money back zwrot za płatność kartą

Płacenie kartą może się bardziej opłacać, jeśli nasz bank oferuje usługę money back, dzięki której zyskamy dodatkową gotówkę – zwrot części wydanych środków. Przeczytaj nasz artykuł, by dowiedzieć się, czym jest money back, na jakich zasadach działa, czym różni się od cash back i ile właściwie możesz dzięki niemu zyskać.

Czym jest money back?

Money back to usługa dotycząca transakcji bezgotówkowych. Jest swego rodzaju promocją wprowadzaną przez bank, który za jej pośrednictwem chce przekonać więcej klientów do swoich rachunków, a zarazem promować używanie kart płatniczych.

Zakres usługi money back może być różny w różnych bankach. Czasami obejmuje on wszystkie przeprowadzane transakcje bezgotówkowe (każdą płatność kartą), czasami tylko część z nich. Bywa też tak, że transakcje w jednych sklepach są premiowane bardziej, niż transakcje w innych sklepach.

Co zrobić, by otrzymywać zwrot za zakupy?

Aby otrzymywać zwrot za zakupy w ramach usługi money back, potrzebna jest oczywiście aktywna karta płatnicza powiązana z naszym rachunkiem bankowym w banku, który oferuje taką promocję. Różne banki mogą przy tym stawiać jakieś warunki dodatkowe naliczania zwrotów, czasami jest to na przykład zgoda na otrzymywanie reklam wysyłanych za pośrednictwem banku, innym razem może być to określona kwota minimalna dokonywanych w miesiącu transakcji bezgotówkowych.

Polecane  Karty kredytowe, czyli korzystny kredyt

Zwroty nie zawsze dotyczą wszystkich wykonywanych transakcji. W zasadzie money back obejmujący każdą płatność był popularny lata temu, jednak obecnie jest rzadko spotykany. Teraz banki zawężają zakres transakcji powiązanych z tą usługą. Oznacza to, że na money back coraz częściej możemy liczyć tylko wtedy, kiedy płacimy kartą w konkretnej sieci sklepów. Zdarzają się też limity kwotowe, czyli maksymalna ilość środków zwracanych w ciągu każdego miesiąca.

Ile możesz dostać dzięki money back?

Stopień zwrotu z transakcji bezgotówkowych, jaki otrzymujemy w ramach usługi money back, określany jest zazwyczaj procentowo. Wysokość procentów może być różna w poszczególnych bankach, ale 1% zwrotu to pewna orientacyjna wartość pojawiająca się dość często przy tego typu usługach. Oznacza to, że jeśli w ciągu miesiąca dokonamy transakcji na kwotę 1000 złotych, to zwrot środków wyniesie 10 złotych. Zazwyczaj pieniądze te dodawane są do salda na naszym koncie na początku kolejnego miesiąca.

Procent zwrotu może być także wyższy w przypadku wybranych sklepów, z którymi nasz bank ma umowy partnerskie. Czasem zdarza się, że w wybranych sieciach sklepów odzieżowych czy restauracjach money back wynosi 3% albo nawet 5%. Niektóre promocje tego typu ograniczone są czasowo. Pełen zakres sklepów partnerskich wraz z zakresem zwrotu znajdziemy na stronach banków.

Niektóre banki ustalają także maksymalną kwotę środków, jakie możemy otrzymać z powrotem w ramach usługi money back. Oznacza to, że jeśli limit ten wynosi na przykład 100 złotych, to nawet w przypadku zakupów za dużo wyższe kwoty, dostaniemy zwrot tylko 100 złotych.

Polecane  Czemu warto płacić kartą? Poznaj zalety karty kredytowej

Czy money back i cash back to to samo?

Czasami ludzie zastanawiają się, czy money back i cash back oznaczają tę samą usługę. Angielskie terminy „money” i „cash” odnoszą się do pieniędzy i w niektórych sytuacjach rzeczywiście mogą być używane zamiennie, natomiast „back” to w obu przypadkach „zwrot”. Jednak „cash” oznacza nie tyle „pieniądze”, ile „gotówkę”. Zatem cash back jest zupełnie inną usługą związaną właśnie z wypłacaniem gotówki.

W ramach money back dostajemy zwrot części środków wydanych w ramach transakcji bezgotówkowych (płacenia kartą), natomiast w ramach cash back możemy wypłacać gotówkę w trakcie zakupów (także kiedy metodą płatności jest karta kredytowa czy płatnicza). Jak dokładnie działa cash back? Usługa ta jest dostępna w wybranych sklepach, np. niektórych supermarketach. Jeśli w danym sklepie robimy zakupy, za które zamierzamy zapłacić kartą płatniczą, a jednocześnie chcemy otrzymać gotówkę, to powinniśmy o tym poinformować kasjera lub kasjerkę jeszcze przed zakończeniem zakupów (przed płatnością za nie). Kasjer przekaże nam gotówkę, a wybrana kwota zostanie doliczona do rachunku (paragonu), za który zapłacimy kartą. Można zatem powiedzieć, że cash back to swego rodzaju bankomat, z którego korzystamy przy okazji robienia zakupów.

Z usługi cash back oraz money back można skorzystać w tym samym momencie, pod warunkiem, że są one realizowane w konkretnym sklepie. Wtedy dostajemy zwrot za kupiony towar w ramach money back oraz wypłaconą gotówkę w ramach cash back.

Polecane  Jaką ofertę karty kredytowej wybrać?

Money back – czy to się w ogóle opłaca?

Ze względu na różnego rodzaju ograniczenia, limity i obwarowania, jakie zdarzają się przy usłudze money back, można by się zastanawiać, czy ona się w ogóle opłaca. Nie jest to jednak właściwie postawiona kwestia. Money back funkcjonuje bowiem jako promocja, a nie sposób na zarabianie. Za uruchomienie money back nie musimy nic płacić, a pieniądze zgromadzone w jej ramach trafiają na nasze konto bez dodatkowych czynności, które mielibyśmy wykonać.

Jeśli często płacimy kartą, money back może wzbogacić nasz budżet o kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Usługa ta będzie też wyjątkowo atrakcyjna, jeśli obejmuje płatności np. w naszej ulubionej pizzerii. Nie należy jednak usilnie gonić za okazjami do zwrotu części środków, bo może się okazać, że urzeczeni promocją wydajemy pieniądze na rzeczy, które wcale nie są nam potrzebne. A w takiej sytuacji żaden zwrot nam tego nie zrekompensuje.

Źródło
https://www.najlepszekonto.pl/cashback-i-moneyback