Zwrot środków za zakupy, zwany także moneybackiem, to interesująca usługa, która pozwala na zaoszczędzenie dodatkowych środków, jeśli zdecydujemy się na płatność kartą. Z usługą taką spotkamy się w kilku polskich bankach. Sprawdźmy, czym charakteryzują się wydawane przez nich karty kredytowe.
Jak działa zwrot środków za zakupy
Zacznijmy jednak od tego, jak działa zwrot środków za zakupy, czyli moneyback. W uogólnieniu polega on na tym, że gdy płacisz kartą w sklepie, pewien procent opłacanej kwoty wraca do Ciebie. Wartości procentowe i kwotowe mogą być różne w różnych bankach, a nawet w różnych sklepach, jeśli niektóre objęte są większą promocją. Rozliczenie usługi moneyback odbywa się raz na miesiąc, a pieniądze są przekazywane na konto właściciela karty.
Oprócz zakupów w sklepach niektóre banki zaczęły analogicznie postępować z zakupem paliwa na stacjach benzynowych – zwrot możemy więc otrzymać także za tankowanie, o ile oczywiście zapłacimy kartą.
Moneyback to nie cash back
Moneyback i cash back brzmią dość podobnie, ale to dwie zupełnie różne usługi. Moneyback polega na tym, że bank zwraca część środków za zakupy opłacone kartą, natomiast cash back pozwala na wypłacanie pieniędzy z kasy sklepu podczas zakupów – możemy poprosić o wypłatę gotówki, a kwota zostanie potrącona z naszej karty, mniej więcej jak w przypadku wypłaty z bankomatu.
Czy moneyback jest popularną usługą?
Moneyback jest usługą dostępną w Polsce od lat. Wydaje się jednak, że kiedyś cieszył się większym zainteresowaniem – obecnie częściej spotykamy się z różnymi programami rabatowymi. Mimo wszystko nadal możemy dostać karty kredytowe z usługą moneyback i cieszyć się zwrotem części pieniędzy wydanych na zakupy. Poniżej zestawiamy kilka kart kredytowych z tą właśnie opcją.
Karta kredytowa Visa TurboKARTA od Santander Consumer Bank
Zestawienie otwiera karta kredytowa od ręki – nie musimy wychodzić z domu, by ją otrzymać. Program moneyback w tym przypadku oznacza możliwość odzyskania 360 złotych w ciągu roku. 3% odzyskamy, płacąc kartą w restauracjach, pubach, kawiarniach czy fast foodach. Wiele skorzystają kierowcy – 1% zwrotu za paliwo oraz zakupy dokonywane na stacjach benzynowych oraz 5% zwrotu z myjni samochodowych (samodzielnych, które nie są częścią stacji paliw). Za obsługę tej karty nie będziemy nic płacić.
Impresja oraz Alfa z Banku Millennium
Bank Millenium oferuje dwa rodzaje kart, na których znajdziemy usługę moneyback: Impresja (Visa i Mastercard) oraz Alfa (Visa). Warunki pod względem tego programu są podobne na obu kartach – 5% zwrotu wartości zakupów opłaconych którąś z nich, 760 zł limitu zwracanych środków w skali roku, za to brak limitów w skali miesiąca.
Główna różnica między kartami Banku Millennium polega na zasięgu usługi – w przypadku Impresji to 24 sieci sklepów (m.in. Empik, Apart, Deichmann, Smyk), a dla Alfy – 7 sieci (m.in. Cinema City, Inter Cars).
Mastercard OK! od Alior Bank
W Alior Banku też możemy zyskać kartę kredytową, która będzie miała usługę moneyback – to Mastercard OK! Zwrot środków z tej karty wynosi 1%, jednak mamy kwartalny limit 75 złotych. Aby dostać taką kwotę, trzeba w tym czasie opłacić za pomocą karty transakcje o łącznej wartości 7,5 tysiąca złotych.
Właściciele tej karty Aliora mogą za to korzystać z usługi moneyback w wielu punktach – w tym hotelach, salonach piękności, restauracjach, sklepach AGD itp.
Mastercard TU i TAM – także od Alior Bank
Alior Bank oferuje jeszcze kartę TU i TAM, na której też znajdziecie usługę zwrotu pieniędzy za zakupy. Zasady są w zasadzie takie same: 1% wydatków, do 75 złotych na kwartał. Jest jednak znacząca różnica – nie tylko wobec poprzedniej karty Aliora, ale także każdej innej karty opisywanej w tym zestawieniu. System moneyback karty Mastercard TU i TAM działa tylko wtedy, kiedy wykonujemy płatność w obcej walucie (czyli innej niż złotówki). Możemy jednak płacić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych.
Czy moneyback to przydatna usługa?
Moneyback premiuje płatność kartą. Nie jest dobrym sposobem oszczędzania pieniędzy, a jedynie formą promocji, która od czasu do czasu umila nam domowe finanse. Jeśli możemy sięgnąć po kartę, która daje dostęp do tej usługi, z pewnością warto to zrobić, ale nie będzie ona rewolucyjna dla naszego budżetu. Oprócz tego banki oferują także wiele innych programów lojalnościowych, których popularność dziś bywa wyższa od moneyback.
Źródła:
https://www.najlepszekonto.pl/karty-kredytowe-z-moneybackiem