Czy płatności internetowe kartą są bezpieczne?

Życie jest pełne niespodzianek – pozytywnych, a czasem i tych nieco mniej. Aby wybrnąć z niektórych sytuacji, często przydają się dodatkowe pieniądze. Skąd je jednak wziąć, chcąc szybko pożyczyć i oddać bez dodatkowych formalności i odsetek? W takich przypadkach przydaje się karta kredytowa. Jakie są jej zalety, kto może mieć kartę kredytową i czym odróżnia się ona od zwykłej karty debetowej?

Karta kredytowa a karta debetowa – jaka jest różnica?

Różnica pomiędzy kartą kredytową a kartą debetową jest znacząca – karta debetowa jest wydawana jako karta do rachunku bankowego i umożliwia korzystanie wyłącznie ze środków dostępnych na tym rachunku. Karta kredytowa z kolei pozwala korzystać z dodatkowych środków, które technicznie rzecz biorąc, nie są własnością posiadacza karty. To zatem opcja pozyskania dodatkowych pieniędzy np. w przypadku większych wydatków. Wysokość kwoty dostępnej na karcie kredytowej jest indywidualnie ustalana z bankiem. Kto może korzystać z karty kredytowej? Po pierwsze, trzeba spełnić warunek wieku – konieczne jest ukończenie 18. roku życia. W wielu bankach wnioski o karty kredytowe składać można nawet przez internet, dlatego nie jest konieczna osobista wizyta w oddziale bankowym.

Warto jednak wiedzieć, że wyrobienie karty kredytowej w tym samym banku, który obsługuje nasz rachunek debetowy, może być prostsze w zakresie weryfikacji. Trzeba wspomnieć, że posiadany rachunek oraz karta kredytowa w jednym banku w żaden sposób się nie łączą, są to bowiem dwie oddzielne usługi. Po otrzymaniu wniosku bank weryfikuje zdolność kredytową wnioskującego. Pod uwagę brane są wcześniejsze zobowiązania oraz ewentualne zadłużenie. Najważniejsze w procesie wnioskowania o kartę kredytową są regularne wpływy na konto osoby wnioskującej, ponieważ dla banku jest to sygnał, że dany klient nie będzie mieć problemu ze spłatą zobowiązania powstałego w związku z wydaniem karty kredytowej. Największe szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku mają zatem osoby zatrudnione na umowę o pracę, ale nie jest to jedyna możliwość, bowiem pracując na umowę zlecenie lub prowadząc własną działalność gospodarczą, wystarczy udokumentować regularne wpływy na konto.

Polecane  Zimowe podróże - jak poradzić sobie z wydatkami

Jak korzystać z karty kredytowej?

Karta kredytowa to jeden z rodzajów kart płatniczych. Bank przyznaje klientowi określony limit pieniędzy, z których może on korzystać. Wykorzystane środki trzeba oczywiście spłacić, jednak warto wiedzieć, że spłacając zobowiązanie przed upływem okresu bezodsetkowego, nie ponosimy za to dodatkowych kosztów. Odsetki naliczane są dopiero po upływie określonego w umowie czasu. Karta kredytowa służy do wykonywania różnych transakcji, np. opłacenia zakupów w sklepach stacjonarnych i internecie. Przed rozpoczęciem użytkowania karty warto sprawdzić, za jakie transakcje i działania naliczane są dodatkowe opłaty. W wielu przypadkach będzie to np. wypłata środków z karty lub zlecenie przelewu ze środków przyznanych w ramach limitu kredytowego.

Karta kredytowa – korzyści

Odpowiedzialne korzystanie z karty kredytowej niesie za sobą wiele korzyści. Po pierwsze, pozwala ono na szybki dostęp do dodatkowych pieniędzy, co może być bardzo istotne w przypadku nieprzewidzianych wydatków, takich jak choroba zwierzęcia, nagła wizyta u dentysty czy awaria samochodu. Karta kredytowa może być wykorzystana także w celu rezerwacji lotu przez internet, hotelu za granicą czy wypożyczenia samochodu. Jednak jedną z najważniejszych zalet, jakie mają karty kredytowe, jest budowanie historii kredytowej, co może skutkować pozytywną odpowiedzią na wniosek kredytowy w przypadku starania się np. o kredyt na mieszkanie czy samochód.

Źródła:

  1. https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/kredyty/czym-jest-karta-kredytowa/kzx89h1
  2. https://www.ing.pl/wiem/pozyczanie/jak-dziala-karta-kredytowa-czym-rozni-sie-od-debetowej
  3. https://direct.money.pl/artykuly/porady/dlaczego-warto-placic-karta-kredytowa—6,240,0,2121200