bezpieczeństwo płatności kartą

Dla jednych to podstawowy środek płatniczy, dla innych zabezpieczenie w razie nieprzewidzianych wydatków. Karty kredytowe wykorzystywane są dziś na całym świecie, a swoją popularność zawdzięczają łatwości korzystania i dostępności dodatkowych środków. Ważną kwestią, jeśli chodzi o dokonywanie płatności tym sposobem, jest bezpieczeństwo kart kredytowych. Czym jest karta kredytowa, jak rozsądnie z niej korzystać i co zrobić, aby użytkowanie było bezpieczne?

Karta kredytowa – co to takiego?

Chociaż karta kredytowa wyglądem przypomina karty debetowe, to w rzeczywistości posiada całkowicie inną dynamikę działania. Karta debetowa jest przypisana do konta bankowego i pozwala właścicielowi dokonywać płatności, wykorzystując dostępne środki zgromadzone na koncie. W praktyce oznacza to, że płacąc kartą debetową, wykorzystuje się własne pieniądze. W przypadku karty kredytowej sytuacja wygląda odmiennie – bank ocenia zdolność kredytową klienta i przyznaje mu limit kredytowy. W oparciu o ten limit użytkownik karty kredytowej może swobodnie korzystać ze środków na zasadzie pożyczki. Wysokość limitu zależy przede wszystkim od historii kredytowej, a także regularności i wysokości dochodów.

Wartościowym aspektem jest uniknięcie potrzeby uzyskiwania zezwolenia przed każdą transakcją dokonywaną za pomocą karty kredytowej. Karta ta może być wykorzystywana w sposób zbliżony do zwykłej karty debetowej, umożliwiając dokonywanie płatności w codziennych zakupach, zakupach internetowych i innych. Co ważne, karty kredytowe są powszechnie akceptowane jako środek płatniczy w większości sklepów stacjonarnych i internetowych. Ponadto za pośrednictwem karty kredytowej można też zabukować hotel, wynająć samochód czy wypłacać gotówkę z bankomatów, chociaż wiąże się to zwykle z wysoką opłatą – prowizją – co czyni tę metodę mało opłacalną. Jednak warto docenić, że posiadanie karty kredytowej może stanowić zabezpieczenie w przypadku niespodziewanych wydatków lub nagłych sytuacji wymagających natychmiastowego dostępu do dodatkowych środków. Nawet jeśli karta kredytowa nie jest systematycznie wykorzystywana, jej obecność może zapewnić komfort psychiczny w razie nieoczekiwanych zdarzeń losowych.

Polecane  Czy płatności internetowe kartą są bezpieczne?

Kto może mieć kartę kredytową i jak rozsądnie z niej korzystać?

Kartę kredytową mogą otrzymać osoby dorosłe, które spełniają konkretne kryteria ustanowione przez bank lub instytucję finansową. Istotne jest, aby potencjalny wnioskodawca posiadał odpowiednią zdolność kredytową i regularne źródło dochodu. Proces składania wniosku o kartę kredytową zazwyczaj wymaga podania informacji osobistych, finansowych oraz związanych z zatrudnieniem. To pozwala bankowi na ocenę ryzyka związanego z przyznaniem kredytu oraz sprawdzenie, czy klient będzie mógł terminowo spłacać zobowiązania wynikające z korzystania z karty kredytowej. W tym celu banki mogą także analizować historię kredytową osoby składającej wniosek. Łatwa dostępność dodatkowych pieniędzy sprawia, że istotne znaczenie zyskuje kwestia bezpieczeństwa kart kredytowych. Należy pamiętać, że bezpieczeństwo należy zapewnić zarówno na poziomie fizycznym, tj. chroniąc kartę przed kradzieżą czy ujawnieniem danych karty osobom niepowołanym, jak i zadbać o bezpieczeństwo w internecie.

