Karty płatnicze na dobre zagościły w naszych portfelach, skutecznie wypierając gotówkę. Nie ma w tym nic dziwnego, biorąc pod uwagę stopień wygody, jaki jest związany z ich używaniem. Niewielka karta nie zajmuje dużo miejsca. Łatwiej niż plik banknotów schować ją w torebce czy kieszeni. Korzystanie z karty jest bardziej higieniczne, umożliwia bowiem dokonywanie transakcji w sposób bezdotykowy. Ponadto zapewnia łatwy dostęp do zgromadzonych na koncie środków przez całą dobę. Dzięki niej możemy nie tylko płacić w sklepach czy też punktach usługowych, ale też korzystać z bankomatów, w wygodny sposób zarządzając swoimi środkami. Przytoczone przykłady są najlepszym dowodem na to, że korzystanie z karty płatniczej ma wiele zalet i warto być jej posiadaczem. Przyjęło się, że z karty płatniczej korzystają osoby dorosłe, będące właścicielami rachunków bankowych. Okazuje się jednak, że z tego produktu bankowego mogą korzystać również dzieci. Czy karta dla dziecka jest dobrym pomysłem? I co warto wiedzieć przed złożeniem wniosku o jej wydanie? Przekonajmy się.
Czym jest karta płatnicza dla dziecka?
Karta płatnicza dla dziecka jest produktem bankowym bardzo podobnym do standardowych kart przypisanych do rachunków osób pełnoletnich. Mogą korzystać z niej dzieci powyżej 13 roku życia. Karta ta, podobnie jak standardowa karta płatnicza, również przypisana jest do konta jej posiadacza, tzw. konta młodzieżowego. Rachunki tego rodzaju posiada w swojej ofercie zdecydowana większość banków. Co ważne – koszty ich prowadzenia, podobnie jak opłaty za korzystanie z karty, są bardzo atrakcyjne. Zazwyczaj wszystkie opłaty związane z obsługą rachunku i przypisanej do niego karty są minimalne. Nie brakuje również ofert, w których prowadzenie konta młodzieżowego jest zupełnie darmowe. Ponadto niektóre banki przygotowują dla swoich małoletnich klientów dodatkowe zniżki w sklepach oraz punktach usługowych za korzystanie z karty, co stanowi dla dzieci dodatkową atrakcję.
Karty płatnicze przeznaczone dla dzieci umożliwiają wpłacanie i wypłacanie gotówki z bankomatów oraz realizowanie transakcji płatniczych zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i podczas zakupów internetowych. Aby wyjść naprzeciw potrzebom swoich najmłodszych klientów, wiele banków proponuje niestandardowe formy kart, np. w postaci breloka lub innego atrakcyjnego gadżetu, który poza tym, że jest praktyczny w użytkowaniu, jest dla dzieci kolejną atrakcją.
Karta płatnicza dla dzieci a bezpieczeństwo
Kwestia bezpieczeństwa jest drugą tuż po wysokich kosztach utrzymania karty obawą rodziców przed złożeniem wniosku o jej wydanie. I jak się okazuje – zupełnie niepotrzebną. Karty płatnicze przeznaczone dla dzieci są tak samo bezpieczne, jak standardowe karty płatnicze. W ich przypadku również stosuje się zaawansowane systemy zabezpieczeń, chroniące przed dostaniem się karty w niepowołane ręce, co mogłoby doprowadzić do utraty środków zgromadzonych na rachunku. Nie należy obawiać się także zgubienia karty przez dziecko, ponieważ istnieje możliwość jej zablokowania.
Karty płatnicze dla dzieci podlegają ścisłej kontroli rodzicielskiej, a to oznacza, że to rodzic decyduje, w jakim stopniu dziecko może dysponować zgromadzonymi na rachunku środkami. Jest to możliwe dzięki ustaleniu stosownych limitów miesięcznych i dziennych, jak i limitu jednorazowej transakcji. Ponadto rodzic uzyskuje dostęp do historii płatniczej karty, a także może nią zarządzać w wygodny sposób – online. Taki system elastycznych rozwiązań umożliwia sprawowanie pełnej kontroli nad wydatkami dziecka przy jednoczesnym pozostawieniu mu pewnej dozy swobody w zarządzaniu własnymi zasobami.
Jak złożyć wniosek?
Podobnie jak w przypadku standardowej karty płatniczej, założenie karty bankowej przeznaczonej dla dziecka nie jest skomplikowanym procesem. Wystarczy udać się do wybranej placówki mającej w swojej ofercie konto młodzieżowe, najlepiej na atrakcyjnych warunkach, i dopełnić wszystkich formalności związanych z otworzeniem rachunku. Wniosek o wydanie karty można złożyć także, korzystając z infolinii banku lub za pośrednictwem formularza internetowego. W przypadku wyboru metody na odległość podczas zakładania konta karta płatnicza najczęściej dociera pod wskazany adres po upływie kilku dni. Tradycyjnie przed podpisaniem umowy należy dopytać pracownika banku o wszystkie istotne szczegóły, tym bardziej, jeśli pewne kwestie wydają się niezrozumiałe. Rozwianie wątpliwości przed otworzeniem rachunku pozwoli na późniejsze bezproblemowe korzystanie z konta.
