Spłata karty kredytowej – o tym warto pamiętać

Karta kredytowa to produkt bankowy, który pozwala na wydawanie środków bankowych w ramach określonego limitu kredytowego. Jest on odnawialny w sytuacji, w której dokonamy spłaty środków. Poszczególne oferty banków różnią się m.in. wysokością limitu, terminem spłaty czy też wysokością odsetek za nieterminową spłatę. Jeśli nie mieliśmy jeszcze do czynienia z korzystaniem z karty kredytowej, warto prześledzić krok po kroku, jak ją założyć i jak ona działa.

Ustalenie zdolności kredytowej

Gdy wnioskujemy o kartę kredytową, musimy się liczyć z tym, że na początku bank zbada naszą zdolność kredytową. W trakcie takiej weryfikacji sprawdzana jest m.in. wysokość, jakość, a także częstotliwość osiąganych przez nas dochodów. Brane pod uwagę są również comiesięczne koszty związane z utrzymywaniem gospodarstwa domowego czy też spłatą innych zobowiązań, takich jak kredyty i pożyczki gotówkowe. Oprócz tego dochodzi do weryfikacji naszej historii kredytowej w BIK-u (Biurze Informacji Kredytowej). Bank na tej podstawie ma pełną informację na temat tego, jak do tej pory podchodziliśmy do spłaty naszych zobowiązań, a przede wszystkim – czy były one spłacane terminowo. W razie jakichkolwiek wątpliwości musimy się liczyć z odmową przy wnioskowaniu o kartę kredytową lub też z obniżeniem kwoty dostępnego limitu.

Polecane  Zimowe podróże - jak poradzić sobie z wydatkami

Zalety karty kredytowej

Karta kredytowa ma wiele zalet. Oprócz tego, że pozwala na korzystanie z dodatkowych środków udostępnionych przez bank, możemy liczyć na szereg innych udogodnień. Przykładowo, stawiając na kartę VISA Comfort oferowaną przez Santander Consumer Bank – bank od kredytów, po spełnieniu dodatkowych warunków, zyskujemy specjalną premię dla nowych klientów, z kolei VISA Turbo karta pozwala na uzyskanie częściowych zwrotów za zakupy na stacjach paliw, w restauracjach czy też za mycie auta w samodzielnych myjniach samochodowych, a także bezpłatny pakiet car assistance zapewniający bezpieczne podróże.

Korzystanie z karty kredytowej i informacje ze strony banku

Po uzyskaniu pozytywnej decyzji ze strony banku i podpisaniu stosownej umowy, możemy rozpocząć korzystanie z karty kredytowej. Używamy jej w taki sam sposób jak klasycznej karty płatniczej powiązanej z rachunkiem osobistym. Każdy bank, który udostępnia kartę kredytową, raz na miesiąc przesyła nam wyciąg. Znajdują się w nim dane dotyczące bieżącego stanu zadłużenia oraz historii transakcji dokonanych w ostatnim okresie rozliczeniowym. Oprócz tego, na takim wyciągu widnieje maksymalny termin, do którego możemy spłacić kartę. Termin, do którego końca musimy dokonać spłaty zadłużenia, wyznacza koniec okresu bezodsetkowego.

Okres bezodsetkowy – czym jest i jak długo trwa?

Okres bezodsetkowy to czas, w którym bank nie naliczy nam odsetek od pożyczonej kwoty w ramach określonego limitu. Obejmuje on miesięczny okres rozliczeniowy oraz okres spłaty zadłużenia. Ten ostatni wynosi zwykle od 20 do 30 dni, w zależności od banku. Maksymalna długość okresu bezodsetkowego mieści się zatem w przedziale od 50 do 60 dni. Przykładowo VISA Turbo Karta oferowana przez Santander Consumer Bank – bank od kredytów musi być spłacona w okresie, który obejmuje miesiąc + 24 dodatkowe dni, co daje maksymalnie 55 dni na spłatę. Możemy tutaj wybrać okres generowania zestawienia bankowego – na 1, 10, 18 lub 22 dzień miesiąca. Pozwala to na lepsze gospodarowanie naszym budżetem przez dostosowanie terminy spłaty do dni, w których uzyskujemy wpłaty tytułem naszego wynagrodzenia czy też spłacamy inne zobowiązania. Powinniśmy pilnować terminów spłaty karty kredytowej, śledząc na bieżąco naszą sytuację w bankowości elektronicznej na komputerze lub też przy wykorzystaniu darmowej aplikacji bankowej na smartfona. Dokonując spłaty zadłużenia w tym terminie, unikamy naliczenia dodatkowych odsetek. To jednak nie wszystko.

Polecane  Karta płatnicza dla dziecka – co warto wiedzieć?

Brak spłaty karty kredytowej w terminie – inne konsekwencje i jak sobie możemy z tym poradzić?

Brak spłaty karty kredytowej w okresie bezodsetkowym ma nie tylko konsekwencje w postaci naliczenia karnych odsetek, których wartość jest określona w umowie zawieranej z bankiem. Musimy się bowiem liczyć z przesłaniem nam przez bank wezwania do zapłaty, a w razie dalszej zwłoki – z wpisaniem na listę dłużników BIK oraz rozpoczęciem procesu windykacji należności. Czy możemy sobie jednak z tym poradzić? Tak, jeśli zawnioskujemy do banku o rozłożenie spłaty karty kredytowej na raty. W takim przypadku bank podzieli nasze zobowiązanie na niskooprocentowane raty. Okres kredytowania w takim przypadku wynosi nawet kilka lat, więc nie musimy się martwić o wpadnięcie w spiralę zadłużenia. Bank ustala w takim przypadku minimalną, jak i maksymalną kwotę zadłużenia, która jest możliwa do spłacenia ratalnie. Minimalna kwota spłaty możliwa do rozłożenia na raty mieści się zwykle w przedziale od 4 do 6% naszego zadłużenia. Jeśli chodzi natomiast o maksymalną – najczęściej wynosi ona do 80% przyznanego nam limitu kredytowego karty.

Źródła:

  1. https://finanse.rankomat.pl/poradniki/splata-karty-kredytowej/
  2. https://direct.money.pl/artykuly/porady/w-jaki-sposob-splaca-sie-karte-kredytowa