Bezpieczeństwo kart kredytowych w internecie

Korzystanie z płatności kartą przez internet to przede wszystkim bardzo wygodna metoda. To rozwiązanie umożliwia dokonywanie zakupów bez konieczności stania w kolejce lub logowania się na stronie banku. Wystarczy podać niezbędne dane dotyczące karty i zatwierdzić płatność, a cały proces transakcyjny przebiega automatycznie. Możliwości płatności kartą kredytową przez internet są rozległe i pozwalają nie tylko na robienie zakupów w ulubionych sklepach online, ale także, dzięki opcji preautoryzacji, na dokonywanie rezerwacji hotelowych, zakup biletów lotniczych czy wynajmowanie pojazdów.

Dokonanie płatności przy użyciu karty kredytowej wymaga zaledwie kilku kliknięć i wprowadzenia niezbędnych informacji w odpowiednich polach. Kluczowe dane to numer karty, nazwisko posiadacza, data ważności oraz kod CVV2 znajdujący się na odwrocie karty. Jednym z powszechnie używanych i podstawowych środków zabezpieczających transakcje jest możliwość autoryzacji za pośrednictwem aplikacji mobilnej banku, który wydał daną kartę. Warto korzystać z tego rodzaju opcji, ponieważ umożliwia to stałe monitorowanie przeprowadzanych operacji i zapewnia bieżącą kontrolę nad nimi. Oprócz tego, aby zagwarantować bezpieczeństwo podczas dokonywania płatności kartą, warto przestrzegać kilku istotnych kroków. Ważne jest, aby utrzymywać oprogramowanie na urządzeniu w najnowszej wersji i na bieżąco aktualizować system operacyjny, przeglądarkę internetową oraz aplikacje bankowe. Regularne aktualizacje często zawierają poprawki związane z zabezpieczeniami, co zwiększa ochronę. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na to, czy strona, z której korzystamy, ma aktywny certyfikat SSL potwierdzający, że dane przesyłane podczas transakcji są odpowiednio zaszyfrowane.

Polecane  Limit kredytowy na karcie kredytowej – na czym polega?

 

Bezpieczeństwo kart kredytowych – co robić w przypadku kradzieży?

Karta kredytowa, podobnie jak inne drobne przedmioty i dokumenty, może być przypadkowo utracona lub stać się celem kradzieży. Jednym z częstych lęków jest obawa o wykorzystanie dużych środków pieniężnych przez osobę nieuprawnioną, które potem trzeba byłoby spłacić. W związku z tym warto zwrócić uwagę, że w sytuacjach awaryjnych istnieje opcja blokady karty kredytowej, co uniemożliwi osobom niepowołanym korzystanie z dostępnych na karcie środków. Proces blokady karty jest stosunkowo prosty – można to zrobić za pośrednictwem infolinii bankowej lub osobiście w placówce banku. Istotne jest, aby zareagować możliwie szybko, gdyż w przypadku utraty lub kradzieży karty może to pomóc uniknąć nieplanowanych wydatków. Po zastrzeżeniu karty odpowiedzialność za środki spoczywa na banku. Warto jednak pamiętać, że blokada karty jest trwała i nieodwracalna – oznacza to, że nawet jeśli karta zostanie później odnaleziona w bezpiecznym miejscu, nie będzie już możliwości jej dalszego użytkowania i konieczne będzie złożenie wniosku o nową kartę. Wciąż jednak jest to najlepszy sposób zapobiegania kradzieży środków.

 

Źródła:

https://www.payback.pl/ekstra/finanse/platnosci-karta-przez-internet

https://www.bankier.pl/smart/karta-kredytowa-co-to-jest-jak-dziala-karta-kredytowa

https://gotowibezgotowkowi.pl/blog/preautoryzacja-karty-co-to-jest-i-na-czym-dokladnie-polega

https://www.velobank.pl/przewodnik-finansowy/praktycznie-o-finansach/jak-bezpiecznie-placic-karta-w-internecie.html