Karta płatnicza dla dziecka, tak samo jak karta standardowa, wymaga aktywacji. Dokonuje się jej poprzez aplikację bankową lub korzystając z infolinii banku. Jest to szybkie, proste i wygodne. Korzystanie z karty wymaga znajomości przypisanego do niej kodu PIN (nie dotyczy to tylko transakcji na niskie kwoty). Kod PIN powinien być zapamiętany przez użytkownika karty oraz jego rodzica. Aby dziecko mogło korzystać z karty w sposób bezpieczny, warto wpoić mu kilka podstawowych zasad dotyczących chociażby nieujawniania osobom trzecim kodu PIN, a także nieprzekazywania osobom niepowołanym karty. To bardzo ważne, aby wprowadzić dziecko w świat bankowości w sposób bezpieczny, kładąc nacisk na to, że w dużej mierze za swoje finanse ponosi odpowiedzialność samo.
Zalety karty płatniczej dla dziecka
Bez wątpienia decyzja o założeniu konta dla dziecka i wydaniu mu karty powinna być przemyślana. Trzeba jednak pamiętać, że to rozwiązanie ma wiele zalet. Jest równie dobre dla dziecka, jak i rodzica. Posiadanie karty płatniczej w młodym wieku uczy odpowiedzialności i racjonalnego zarządzania pieniędzmi. Planowanie wydatków przy uwzględnieniu określonego limitu przypisanego do karty jest doskonałą lekcją gospodarowania posiadanymi środkami, która z całą pewnością zaprocentuje w dorosłym życiu.
Rodzic poza tym, że może wprowadzić swoją pociechę w sposób bezpieczny w świat finansów, może też dzięki dostępowi do historii rachunku kontrolować wydatki dziecka i w razie konieczności w odpowiedni sposób reagować. Wręczenie dziecku karty płatniczej jest zdecydowanie bardziej bezpieczne niż ofiarowanie mu gotówki, którą nie tylko może szybko zgubić, ale też wydać w sposób nieprzemyślany i nieracjonalny. To bardzo istotna różnica, która jest zauważalna zwłaszcza podczas różnego rodzaju kolonii i obozów, kiedy to dziecko musi samo zarządzać swoim budżetem, często przez kilka tygodni.
Źródła:
https://rankingkont.pl/karta-platnicza-dla-dziecka/
FAQ
- Ile kosztuje wyrobienie karty płatniczej dla dziecka?
Koszt wyrobienia karty płatniczej dla dziecka różni się w zależności od banku. Wiele banków oferuje darmowe karty dla młodszych klientów, ale niektóre mogą pobierać opłatę za wydanie karty, która zazwyczaj wynosi od kilku do kilkunastu złotych. Najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie bezpośrednio w swoim banku lub porównanie ofert różnych instytucji finansowych.
- Czy 10 latek może mieć kartę?
Tak, 10-latek może posiadać kartę płatniczą, jednak nie będzie to karta zintegrowana z własnym kontem bankowym. Mimo to, młodsze dzieci, w tym 10-latki, mają możliwość korzystania z kart przedpłaconych lub dodatkowych kart połączonych z kontem bankowym rodziców.
- Co jest potrzebne do wyrobienia karty dla dziecka?
Aby wyrobić kartę dla dziecka, konieczne jest najpierw założenie konta bankowego na jego nazwisko, co wymaga zgody i obecności rodzica lub opiekuna prawnego. W następnym kroku należy złożyć wniosek o wydanie karty dla dziecka w oddziale banku lub online. Potrzebne będzie również przedstawienie dokumentów potwierdzających tożsamość dziecka, takich jak dowód osobisty lub paszport. Proces może się nieznacznie różnić w zależności od banku.
- Czy z konta dziecka można wypłacić pieniądze?
Tak, z konta dziecka można wypłacić pieniądze, jednak zazwyczaj wymaga to zgody i obecności jednego z rodziców lub opiekuna prawnego. Regulacje dotyczące wypłat mogą różnić się w zależności od banku i rodzaju konta. Niektóre banki mogą umożliwiać dziecku samodzielne wypłacanie pieniędzy za pomocą karty bankowej, ale z reguły jest to możliwe dopiero po ukończeniu przez dziecko określonego wieku, np. 13 lat.
- Czy dziecko może korzystać z karty płatniczej rodzica?
Zgodnie z zasadami większości banków, karta płatnicza jest przeznaczona do użytku przez osobę, na której jest zarejestrowana, a więc zazwyczaj nie powinna być udostępniana innym, w tym dzieciom.