Karta kredytowa i debetowa – poznaj najważniejsze różnice

Już od dłuższego czasu zwraca się uwagę na to, że wiele negatywnych opinii na temat kart kredytowych wcale nie ma swojego źródła w rzeczywistej niechęci do nich. Winna jest przede wszystkim niewiedza, a także podobieństwo nazw produktów bankowych, które w rzeczywistości znacząco różnią się między sobą. Tak jest choćby w przypadku karty kredytowej i debetowej. Teoretycznie, nazwy te są zbliżone, w praktyce jednak mówimy o rozwiązaniach, których nie stosuje się w tym samym celu.

Czym jest karta debetowa?

Zarówno karta kredytowa, jak i debetowa charakteryzują się tym, że są w stanie skutecznie zastąpić w naszych portfelach gotówkę. Obie możemy też wykorzystać płacąc za zakupy. Teoretycznie, za pomocą każdej z nich można też wypłacić pieniądze z bankomatu, może się jednak okazać, że wypłata z wykorzystaniem karty kredytowej mocno uderzy nas po kieszeni ze względu na wysokość prowizji.

Karta debetowa została stworzona po to, aby szybko, a do tego w sposób nieskomplikowany, płacić pieniędzmi, które aktualnie znajdują się na naszym koncie bankowym. Zwykle nie trzeba nawet występować o jej wydanie, jest bowiem wręczana właścicielowi konta w tym samym dniu, w którym dochodzi do jego otwarcia. To idealny sposób opłacania towarów i usług zwłaszcza, że w wielu bankach korzystanie z karty debetowej nie wiąże się z koniecznością uiszczania dodatkowych opłat.

Karty kredytowe w praktyce

Gdy stajemy się właścicielami karty kredytowej, możemy robić wszystko to, na co zezwalał nam jej debetowy odpowiednik. Nasze możliwości są jednak znacznie większe. Najważniejsza różnica dotyczy tego, że teraz możliwe jest również korzystanie ze środków aż do wysokości limitu kredytowego, który jest zarówno określany, jak i przyznawany przez bank. Limit ten traktowany jest tak samo, jak kredyt odnawialny, a więc każda spłata zadłużenia sprawia, że mamy do dyspozycji większe środki, co z kolei sprawia, że możemy wykonywać dalsze transakcje. Kredyt na karcie nie jest jednak nieoprocentowany. Jeśli więc nie rozliczymy się z niego w okresie zwanym bezodsetkowym, kwota, jaką będziemy musieli zwrócić, zostanie powiększona.

Polecane  Karty kredytowe – coraz bardziej popularne