jak płacić kartą

Karta kredytowa to wygodne rozwiązanie umożliwiające korzystanie z pieniędzy banku. Wygląda jak zwykła karta bankomatowa, ale zasada jej działania jest zupełnie inna. Wszystko zawiera się w członie „kredytowa”. Może to być bardzo przydatne narzędzie, trzeba tylko wiedzieć, jak z niej korzystać!

Karta kredytowa – zasada działania

Karta kredytowa to rodzaj karty płatniczej. Dzięki niej masz elastyczny dostęp do pewnej sumy pieniędzy – limitu kredytowego, który bank przeznacza do twojej dyspozycji. W czasie posługiwania się kartą pieniądze są pobierane nie z twojego rachunku osobistego, ale właśnie z rachunku kredytowego. Jest to rodzaj zobowiązania, które zaciągasz za każdym razem, kiedy płacisz kartą w każdy możliwy sposób.

Karta kredytowa wygląda tak samo, jak karta debetowa. Musi się na niej znajdować szereg informacji, takich jak numer, kod CVC konieczny dla bezpieczeństwa przeprowadzanej transakcji, a także dane wystawcy oraz dane właściciela. Karta kredytowa jest przyznawana przez bank na podobnych zasadach jak kredyt, jedynie tym osobom, których historia kredytowa nie budzi żadnych wątpliwości i które mają odpowiednie przychody. Nie można bowiem zapomnieć, że jest to rodzaj kredytu, który trzeba będzie spłacić w odpowiednim terminie.

Jak używać karty kredytowej?

Karty kredytowej można używać tak samo jak zwykłej karty do bankomatu. Można robić za jej pomocą wszelkie operacje – płacić w sklepach i restauracjach czy wypłacać pieniądze z bankomatu. Karta kredytowa służy także do robienia operacji podczas zakupów online. Można ją podpiąć także do ciągłych systemów płatności, na przykład za różne abonamenty. Do tego rodzaju transakcji jest potrzebny kod CVC, który trzeba podać przy transakcji. Jest on potwierdzeniem, że jest to autoryzowana transakcja. Karta kredytowa bywa wymagana przy bukowaniu biletów na samolot lub przy rezerwacji hoteli na całym świecie.

Polecane  Karta przedpłacona prepaid – wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć

W tym wypadku także działa tak zwana preautoryzacja karty. Jest to działanie, które zabezpiecza na karcie środki. Na przykład jeśli zamawiasz taksówkę przez popularną aplikację do przejazdów, do której masz podpiętą kartę kredytową. Już w momencie zamówienia środki na karcie są „zamrożone” i nie możesz ich wykorzystać w tym czasie. Jeśli do przejazdu nie dojdzie, od razu się odblokują, jeśli wsiądziesz do taksówki i przejedziesz do celu – zostaną pobrane z rachunku kredytowego, do którego powiązana jest karta. To wszystko sprawia, że bezpieczeństwo płatności kartą jest naprawdę duże i nie musisz się obawiać żadnych transakcji. Karta jest normalnie zabezpieczona PIN-em, a w razie jej utraty możesz ją zastrzec, tak jak standardową kartę debetową.

Limit na karcie kredytowej

Karta kredytowa, jak sama nazwa nam to mówi, jest produktem kredytowym. Oznacza to, że wydając ci ją, bank daje możliwość skorzystania z kredytu, dlatego karty są limitowane i możesz wykorzystać wyłącznie środki, które bank ci udostępnia na tej karcie. Po spłacie zadłużenia możesz korzystać z tych pieniędzy wciąż na nowo. Karta kredytowa ma wiele wspólnego z limitem odnawialnym w koncie.

Limit na karcie kredytowej jest zależny od bardzo wielu czynników. Każdy bank może mieć inną politykę dotyczącą jego obliczania. Jest on wypadkową takich czynników jak zarobki i wpływy na konto oraz zadłużenia i zobowiązania. Najczęściej banki dla stałych klientów oferują nieco wyższe limity na karcie kredytowej niż dla klientów nowych. By uzyskać taki instrument finansowy, trzeba złożyć odpowiedni wniosek, który zostanie przeanalizowany przez system z wykorzystaniem informacji z BIK-u. Karta kredytowa, w przeciwieństwie do kredytów gotówkowych, nie wymaga bardzo rozbudowanej historii kredytowej. Jeśli nie masz większych zobowiązań, raczej powinieneś ją otrzymać bez większych problemów.

Polecane  Spłata karty kredytowej – o tym warto pamiętać

Koszty karty kredytowej

Środki wykorzystane z karty kredytowej są jak kredyt gotówkowy zaciągnięty w banku. Dlatego są oprocentowane i wymagają spłacania. Warto jednak wiedzieć, że w przeciwieństwie do typowych kredytów, zadłużenia na karcie nie rozkłada się na raty. Działa to trochę inaczej.

Po zapłaceniu kartą kredytową powstaje zadłużenie, które można spłacić bezkosztowo przez jakiś czas. Niektóre banki oferują aż 30 dni na uregulowanie należności bez żadnych dodatkowych kosztów. Po tym czasie do zadłużenia doliczają się odsetki. Istnieje także coś takiego, jak minimalna spłata karty. Jest to część, zazwyczaj kilka lub około dziesięciu procent, zaciągniętego długu, który trzeba uregulować co miesiąc. Karta kredytowa może także generować dodatkowe koszty. Samo prowadzenie rachunku kredytowego jest czasami objęte opłatą, którą można znieść, robiąc kilka operacji kartą każdego miesiąca.

Jak korzystać z karty kredytowej

Karta kredytowa to genialne narzędzie, które pozwala nam na zachowanie płynności finansowej w trudniejszych momentach, na przykład tuż przed wypłatą. Jednak trzeba z niej korzystać umiejętnie i ostrożnie. Nie sztuką jest zadłużyć się ponad swoje możliwości.

Potencjał karty kredytowej można najpełniej wykorzystać, korzystając z niej tak, by nie płacić żadnych odsetek. Wymaga to planowania i pilnowania terminów, by wszystkie należności spłacać w czasie bezodsetkowym. Wtedy zwracasz tylko to, co pożyczyłeś, i karta nie generuje żadnych dodatkowych kosztów. Jeśli jest to niemożliwe, staraj się spłacać jak najwięcej, a przynajmniej minimalną kwotę spłaty. To zagwarantuje, że szybko pozbędziesz się zadłużenia. Najlepiej od razu po otrzymaniu wypłaty spłacać kartę kredytową. Dzięki temu odsetki nie zaczną się naliczać i znów będziesz mógł wykorzystać znajdujące się tam pieniądze na potrzebne wydatki.

Polecane  Kredyt na spłatę karty kredytowej – czy to dobre rozwiązanie?

 

Źródła:

https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/kredyty/czym-jest-karta-kredytowa/kzx89h1

Karta kredytowa – co to jest? Jak działa karta kredytowa?