Pandemia COVID-19 wpłynęła na popularność transakcji bezgotówkowych, które są możliwe dzięki wykorzystaniu kart płatniczych. Nie wiesz, jaką kartę kredytową wybrać? Postaramy się Ci w tym pomóc. 

Karty kredytowe stały się podstawą naszej codzienności, ponieważ usprawniają one procesy związane z płatnościami. Pozwalają także zapobiegać przenoszeniu się bakterii i wirusów na banknotach, co stało się szczególnie istotne podczas wybuchu pandemii COVID-19. Dla wielu oznaczało to rozpoczęcie stałego korzystania z kart kredytowych i postawiło przed pytaniem: Visa czy Mastercard – czy wybór karty ma znaczenie? Co je łączy, a co różni? Dziś sobie na to pytanie odpowiemy.  

Karty kredytowe – czy warto z nich korzystać?

Karta płatnicza umożliwia nie tylko transakcję bezgotówkową. Pozwala także na dokonywanie zakupów online, rezerwację lotów lub hoteli, a także utrzymanie subskrypcji np. na siłowni czy innych tego typu miejscach. Sprawdza się zarówno w kraju, jak i za granicą. Z uwagi na to, jak często wykorzystujemy dziś karty kredytowe, warto wybrać taką, która będzie spełniała nasze oczekiwania. Najpopularniejsze na polskim rynku są obecnie karta Mastercard i karta Visa 

Mastercard i Visa – elementy wspólne

Wiele banków oferuje możliwość wyboru karty kredytowej. Najpopularniejsi gracze na tym rynku proponują wiele tych samych udogodnień. W ich podstawowej ofercie znajduje się oczywiście możliwość realizowania płatności bezgotówkowych, które umożliwiają zapłacenie kartą za zakupy w sklepach stacjonarnych oraz online. Warto pamięć także o opcji przeprowadzania płatności zbliżeniowych, czyli bez konieczności wkładania kart do terminali. W przypadku zakupów poniżej 100 zł nie jest konieczne zatwierdzanie transakcji kodem PIN, co jest sporym udogodnieniem. 

Polecane  Czym karta kredytowa różni się od debetowej?

Mastercard i Visa dbają również o bezpieczeństwo swoich klientów podczas realizowania zakupów internetowych – stosują różne zabezpieczenia, dzięki którym transakcja musi być autoryzowana np. poprzez przysyłany na telefon kod SMS. Obie firmy proponują swoim klientom także korzystanie z płatności mobilnych, czyli płacenie przy użyciu smartfona, smartwatcha czy smartbanda. Kolejno zarówno Visa, jak i Mastercard gwarantują możliwość swobodnego korzystania z bankomatów i wpłatomatów. W ramach użytkowania kart kredytowych obie firmy oferują swoim klientom możliwość korzystania ze specjalnych programów – Visa Oferty oraz Mastercard Bezcenne Chwile.  

Obie firmy gwarantują również obciążenie zwrotne, czyli tak zwany chargeback. W ramach tego programu możliwe jest złożenie reklamacji przez posiadacza karty, jeśli produkt, który zakupił, nie jest zgodny z umową lub pieniądze zostały pobrane z konta w nieprawidłowy sposób. Taki program ma dawać klientowi poczucie bezpieczeństwa, że nie straci swoich pieniędzy.  

Jakie są zalety posiadania karty Visa?

Zarówno karta Mastercard, jak i karty Visa posiadają korzystne przewalutowanie przy popularnych walutach takich jak euro, dolar czy funt. Karta Visa zyskuje w oczach klienta, który posługuje się także mniej znanymi walutami takimi jak węgierski forint czy chorwacka kuna, gdyż Visa przewalutowuje je bezpośrednio na złotówki, a karta Mastercard najpierw na euro. 

Visa oferuje bonusy dla swoich klientów. Posiadacze tej karty mogą korzystać z programu Visa Oferty. Pozwala on uzyskać zwrot części pieniędzy przy płatności za określone produkty takich firm jak: Guess, Deichmann, Helios, Empik, Telepizza, Glovo i wiele innych. Aby wziąć udział w programie, należy zarejestrować swoją kartę przez stronę internetową lub aplikację. 

Polecane  Karta kredytowa – czym jest i jak właściwie działa?

Jakie są zalety posiadania karty Mastercard?

Firma Mastercard oferuje program Bezcenne Chwile. Pozwala on na zbieranie punktów podczas płatności kartą i wymienianie ich na nagrody. Podobnie jak w przypadku Visa Oferty, kartę kredytową należy zarejestrować na stronie internetowej programu lub w aplikacji. Należy jednak uważać! Nie wszystkie banki oferują możliwość korzystania z tego programu przy wyborze karty Mastercard, więc przed podjęciem decyzji warto dopytać o szczegóły w wybranym oddziale banku. Punkty zebrane w Bezcennych Chwilach można wymieniać na bony do sklepów, wybrane produkty, a także na bilety na wydarzenia kulturalne i sportowe. Punkty można zbierać w takich miejscach jak: Circle K, Empik, Carrefour, RTV Euro AGD, Decathlon, Douglas, Multikino i wielu innych. Innym programem, który oferuje firma Mastercard, jest Priceless Cities, dzięki któremu klienci Mastercard mogą odwiedzać muzea lub brać udział w koncertach. 

Jakie dane znajdują się na karcie kredytowej?

Jak wyglądają karty kredytowe? Karta płatnicza jest kawałkiem plastiku o zaokrąglonych krawędziach o wymiarach zbliżonych do 54 mm x 86 mm i o grubości około 0,8 mm. Do najważniejszych danych, które widnieją na karcie, należy imię i nazwisko jej posiadacza. Kolejno szczególnie istotne informacje dotyczące kraju i banku, który wydał kartę. Ważnym elementem jest też szesnastocyfrowy numer karty kredytowej, a także kod CVC lub kod CVV. Kod CVC to trzycyfrowy kod weryfikacji karty Mastercard, a kod CVV to również trzycyfrowy kod weryfikacyjny kart Visa. Numer karty kredytowej oraz kod CVC/CVV można podać tylko w sytuacjach koniecznych i przy zachowaniu szczególnej ostrożności, ponieważ są to dane, które gdy trafią w niepowołane ręce, mogą prowadzić do wyłudzeń i kradzieży. 

Polecane  Kredyt czy karta kredytowa

Którą kartę kredytową wybrać?

Na to pytanie nie można udzielić jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb posiadacza. Jeśli dużo podróżujesz i płacisz za pomocą karty kredytowej w różnych krajach, a dodatkowo często kupujesz w sklepach współpracujących z Visa Oferty, to prawdopodobnie bliżej Ci do karty Visa. Jeśli jednak najczęściej korzystasz z walut typu euro, funt i dolar, a także kupujesz w sklepach partnerskich Bezcenne Chwile i chciałbyś korzystać z nagród w postaci biletów na koncerty i mecze, to najlepsza dla Ciebie będzie karta Mastercard.