ten, który najlepiej pasuje do indywidualnych preferencji.

Polecane  Poznaj trzy zalety karty kredytowej, które ułatwią Ci codzienne życie

Cashback – ważne informacje

Cashback to usługa, której wykonanie umożliwia zdecydowana większość polskich banków. Warto mieć na uwadze możliwość naliczenia przez bank prowizji za taką transakcję. Zwykle będzie to opłata w wysokości 1, 2 lub 3 zł lub określony procent od wypłacanej kwoty. Sam punkt, w którym dokonujesz cashbacku, nie pobiera jednak żadnych opłat. Kolejną ważną kwestią jest brak możliwości wypłaty w niektórych sytuacjach, nawet jeśli punkt usługowo-handlowy świadczy takie usługi. Gotówki nie uzyskamy np. wtedy, gdy punkt nie ma w danej chwili wystarczająco dużo gotówki w kasie.

Pojęcie „cashback” często jest używane zamiennie z „moneyback”, co nie jest jednak poprawne. O ile cashback to wypłata gotówki przy pomocy karty płatniczej w punktach usługowych, moneyback to zwrot części pieniędzy za wykonaną transakcję na konto klienta. Wiele banków oferuje taką usługę, by przyciągnąć klientów. W ten sposób za zakupy w określonych sklepach lub sklepach internetowych przy wykonaniu płatności kartą klient odzyskuje dany procent kwoty, którą zapłacił. Moneyback i cashback to zatem dwie zupełnie różne usługi, których nie należy ze sobą mylić.

FAQ

 1. Czym jest usługa cashback?
  Cashback to usługa, która pozwala na wypłatę gotówki bezpośrednio np. w kasie sklepu podczas dokonania zakupu.
 2. Czy każdy bank oferuje usługę cashback?
  Nie, nie każdy bank oferuje usługę cashback. Warunki oferty mogą różnić się w zależności od instytucji finansowej.
 3. Czy za korzystanie z usługi cashback są pobierane opłaty?
  Za korzystanie z usługi cashback mogą być pobierane opłaty. Zwykle jest to niewielka kwota lub procent od wypłacanej kwoty.
 4. Czy mogę otrzymać gotówkę przy użyciu usługi cashback?
  Tak, cashback pozwala na wypłatę gotówki bezpośrednio w kasie sklepu podczas dokonywania zakupów.
 5. Czy są sytuacje, kiedy nie mogę skorzystać z usługi cashback?
  Tak, mogą wystąpić sytuacje, kiedy nie można skorzystać z usługi cashback, na przykład, gdy punkt usługowo-handlowy nie ma wystarczającej ilości gotówki.
 6. Czy cashback i moneyback to to samo?
  Nie, te dwa terminy oznaczają różne rodzaje usług. Zasady ich działania mogą się różnić w zależności od banku i rodzaju karty.
 7. Czym różni się cashback od moneyback?
  Choć terminy te są często używane zamiennie, nie są one identyczne. Moneyback zazwyczaj dotyczy zwrotu pieniędzy na konto bankowe klienta, podczas gdy cashback oznacza wypłatę gotówki w punkcie sprzedaży.
 8. Czy mogę korzystać z usługi cashback za granicą?
  Zasady korzystania z usługi cashback za granicą mogą zależeć od konkretnej instytucji finansowej. Zawsze warto sprawdzić te informacje przed wyjazdem.
Polecane  Visa czy Mastercard – czy wybór karty ma znaczenie?

Źródła:
1. https://www.totalmoney.pl/artykuly/1060,konta-osobiste,co-to-jest-cashback,1,1
2. https://www.bankier.pl/smart/cashback-co-to-jest-na-czym-polega-usluga-cashback
3. https://www.najlepszekonto.pl/cashback-i-moneyback#:~:text=Cashbackiem%20nazywano%20zar%C3%B3wno%20us%C5%82ug%C4%99%20bankow%C4%85,za%20transakcje%20bezgot%C3%B3wkowe%20dokonane%20kart%C4%85.