Jak korzystać z karty kredytowej

Karta kredytowa to niezwykle przydatne i korzystne narzędzie dla klienta każdego banku. Problem pojawia się wtedy, gdy korzystamy z niej nieudolnie i nieodpowiedzialnie.

Bank może zaoferować nam dwa rodzaje kart, a mianowicie debetową i kredytową. Karta debetowa jest dostępna dla każdego, kto zdecyduje się założyć rachunek w danym banku. Kiedy nią płacimy możemy wykorzystać wyłącznie te środki finansowe, które są dostępne na naszym rachunku bankowym.

Jeśli je wyczerpiemy, karta staję się właściwie bezużyteczna

Kartę kredytową otrzymuje natomiast ten klient banku, który zostanie uznany za wiarygodnego i wypłacalnego. Dzieje się tak, ponieważ karta kredytowa pozwala nam na zadłużanie się wobec banku i wydawanie nie swoich pieniędzy do określonego limitu. Karta kredytowa jest zatem czymś w rodzaju dwumiesięcznego, nieoprocentowanego kredytu jaki bank przyznaje nam pod pewnymi warunkami. Dlatego zanim bank wyda nam tego typu kartę najpewniej zażąda od nas dokumentów, które poświadczą nasze możliwości zarobkowe. Przyznany limit może się wahać od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych. Tu granicę określa wyłącznie poziom naszych dochodów.

Opłaty i prowizje

Jeśli nasze zobowiązania spłacamy w terminie, który wyznaczy nam bank nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów związanych z pożyczaniem pieniędzy. Termin ten zazwyczaj wynosi od jednego do dwóch miesięcy w zależności od danego banku. Problem pojawia się kiedy zaczynamy mieć problem z regulowaniem zobowiązań i przestajemy spłacać kartę. Oprocentowanie od takiego długu jest bowiem zabójcze i wynosić może aż do dziewiętnastu procent. Dlatego przy korzystaniu z karty kredytowej najważniejsze jest odpowiedzialne i rozsądne planowanie wydatków i umiejętność takiego ich zbilansowania, żeby nie popaść w spirale długu. Musimy mieć też świadomość, że jeśli chcemy korzystać z karty kredytowej bez opłat to bank będzie od nas wymagał wykonania pewnej ilości transakcji co miesiąc. Minimalną ilość wyznacza tu sam bank i najczęściej jest to konieczność zakupów na kwotę przynajmniej tysiąca złotych w każdym miesiącu. Nie spełnienie tego warunku wiążę się z nałożeniem na nas kosztów obsługi karty. Ich wysokość bank ustala sam ale może być to nawet kilkadziesiąt złotych rocznie.

Polecane  Karta kredytowa: sposób na dodatkową gotówkę